Poznań. Przedszkola wycofują się ze strajku nauczycieli. Powodem mają być naciski rodziców

Ze kontynuowania strajku nauczycieli zrezygnowało już osiem przedszkoli w Poznaniu. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego decyzja tych placówek została wymuszona przez rodziców dzieci.
Zobacz wideo

Jak podaje portal epoznan.pl aktualnie w strajku nauczycieli bierze udział 189 placówek edukacyjnych w Poznaniu. Wczoraj z protestu zrezygnowało Przedszkole nr 116. Wcześniej ze strajku nauczycieli wycofały się przedszkola numer 17, 21, 48, 68, 72, 117 i 160 oraz placówki w Bielsku-Białej, Będzinie, Puławach i Rzeszowie

Osiem przedszkoli w Poznaniu zrezygnowało ze strajku - presja rodziców i kwestie materialne przyczynami wycofania się z protestu 

Według informacji podanych przez Onet.pl Związek Nauczycielstwa Polskiego podejrzewa kilka czynników, które mogą mieć wpływ na rezygnację placówek ze strajku. Jednym z powodów ma być rosnąca presja rodziców, co potwierdzają słowa jednej z nauczycielek pracującej w przedszkolu, które zrezygnowało z protestu.

Pracownicy oświaty przyznają, że podczas strajku docierały do nich słowa poparcia, ale też hejtu ze strony rodziców: "Otrzymaliśmy parę nieprzyjemnych maili i SMS-ów, a także komentarzy. Trochę nam to podcięło skrzydła". Kolejnym powodem przerwania strajku przez nauczycieli jest ich obawa co do wynagrodzenia, które może nie zostać przyznane za czas trwania protestu. Problemem okazały się także zbliżające się święta wielkanocne i wydatki z nimi związane. Zawieszenie strajku nie oznacza jednak, że nauczyciele przestali popierać protestujących kolegów.

Strajk nauczycieli trwa od poniedziałku 8 kwietnia. Nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30 procent podwyżki wynagrodzeń. Propozycja rządu jest jednak niższa i przewiduje wzrost wynagrodzeń o 15 procent. Na takie porozumienie z rządem zgodzili się do tej pory tylko przedstawiciele oświatowej "Solidarności". Nowe porozumienie, które doprowadzi do zawieszenia strajku, może zostać podpisane już jutro podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Będzie to kolejna okazja do negocjacji między rządem a przedstawicielami ZNP i FZZ. 

Więcej o: