Nie żyje najstarszy polski admirał, IPN nie zgodził się na wojskowy pogrzeb. Marynarze oburzeni

Instytut Pamięci Narodowej nie wyraził zgody na asystę wojskową podczas pogrzebu najstarszego polskiego admirała Hieronima Henryka Pietraszkiewicza - opisuje Onet.pl. Środowisko marynarzy nie kryje oburzenia i podkreśla, że Pietraszkiewicz był jedną z najbardziej zasłużonych osób dla Marynarki Wojennej.
Zobacz wideo

Kontradmirał Hieronim Henryk Pietraszkiewicz zmarł 10 kwietnia w wieku 97 lat. Środowisko marynarzy podkreśla, że Pietraszewski był nie tylko najstarszym polskim admirałem, ale też autorytetem i wychowawcą wielu pokoleń marynarzy z zasługami dla Marynarki Wojennej, wybitnym morskim specjalistą i nauczycielem. W poniedziałek 15 kwietnia na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni odbędzie się pogrzeb admirała, na którym obecność licznie zapowiedzieli m.in. marynarze-rezerwiści, a przemówienie ma wygłosić Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.

IPN nie dał zgody na asystę wojskową. "Przez pożółkłe akta nie można oceniać całego dorobku"

Jak opisuje Onet, IPN odmówił zgody na ceremoniał wojskowy podczas uroczystości - zabraknie m.in. warty kampanii honorowej, a także orkiestry. Powodem jest przeszłość generała - według zgromadzonej przez IPN dokumentacji Pietraszewski był tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej, zwerbowanym w 1949 roku. Środowisko gdyńskich marynarzy nie kryje oburzenia decyzją IPN, podkreślając, że Pietraszkiewicz przez ostatnie kilkadziesiąt lat przysłużył się Marynarce Wojennej. 

Przez pożółkłe akta nie można oceniać całego dorobku tego wspaniałego człowieka. Inaczej jak zbydlęceniem nie mogę nazwać tego, że admirał nie będzie miał na pogrzebie asysty honorowej. To uderza w spoistość całego korpusu morskiego 

- mówi w rozmowie z Onetem wiceadmirał Henryk Sołkiewicz, prywatnie przyjaciel Pietraszkiewicza. Jak podkreśla, admirał "do ostatnich dni był oddany sprawom Marynarki Wojennej".

Zasłużony marynarz, tajny współpracownik

Jak czytamy w biogramie Pietraszkiewicza na stronie Akademia Marynarki Wojennej, rozpoczął on służbę rozpoczął na froncie zachodnim w 1945 roku - był zastępcą dowódcy w 10 Pułku 4 Dywizji Piechoty. Brał udział m.in. w bitwie o Warszawę i tzw. operacji berlińskiej. Po drugiej wojnie światowej, do 1984 roku służył w Marynarce Wojennej, dowodząc operacjom "Sprawny" i "Sęp".

Według materiałów zgromadzonych przez IPN został zwerbowany do tajnej Informacji Wojskowej podczas studiów w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni i nosił pseudonim "Trał". W ostatnich latach odznaczono go m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Więcej o: