Sondaż. Czy religia powinna być nauczana w szkole? Połowa Polaków mówi "nie"

Czy religia powinna być nauczana w szkole? Sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzony dla "Super Expressu" pokazuje , że grupa osób, która jest przeciwna lekcjom religii w szkołach jest zdecydowanie większa, niż grono ich zwolenników.
Zobacz wideo

Lekcje religii w szkołach to kwestia, która wzbudza wiele emocji i często podnoszona jest przez polityków, przede wszystkim z lewej strony sceny politycznej. O tym, że katecheza powinna być finansowana z budżetu Kościoła, a nie państwa, mówił m.in. Robert Biedroń oraz Barbara Nowicka. W zeszłym roku o likwidacji lekcji religii mówiła partia Razem, która przedstawiając swój program na wybory samorządowe 2018 postulowała rezygnację z finansowania lekcji religii na rzecz ciepłych posiłków dla każdego ucznia. Co na to Polacy? Okazuje się, że przeciwników lekcji religii w szkołach jest więcej niż ich zwolenników.

Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole? 50 proc. Polaków jest przeciw

Instytut Badań Pollster zapytał badanych w sondażu o to, czy religia powinna być nauczana w szkole. Aż 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie, 38 proc. odpowiedziało, że tak, a 12 proc. stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat. Dlaczego osób niechętnych religii w szkole jest więcej niż jej zwolenników? "Super Express" zapytał o to prof. Henryka Domańskiego z Polskiej Akademii Nauk.

- To efekt cywilizacyjnego rozwoju i zjawisko, które występuje we wszystkich rozwiniętych demokracjach. Teraz dominuje skłonność do otwartości, tolerancji – takie cechy, zdaniem rodziców, powinna mieć nowoczesna szkoła - powiedział prof. Domański. Zaznaczył jednocześnie, że znaczna część Polaków uważa, że kwestie religijne są sprawą indywidualną każdego człowieka.  - Po prostu nie chcą podporządkowania szkoły Kościołowi - dodał prof. Domański.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku opublikowano wyniki sondażu IPSOS dla OKO.press, w którym zapytano Polaków, gdzie powinny odbywać się lekcje religii. Z wyników tego badania wynika, że 52 proc. ankietowanych uważa, że lekcje religii powinny odbywać się w parafii, a 43 proc. - że w szkołach. 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" przeprowadzono w dniach 4-6 kwietnia 2019 roku na próbie 1094 dorosłych Polaków.

Więcej o: