Egzamin ósmoklasisty w cieniu strajku nauczycieli. Uczniowie zmierzą się z językiem polskim

370 tysięcy uczniów ma przystąpić w poniedziałek do egzaminu ósmoklasisty. Od godziny 9.00 uczniowie będą rozwiązywali zadania z języka polskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że mimo strajku nauczycieli egzamin się odbędzie.
Zobacz wideo

To pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie edukacji wprowadzonej przez rząd PiS. Szefowa MEN Anna Zalewska zapewniała w piątek, że egzamin się odbędzie.  - Mamy jednoznaczne informacje od kuratorów i wojewodów, że jesteśmy do tych egzaminów przygotowani - mówiła Anna Zalewska.

Egzamin ósmoklasisty. W poniedziałek język polski

Egzamin potrwa 120 minut. Będą na nim zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Z tym, że tych drugich jest więcej - zaznacza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik. - Takich zadań, w których zdający samodzielnie konstruuje wypowiedź - mówi dyrektor CKE.

W pierwszej części znajdą się m.in. zadania odnoszące się do dwóch tekstów, znajdujących się w arkuszu. W drugiej będą dwa tematy wypracowania. Uczeń będzie musiał wybrać jeden z nich. We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, w środę z języka obcego, Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca.

Więcej o: