Poznań. Przedszkola wycofują się ze strajku nauczycieli. Powodem mają być naciski rodziców

Ze kontynuowania strajku nauczycieli zrezygnowało już osiem przedszkoli w Poznaniu. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego decyzja tych placówek została wymuszona przez rodziców dzieci.
Zobacz wideo

Jak podaje portal epoznan.pl aktualnie w strajku nauczycieli bierze udział 189 placówek edukacyjnych w Poznaniu. Wczoraj z protestu zrezygnowało Przedszkole nr 116. Wcześniej ze strajku nauczycieli wycofały się przedszkola numer 17, 21, 48, 68, 72, 117 i 160 oraz placówki w Bielsku-Białej, Będzinie, Puławach i Rzeszowie. 

Osiem przedszkoli w Poznaniu zrezygnowało ze strajku - presja rodziców i kwestie materialne przyczynami wycofania się z protestu 

Według informacji podanych przez Onet.pl Związek Nauczycielstwa Polskiego podejrzewa kilka czynników, które mogą mieć wpływ na rezygnację placówek ze strajku. Jednym z powodów ma być rosnąca presja rodziców, co potwierdzają słowa jednej z nauczycielek pracującej w przedszkolu, które zrezygnowało z protestu.

Pracownicy oświaty przyznają, że podczas strajku docierały do nich słowa poparcia, ale też hejtu ze strony rodziców: "Otrzymaliśmy parę nieprzyjemnych maili i SMS-ów, a także komentarzy. Trochę nam to podcięło skrzydła". Kolejnym powodem przerwania strajku przez nauczycieli jest ich obawa co do wynagrodzenia, które może nie zostać przyznane za czas trwania protestu. Problemem okazały się także zbliżające się święta wielkanocne i wydatki z nimi związane. Zawieszenie strajku nie oznacza jednak, że nauczyciele przestali popierać protestujących kolegów.

Strajk nauczycieli trwa od poniedziałku 8 kwietnia. Nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30 procent podwyżki wynagrodzeń. Propozycja rządu jest jednak niższa i przewiduje wzrost wynagrodzeń o 15 procent. Na takie porozumienie z rządem zgodzili się do tej pory tylko przedstawiciele oświatowej "Solidarności". Nowe porozumienie, które doprowadzi do zawieszenia strajku, może zostać podpisane już jutro podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Będzie to kolejna okazja do negocjacji między rządem a przedstawicielami ZNP i FZZ. 

Więcej o:
Komentarze (52)
Poznań. Przedszkola wycofują się ze strajku nauczycieli. Powodem mają być naciski rodziców
Zaloguj się
 • bombadilwlocie

  Oceniono 33 razy 11

  Myślę, że rodzice powinni wywierać presję na rząd, nie na strajkujących.

 • jaceku65

  Oceniono 9 razy 5

  Prawo nagłówków Betteridge’a - na każdy nagłówek kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie”. Powodem, dla którego dziennikarze stosują takie nagłówki, jest ich świadomość, że dana opowieść to prawdopodobnie bzdura i nie ma żadnego pokrycia w źródłach ani faktach, ale mimo to chcą, by się ukazała. Tyle w temacie.

 • kazek100

  Oceniono 4 razy 4

  Szkoda. Może wreszcie ludzie zrozumieliby, że jednak my nauczyciele jesteśmy potrzebni. I trzeba nam płacić za pracę (a nie udawać, ze się płaci, jak już wiele lat temu powiedział pewien minister).

 • cezar85

  Oceniono 24 razy 4

  janusze uwierzyli, że to nauczyciele są wrogami

  bo pamiętają, jak się sami ślizgali z klasy do klasy na miernych

 • senioryta13

  Oceniono 17 razy 3

  a ile zarabiaja przedszkolanki ?
  te przynajmniej pracuja tyle godzin co kazdy inny mieszkaniec Polski, czyli 40 /tydz.

 • alfalfa

  Oceniono 15 razy 3

  Znane mi przedszkole społeczne nawet nie rozważało strajkowania.
  A.

 • fanbeat

  Oceniono 2 razy 2

  Tak się kończy, jak się chce a nie wie dokładnie co i jak.
  Strajk rządzi się własnymi prawami, czy górnicy wychodzący na tory zważają na to co myślą rodzice jadący z dziecmi pociągami, ano nie, bo maja na względzie wyłacznie swój własny cel.
  Dlatego albo organiczacja, determinacja do końca, albo nie przerywanie pracy ewentualne szukanie sobie innej zaspokająjącej potrzeby.
  Po wycofaniu się już nikt ich na powaznie nie weźmie.

 • marcus18st

  Oceniono 30 razy 2

  W jakiej pracy zwraca sie do szefa o 30 % podwyzke ? Ja takiej pracy nie znam no chyba ze ktos to kandydat do Nagrody Nobla

 • o4975957

  Oceniono 6 razy -4

  Pensje powinny być rynkowe. Niestety w przypadku nauczycieli trochę ciężko to oszacować, jako że właściwie jedynym płacącym jest tu budżet państwa i ciężko o konkurencję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX