Czy matury są zagrożone przez strajk nauczycieli? Karol Karski: MEN wyda kolejne rozporządzenie

Strajk nauczycieli trwa. Czy tegoroczne matury są zagrożone? Ostrzegał przed tym m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz. Europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział: "Mam smutną wiadomość dla pana Broniarza"

Strajk nauczycieli trwa już od tygodnia. Mimo że do akcji strajkowej przyłączyła się większość placówek oświatowych w Polsce, egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić bez większych problemów. Dziś rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów i wszystko wskazuje na to, że i one przebiegną bez zakłóceń. Przeprowadzenie matur jest jednak znacznie bardziej skomplikowane.

Egzaminy a strajk nauczycieli. Maturzyści mogą nie dostać ocen końcowych

Kryzys związany z brakiem kadry do przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych i egzaminów ósmoklasisty udało się zażegnać dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, na mocy którego zmieniono zasady dot. organizacji egzaminów zewnętrznych. Zmiany wprowadzone 2 kwietnia dały szkołom możliwość powołania do zespołów nadzorujących przebieg egzaminów nauczycieli z innych szkół, ale także osób, które nie są zatrudnione w żadnej szkole, ale mają kwalifikacje pedagogiczne. Ze względu na zmienione przepisy przy egzaminach gimnazjalnych pomagali m.in. duchowni i leśnicy.

Organizacja matur może okazać się trudniejsza, ponieważ przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości abiturienci muszą mieć wystawione oceny końcowe, a to jest obowiązkiem nauczycieli. Termin wystawiania ocen końcowych dla uczniów ostatnich klas liceów i techników mija 26 kwietnia. Jeżeli strajk się przedłuży, nie odbędą się posiedzenia rad pedagogicznych, a nauczyciele nie wystawią maturzystom ocen końcowych, przez co ci ostatni nie będą mogli podejść do egzaminu dojrzałości. Oznacza to dla nich także powtarzanie roku.

Strajk nauczycieli a matura 2019. Europoseł PiS: Będzie kolejne rozporządzenie MEN

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski zapewnił w Radiowej "Jedynce", że rząd znajdzie sposób na to, aby uporać się z tym problemem. Jego zdaniem w grę wchodzi kolejna zmiana przepisów. Europoseł mówił w Programie I Polskiego Radia, że "jeśli dochodzi do protestów, to nie powinny one mieć takich skutków społecznych". Podkreślił, że nie powinno się krzywdzić dzieci. Te - jak ujął - "nie powinny być zakładnikami w żadnej sytuacji". 

Polityk zapowiedział, że jeżeli będzie to konieczne, MEN podpisze kolejne rozporządzenie, które zmieni zasady klasyfikowania uczniów. Dzięki temu decyzja całej rady pedagogicznej nie będzie potrzebna. - Mam smutną wiadomość dla pana Broniarza: jeśli rzeczywiście istniałoby takie zagrożenie, to przepisy zostaną zmienione po raz kolejny. Prawo do klasyfikowania dzieci otrzymają dyrektorzy szkół - powiedział Karol Karski.

Więcej o: