Strajk nauczycieli. Gdzie odbędzie się okrągły stół ws. edukacji? Prezydent proponuje Belweder

Prezydent zabrał głos ws. strajku nauczycieli. Andrzej Duda oznajmił, że jest gotów udostępnić Belweder jako miejsce do przeprowadzenia okrągłego stołu na temat sytuacji w oświacie.

W najbliższy czwartek, 18 kwietnia, jeszcze przed okrągłym stołem rząd ma wrócić do rozmów z nauczycielskimi związkami. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że przedstawią porozumienie, które przed strajkiem podpisali z Solidarnością. Strajk nauczycieli trwa od dziewięciu dni, rozpoczął się 8 kwietnia.

Z propozycją zorganizowania okrągłego stołu w sprawie oświaty wyszedł premier Mateusz Morawiecki. Jak przekazał we wtorek szef rządu, chciałby, aby pierwsza sesja tego spotkania odbyła się po Świętach Wielkanocnych, 24, 25 lub 26 kwietnia.

Strajk nauczycieli. Prezydent chce, by okrągły stół obradował w Belwederze

Do sprawy włączył się też prezydent Andrzej Duda. Podczas wtorkowej wizyty w Kole (woj. wielkopolskie) powiedział, że rozmawiał z przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorotą Gardias o strajku nauczycieli.

Zgodziłem się z propozycją, z jaką przyszła do mnie pani przewodnicząca (...), żeby ten okrągły stół odbył się w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego, bo to właśnie Rada jest miejscem debaty i dialogu

- mówił prezydent. Zapowiedział, że jest gotowy udostępnić na potrzeby pracy Rady Belweder. Jak tłumaczył, jego "eleganckie wnętrza" są odpowiednie do rozmów o "ważnych polskich sprawach". 

Strajk nauczycieli. Apel prezydenta Andrzeja Dudy

Andrzej Duda apelował też do protestujących nauczycieli, by umożliwili uczniom zdawanie egzaminów. - Bo to jest bardzo ważne dla młodych ludzi i dla ich rodziców - uzasadniał.

Równocześnie dodał, że nauczyciele mają prawo do strajku. Prezydent mówił, że oczekiwanie przez nich na wzrost wynagrodzeń jest uzasadnione, ale dodał, że w tej sprawie potrzeba "spokojnych dyskusji".

Więcej o:
Komentarze (66)
Strajk nauczycieli. Gdzie odbędzie się okrągły stół ws. edukacji? Prezydent proponuje Belweder
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 27 razy 21

  Nauczyciele powinni lepiej zarabiac, ich strajk jest sluszny, a PIS to podpisal "porozumienie sam ze soba, a teraz prowadzi paskudna, zalgana akcje propagandowa wymierzona w nauczycieli. Matura moze byc troche opozniona, tak juz sie zdarzylo przy strajku w 1993 roku, ale oczywiscie musi sie ona odbyc w takim terminie, zeby uczniowie nie stracili roku, to w ogole nie wchodzi w rachube, i tutaj jest pewien problem. Mozna oczywiscie przesunac przyjmowanie na wyzsze uczelnie. A tak nawiasem "mowiac" to co sie stalo z tymi miliardami zlotych", co niby PIS "odzyskal" z VAT-u? Kaczynski i PIS nie mieli 1 miliarda dla niepelnosprawnych, nie mieli i nie maja pieniedzy dla nauczycieli, a jak widmo odsuniecia od wladzy i wyladowania w wiezieniu stalo sie bardzo realne, to nagle "wyczarowali" 40 miliardow tylko w tym roku, w przyszlych latach to bedzie jeszcze wiecej, a teraz chca rozdac, i to na kredyt, jeszcze wiecej pieniedzy.

 • opt

  Oceniono 20 razy 18

  1. To ,że jakiś mniejszościowy związek podpisał z rządem porozumienie , to nie oznacza i nie może oznaczać, że kolejne związki, bardziej reprezentatywne dla nauczycieli i pracowników oświaty muszą akceptować to porozumienie.
  2. Spotykanie się po to , by podpisać już odrzucone porozumienie jest bezsensowne, marginalizujące związki i nauczycieli.
  3 . U górników zatrudnienie i płace rosną a wydobycie spada, to dlaczego nauczyciel ma więcej pracować , by więcej zarabiać, więcej niż 40 godzin tygodniowo? Zwiększenie pensum przy tablicy wiąże się z podniesieniem ogólnej liczby godzin pracy.
  4. Liczba godzin z uczniem w Polsce waha się zależnie od typu placówki i stanowiska od 10 do 30 godzin tygodniowo, podobnie jest zróżnicowana w świecie w zależności od oprzyrządowania stanowiska , dostępu do drukarek , komputerów , w zależności od dostępu do urządzeń chroniących i oszczędzających struny głosowe nauczyciela. Rodzi się więc pytanie w jakim stopniu wzrósł komfort pracy nauczyciela , który by uzasadniał podniesienie liczby godzin pracy bezpośrednio z uczniem.
  5. Zwiększenie pensum rodzi również wiele perturbacji organizacyjnych, wspomnę tylko ,że:
  - wielu nauczycieli na wypełnienie etatu będzie musiało podjąć zajęcia w większej liczbie szkół, to dodatkowy czas na dojście , dojazd, to dodatkowe koszty,
  - w klasach I-III będzie do klasy wchodziło kilku nauczycieli, by zrealizować zwiększone pensum, do tej pory dzieci najmłodsze miały kontakt w zasadzie z jednym nauczycielem, co było istotne przy nauczaniu całościowym , zintegrowanym.
  Należy mieć nadzieję ,że związki dobrze przygotują się do udziału w okrągłym stole, skorzystają z fachowców : doświadczonych pedagogów, psychologów , specjalistów higieny szkolnej, służby zdrowia...

 • miecztemidy

  Oceniono 18 razy 16

  Hej N A U C Z Y C I E L E !!!!!!!!!!!!!! Zaczynają W A S rozgrywać. Belweder ?????????? Przecież tam nawet Wasze myśli będą kontrolowane. Przy Waszej SPRAWIE "przestępca konstytucyjny" chce się wybielić i ogrzać. Nie pozwólcie na to. Szerokie F O R U M na temat przyszłych kierunków polskiej EDUKACJI nie może być też udziałem hierarchów kościelnych i musi odbyć się na N E U T R A L N Y M gruncie. Wam żadne SOPY czy inne służby nie są potrzebne. Pieprzenie "ochów i achów" też nie. Jeżeli w czwartek "nierzad" nie złoży konkretnej propozycji finansowej to STRAJKUJCIE również przez święta. Rodziny zrozumieją,a Gości świątecznych będziecie mieli co niemiara. N I E ODPUSZCZAJCIE,gdyż już nigdy nie zdołacie się pozbierać.

 • tim7

  Oceniono 21 razy 15

  Spoko, żoneczka herbatki zaparzy, poplotkuje sobie z innymi nauczycielkami, powspomina jak to kiedyś sama nauczycielką była. Paniom się cieplutko na serduszkach zrobi, a Adrianek zrobi kilka tych swoich przesympatycznych min i cała rozmowa i słuchanie anegdotek Adrianka, jaki to Adrianek był w szkole czasem niegrzeczny, bo taki niesystematyczny. Bo wiecie Adrianek no niestety taki już jest... A tak, w sympatycznej atmosferze, po wypiciu DWÓCH butelek wina, gdzieś tam skitranego jeszcze za Komorskiego w saloniku, o piątej nad ranem wszyscy we wspaniałych humorach odwiezieni zostaną do hotelów. A na schodach wyjściowych Adrian z Agatką będą rozdawać wychodzącym na pamiątkę torby z upominkami...

  Duda to jednak dzban totalny...

 • optymistaa43

  Oceniono 20 razy 14

  Panie Broniarz,pisowskie bydlo wyslalo swojego prezydenta by Was i Nas oszukac.Tak jak z Pania Gardias "przyszla do mnie " a prawda jest taka ze zostala tylko poinformowana o takiej mozliwosci.Precz oszustom PiSowskim a miejsce, powinno byc tam gdzie mozna bez problemu przyjsc normalnemu ,nie pisowskiemu obywatelowi.Pani Gardias,takich miejsc mamy az nadto.

 • munaciello

  Oceniono 19 razy 13

  Budyń i Pinokio, a nie prościej będzie zorganizować ten okrągły stół przy Nowogrodzkiej, u waszego master of puppets?

 • remo29

  Oceniono 12 razy 12

  Słowem zaprosił nauczycieli do teatrzyku lalek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX