Oddali strajkującym nauczycielom pieniądze z 500 plus. "Kwota równie znacząca, jak system edukacji"

- To jest dla nas bardzo znacząca kwota, ale tak samo znaczący jest dla nas system edukacji - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl Paula Bruszewska, zawodowo zajmująca się m.in. organizującą uczniowskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Ekspertka przekonywała, że choć model polskiej szkoły "jest zdezaktualizowany", to własnie m.in. z tego powodu należy wpierać strajk nauczycieli.
Zobacz wideo

Gościem Piotra Maślaka w przedpołudniowej rozmowie Gazeta.pl była Paula Bruszewska, jedna z założycieli start-upu społecznego Social Wolves zarządzającego m.in. platformą edukacyjną Zwolnienizteorii.pl. Tematem rozmowy - poza niecodziennym gestem wsparcia dla nauczycieli - były zmiany potrzebne w edukacji oraz wpływ technologicznych i ekonomicznych przemian na kompetencje, które należy przekazywać uczniom.

Bruszewska: chcemy, żeby nauczyciele czuli zaufanie społeczne

Bruszewska wraz z mężem Marcinem wpłaciła 108 tys. złotych na strajkujących nauczycieli. Dlaczego para zdecydowała się na ten krok? - Na co dzień pracujemy z nauczycielami i widzimy jak potężną mają rolę w rozwoju młodych ludzi, a przez to w przyszłości naszego społeczeństwa i chcieliśmy im pokazać, że uważamy że są ważni, zarówno ich zdanie, jak i ich samopoczucie - wyjaśniła kobieta.

Gest Bruszewskich zyskał ogromny odzew w mediach społecznościowych. Wśród wyrazów solidarności i słów poparcia pojawiało się pytanie o to... skąd młode małżeństwo miało 108 tys. do oddania dla strajkujących nauczycieli?

- Być może trochę awansem, ale zdecydowaliśmy się przekazać całe fundusze, których spodziewamy się od rządu w ramach 500 plus - powiedziała Bruszewska. - To jest dla nas bardzo znacząca kwota, ale tak samo znaczący jest dla nas system edukacji. To jest coś czemu z mężem poświęciliśmy nasze życie - stwierdziła kobieta.

Bruszewska przekonywała, że - podobnie jak w krajach na całym świecie - model polskiej szkoły "jest zdezaktualizowany", ale własnie m.in. z tego powodu nauczyciele potrzebują wsparcia.

Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy z nauczycielami. Chcemy, żeby byli uskrzydleni, żeby czuli zaufanie społeczne

- zadeklarowała Paula Bruszewska.

Więcej o: