Tomasz Komenda ubiega się o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Walczy o blisko 19 mln zł

Tomasz Komenda i jego pełnomocnik złożyli wniosek o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Komenda został niesłusznie skazany, przez co spędził w więzieniu 18 lat za gwałt i zabójstwo 15-latki, których nie popełnił.
Zobacz wideo

Z dokumentu, który złożono w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, wynika, że Tomasz Komenda i jego pełnomocnik domagają się 18 mln zł zadośćuczynienia (po jednym milionie za każdy rok spędzony w więzieniu) oraz 811,5 tys. zł odszkodowania (tyle Tomasz Komenda mógłby zarobić, gdyby przez 18 lat normalnie pracował i zarabiał średnią krajową).

- Braliśmy pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za poszczególne lata, waloryzowane o wskaźnik inflacji w poszczególnych latach - wyjaśniła mecenas Magdalena Stanisławska-Czop.

Tomasz Komenda ubiega się o zadośćuczynienie. Nie chce wracać do sądu we Wrocławiu

- Nie da się porównać krzywdy Tomasza Komendy nawet z tymi sprawami w których do tej pory przyznawano zadośćuczynienia. Ktoś skazany za zabójstwo dziecka w więzieniach jest traktowany drastycznie - powiedział po złożeniu wniosku w sądzie pełnomocnik Tomasza Komendy prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Przedstawiciel niesłusznie skazanego mężczyzny poinformował także, że on i jego klient wnieśli do sądu o wyłączenie jawności procesu. Złożyli także wniosek o przeniesienie sprawy do innego sądu orzekającego. Dlaczego? Prof. Ćwiąkalski wyjaśnił, że Tomasz Komenda ma traumę związaną z budynkiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Co więcej, to przewodniczący Wydziału III Karnego tego właśnie sądu w 2003 r. skazał Komendę na 15 lat więzienia.

- To paradoks, bo przecież ten sędzia był w składzie, który zmienił kwalifikację prawną czynu i skazał Tomasza Komendę na karę wyższą o 3 lata niż wnioskował prokurator! Teraz jego wydział zajmie się zadośćuczynieniem i odszkodowaniem. Musimy jednak tu złożyć wniosek. Taka jest procedura. Mógłbym się odwoływać do Sądu Najwyższego o zmianę miejsca, ale to wydłużyłoby postępowanie o pół roku, a ono i tak długo trwa - mówił prof. Ćwiąkalski na kilka dni przed złożeniem wniosku.

Więcej o:
Komentarze (44)
Tomasz Komenda ubiega się o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Walczy o blisko 19 mln zł
Zaloguj się
 • baaag

  Oceniono 13 razy 11

  jak już będzie miał te pieniądze niech weźmie adwokatów i zacznie pozywać policjantów i prokuratorów w pozwach cywilnych. I tę pełnomocniczkę rodziny która na ślepo dowalał mu jeszcze.

 • alfred_hugecock

  Oceniono 11 razy 7

  Niech Martusia płaci, jako spadkobierczyni ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

 • fakduck

  Oceniono 5 razy 5

  No to sędzia i oskarżyciel muszą już zacząć zbierać kasę!

 • safelogica

  Oceniono 4 razy 4

  Na zadośćuczynienie powinni się zrzucić spadkobiercy pewnego rozhisteryzowanegominiaturowego szryfa, niestety doprowadził do katastrofy w Smoleńsku, więc sam nie odpowie

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 4

  to ten sam Komenda, którego kaczyński nazywał mordercą, zboczeńcem i degeneratem?

 • uwoj.bydgoszcz

  Oceniono 7 razy 3

  Trzymaj się chłopie! Należy się Tobie drugie tyle.

 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 5 razy 3

  Niezaprzeczalnie panu Tomaszowi należy się zadośćuczynienie trzymam kciuki za pozytywne rozpatrzenie jego sprawy o taką kwotę lecz znając realia polskiego sądownictwa jak dostanie z tego połowę to powinien być szczęśliwy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX