W Kościele katolickim Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień

Dziś w Kościele katolickim Niedziela Palmowa. Kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień. Dzień ten upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. 
Zobacz wideo

Rozpoczyna się Wielki Tydzień - okres przygotowania duchowego do Wielkanocy - będący wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. W Niedzielę Palmową są też obchodzone diecezjalne Dni Młodzieży, w łączności z papieżem Franciszkiem, który spotka się z młodymi w Rzymie.

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, na kilka dni przed ukrzyżowaniem. W kościele tego dnia święci się palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Obrzęd nawiązuje do ewangelicznego przekazu, według którego, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi wołając: "Hosanna!". W liturgii czytany jest opis Męki Pańskiej.

Zgodnie z tradycją, na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek będzie przewodniczył uroczystej procesji z palmami (początek godz. 9.30), po której odprawi Mszę Świętą Męki Pańskiej.

Poświęcenie palm

W Kościele święci się palmy od IV wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe, będące symbolem odradzającego się życia, w niektórych regionach zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny.

Tradycyjnie, popiół ze spalonych palm, jest używany w obrzędach Środy Popielcowej następnego roku, gdy podczas liturgii ksiądz posypuje nim głowy wiernych.

W Polsce przedwojennej najbardziej dekoracyjne palmy wykonywano na Wileńszczyźnie, obecnie znane i cenione są te z Łowicza. Z pięknych palm słynie Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której od 1958 roku odbywa się znany w całym kraju konkurs. Prezentowane tam niektóre palmy mają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości.