Broniarz zapowiada zaostrzenie strajku. Bez rad pedagogicznych przeprowadzenie matur będzie niemożliwe

- Rośnie liczba szkół, które uważają, że nie powinniśmy rezygnować z tej formy protestu - zadeklarował Sławomir Broniarz w TVN24. W ten sposób szef ZNP przyznał, że strajkujący nauczyciele mogą doprowadzić do tego, że nie zbiorą się rady pedagogiczne, bez których egzaminy maturalne nie będą mogły odbyć się zgodnie z prawem.

Od ubiegłego tygodnia w wielu szkołach trwa strajk nauczycieli. Pod znakiem zapytania stoi sposób organizacji egzaminów maturalnych, rozpoczynających się 6 maja. W piątek przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ostrzegł, że w szkołach, w których strajkują nauczyciele, mogą nie odbyć się rady pedagogiczne. Zagraża to egzaminom maturalnym, bo przed 26 kwietnia rady muszą wystawić maturzystom oceny.

Broniarz zapowiada, że radykalizacja strajku jest możliwa

W poniedziałek dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, podkreślił, że rady pedagogiczne przed maturami muszą się odbyć, jeśli egzaminy maturalne maja być przeprowadzone zgodnie z prawem. Jeśli nie będzie miało to miejsca, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie będą mogli przystąpić do egzaminów, niezależnie od tego czy strajk przeszkodzi w przeprowadzeniu egzaminów czy nie.

We wtorek rano w TVN24 Broniarz potwierdził, że ten "czarny scenariusz" może się ziścić.

Z moich informacji z wczorajszego wieczoru wynika, że rośnie liczba szkół, które nie przeprowadzą tego procesu [tj. nie zbiorą się rady pedagogiczne- red.]. Rośnie liczba szkół, które uważają, że nie powinniśmy rezygnować z tej formy protestu

- powiedział Broniarz.

Szydło: Przy "okrągłym stole" powinni być także reprezentanci opozycji 

Z kolei Beata Szydło w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 potwierdziła, że rząd liczy na to, że strajk zakończ się dzięki zapowiadanemu przez rząd "okrągłemu stołowi". Była premier została zapytana, czy premier Morawiecki powinien uczestniczyć w rozmowach w tej formule.

- Premier Morawiecki jest patronem tego stołu. Mówiąc o tym, dał jasny sygnał, że to jest sprawa całego rządu - odpowiedziała była premier. - Powinni przy tym stole być także reprezentanci opozycji - dodała.

Więcej o:
Komentarze (611)
Broniarz zapowiada zaostrzenie strajku. Bez rad pedagogicznych przeprowadzenie matur będzie niemożliwe
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 52 razy 18

  A tymczasem 73 osoby związane z PiS, zasiadając we władzach 14 giełdowych spółek z udziałem Skarbu Państwa, wzbogaciły się ostatnio łącznie o 95 milionów zł. Wśród nich 19 prawdziwie "złotych ludzi" zarobiło powyżej 2 mln (p.Krupiński - 6,9 mln). Kolejnych 13 "srebrnych"- od 1 do 2 mln zł.
  OKO.press przedstawia ranking zarobków "dobrej zmiany":
  h++ps://oko.press/95-mln-zl-zarobili-ludzie-pis-w-14-spolkach-z-udzialem-panstwa-rekordzista-69-mln-zl-ranking-oko-press/

 • pieknyinaczej

  Oceniono 16 razy 12

  A może zamiast strajku niech nauczyciele się pozwalniają ze szkoły , tak jak lekarze się zwalniali ze szpitali , nikt im nie zarzucił że strajkują i biorą chorych za zakładników.

 • adkrawczyk

  Oceniono 61 razy 9

  No i komu zrobicie na złość? Pytam? Komu?
  - Rodzicom ?
  - Młodzieży ?
  - Sobie?
  BO chyba nie Rządowi

 • adam1967r

  Oceniono 28 razy 8

  Rodzice...zapamiętajcie jedno. Złamanie nauczycieli dziś, to brak wykształcenia waszych dzieci jutro. Nauczyciel bez inwencji nigdy ich nic przydatnego nie nauczy . Ale może uważacie , że wykształcenie nie jest im potrzebne. Wyrobnikom i niewolnikom nie jest potrzebne

 • jusytka

  Oceniono 19 razy 7

  Ta postać przez wielu a tak opluwana reprezentuje niemal całą społeczność nauczycielską, przypomnę że w zdecydowanej wielkości niezrzeszoną w żadnych związkach!!! Większość społeczeństwa to rozumie i akceptuje strajk nauczycieli, szczególnie ta wykształcona!

 • adam1967r

  Oceniono 21 razy 7

  Ilość przestepców z PiS na forum pokazuje, że dla reżimu ten strajk jest dużym probemem

 • talavera

  Oceniono 27 razy 7

  Jest na krowy i na emerytów, a Szydło i Kaczyński mowią że nie ma na nauczycieli.
  A podobno wystarczy nie kraść

 • rodziu81

  Oceniono 19 razy 7

  Tak dla podwyzek ALE:
  - likwidacja komunistycznego reliktu Karty Nauczyciela
  - zwiekszenie pensum to poziomow z krajow EU 22-26h, w tej chwili mamy najnizsze (!)
  - likwidacja urlopow na poratowanie zdrowia
  - jasna i weryfikowana ścieżka awansu nauczycielskiego, w tej chwili miernoty dostaja awanse na rowni z bardzo dobrymi nauczycielami
  - coroczna ocena pracy przez niezalezna komisje zewntrzena uzasadniajaca ewentualny awans oraz wyplate 13tej pensji

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 7

  Mam nadzieję, że tym razem STABILNIE I Z WEWNĘTRZNYM PRZEKONANIEM WKROCZYLIŚCIE NA WŁAŚCIWE TORY i nimi pójdziecie, nie zbaczając...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX