Strajk nauczycieli trwa, a w poniedziałek egzamin ósmoklasisty. CKE: Nie mamy informacji o problemach

- Nie mamy informacji, aby gdziekolwiek w Polsce w czasie egzaminu ósmoklasisty miało dojść do problemów - deklaruje w rozmowie z RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik. W poniedziałek do egzaminu na przystąpić 377 tys. uczniów. Jednocześnie wciąż w wielu szkołach trwa strajk nauczycieli, domagających się podwyżek.
Zobacz wideo

Ponad 377 tysięcy uczniów ma przystąpić w poniedziałek do egzaminu ósmoklasisty. Od godziny 9. uczniowie będą rozwiązywali zadania z języka polskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewniła w piątek, że mimo trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli egzamin się odbędzie. - Mamy jednoznaczne informacje od kuratorów i wojewodów, że jesteśmy do tych egzaminów przygotowani - mówiła Anna Zalewska.

- Nie mamy informacji, aby gdziekolwiek w Polsce w czasie egzaminu ósmoklasisty miało dojść do problemów - stwierdził w niedzielę w rozmowie z RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Egzamin ósmoklasisty ma zostać przeprowadzony po raz pierwszy. Rozłożony jest na trzy dni, w pierwszym uczniowie zmierzą się z częścią z języka polskiego, w drugim z matematyką, zaś trzeciego dnia odbędzie się egzamin z języka obcego. Niemal 95 proc. uczniów wybrało język angielski.

W tym tygodniu (w środę, czwartek i piątek) odbywał się egzamin gimnazjalny. Z powodu niekompletnych składów zespołów nadzorujących egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie nie odbył się w sumie w trzech szkołach, z j. polskiego - w jednej.

Rekrutacje do szkół ponadgimnazjalnych

Wiosną 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą dwa roczniki uczniów: pierwszy rocznik uczących się w 8-letnich szkołach podstawowych i ostatni rocznik uczący się w gimnazjach. Będą dla nich przeprowadzone dwie odrębne rekrutacje.

Absolwenci gimnazjów i absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, choć uczyć się będą w tym samych szkołach, to w odrębnych klasach. Związane jest to z tym, że będą uczyć się według dwóch różnych podstaw programowych: absolwenci gimnazjów zgodnie z tą starą (dla nich nauka w liceach będzie 3-letnia, a w technikach 4-letnia), absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej zgodnie z nową (dla nich nauka w liceach będzie 4-letnia, a w technikach 5-letnia).

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (124)
Strajk trwa, a w poniedziałek rusza egzamin ósmoklasisty. CKE: Nie mamy informacji o problemach
Zaloguj się
 • ewulka987

  Oceniono 15 razy 7

  Brawo nauczyciele, walczcie o godnosc. Od kiedy na czele związku Solidarność stanął Śniadek a po nim P. Duda to ta organizacja stała się przybudówką PiS i oni teraz stają tam ,gdzie stało ZOMO i to oni są łamistrajkami, rządowymi przydupasami.

 • kamuimac

  Oceniono 17 razy 7

  i to by było na tyle jeśli chodzi o "solidarność" w narodzie polskim . to jest chichot historii że naród który słynie w świecie jedynie z solidarności i JP2 w 2019 okazuje sie narodem łamistrajków i pedofilli w kościele.

 • 1627cd1410

  Oceniono 16 razy 4

  według „Gazety Wrocławskiej” część dyrektorów miała ogromne problemy ze skompletowaniem pełnego składu komisji egzaminacyjnej. Proponowano nawet 500 złotych za dzień pracy.
  krowa+ świnia+ a teraz łamistrajk+ który jest emerytem, strażakiem lub katechetą. budżet wyda masę pieniędzy byleby kociarz mógł zemścić się na nauczycielach za brak promocji w 3. klasie :O/

 • cim_cum

  Oceniono 14 razy 4

  Problem to mają dyrektorzy. Tak naprawdę to te wszystkie CKE, OKE i kuratoria nie są nikomu potrzebne. To m.in. przez te instytucje w polskiej oświacie zrobił się taki syf.

 • endrju1521

  Oceniono 10 razy 4

  Skoro Karczewski może pracować dla idei,

  to rząd udowodni nauczycielom, że też

  będą pracować dla idei, nawet wbrew swojej woli !

 • Sylwia Jarosz

  Oceniono 14 razy 4

  Jakby ktoś nie wiedział to informuje,że strajk nauczycieli polega na powstrzymaniu się od pracy w miejscu pracy!!!!każdy ze strajkujących siedzi swój etat a nie miło w domu jak co niekórzy myślą.

 • azibii

  Oceniono 3 razy 1

  Cały ten polityczno-religijny twór tzw. kaczy-stan jest niezgodny i niegodny Polski i polaków i powinien zostać zdelegalizowany...
  Strajk nauczycieli to coś więcej niż walka o podwyżki wynagrodzeń... to sygnał dla pis władzy, że nie są wszechwiedzący i nie są pis-bezkarni za wprowadzenie pis-deformy w szkołach przez ludzi od tzw. "pługa"...
  W kaczym-stanie nauczyciel ma się poświęcać za frico, tylko "dojna zmiana" moze przytulać mln. zł. państwowej Kasy dla pis-swoich i kk rydza... takie działanie jest antypaństwowe i aspołeczne.
  Tylko dobrze oplacany zawód, np. nauczyciela, lekarza, prawnika, itd. przyciąga do siebie najlepszych...
  Przyszłość Polski, polaków zależy od tego co obywatele mają w GŁOWACH, a nie od tego co powie ksiundz czy yaloslaf z biura politycznego KC na nowogrodzkiej...

 • malgos10

  Oceniono 3 razy 1

  Pani Szydło powiedziała,że liczą się tylko egzaminy.Rodzice przedszkolaków jej za to bardzo dziękują. Co mamy robić z dziećmi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX