Duchowny do księży krytykujących strajk nauczycieli: A ty ile bierzesz za godzinę pogrzebu?

"Księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci, tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. My też mamy powołanie, (...) ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy" - napisał na Facebooku lubelski ksiądz i publicysta Łukasz Kachnowicz. Odniósł się w ten sposób do dyskusji toczącej się wokół strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zawiesza trwającego w szkołach od pięciu dni strajku na czas świąt i dni wolnych dla uczniów. Taką decyzję podjęło w piątek obradujące od rana prezydium Zarządu Głównego Związku. Prezydium zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego.

Strajk od początku wzbudza sporo emocji, również w środowisku duchownych. Niektórzy ze strajkującymi się solidaryzują, a inni nie powstrzymują się przed mocnymi krytycznymi słowami. Kilka dni temu pisaliśmy o proboszczu jednej z lubelskich parafii, który miał stwierdzić, że "strajkujący nauczyciel to nie nauczyciel" i "kiedyś nauczyciel uczył za darmo i oddawał życie za ucznia".

Strajk nauczycieli. "Gorszący się księża to przegięcie"

Na tego typu opinie zareagował we wpisie na Facebooku ks. Łukasz Kachnowicz, duszpasterz akademicki i publicysta z Lublina.

Księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci, tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. Sorry, ale my też mamy powołanie, przede wszystkim powołanie, ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy. Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za "Bóg zapłać"

- napisał ks. Kachnowicz.

"Nasze "co łaska" też potrafi mieć konkretne stawki. Jak mi się ksiądz gorszy, że nauczyciele strajkują o większą kasę, pracując 18 godzin tygodniowo, to mam ochotę zapytać go: dobrze, bracie, a ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu? Ile za udzielenie ślubu? Ile za intencje, czyli pół godziny Mszy? Ile bierzesz za wypisanie jednego papierka w kancelarii? A przecież mamy powołanie, a jednak nie przeszkadza nam to cenić się" - dodał duchowny.

Strajk nauczycieli. Wciąż bez porozumienia

Rząd apeluje do Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych o podpisanie porozumienia, takiego, jakie zawarto w niedzielę z oświatową "Solidarnością". 

Po zwiększeniu płac nauczycieli o 5 procent od stycznia 2019 roku, strona rządowa proponuje przeznaczenie dodatkowych środków na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o kolejne 5 procent od września. Wynagrodzenie zasadnicze ma wynieść dla nauczyciela dyplomowanego 3815 złotych brutto, dla nauczyciela mianowanego 3248 złotych, dla nauczyciela kontraktowego 2860 złotych i dla nauczyciela stażysty 2780 złotych. Porozumienie zakłada też m.in. wprowadzenie wynagrodzenia za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania uczniów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych oczekiwały 30 procentowej podwyżki dla nauczycieli w tym roku. Miałaby być rozłożona na dwie raty

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (246)
Duchowny do księży krytykujących strajk nauczycieli: Ile bierzecie za jeden papierek w kancelarii?
Zaloguj się
 • roch1984

  Oceniono 155 razy 145

  Szacunek !
  Przyznam z pewnym wstydem że tak trzeźwego osądu z tej strony się nie spodziewałem.
  Pozdrawiam wszystkich nauczycieli ( tych niestrajkujących również) .

 • krynolinka

  Oceniono 112 razy 98

  Dobre!
  Ale riposta większości koloratek, może być taka, że biorą bo im się należy ;-)

 • stalinowiec1

  Oceniono 75 razy 63

  brawo dla tego Pana. W takim środowisku i to jeszcze w Lublinie, taka postawa - trzeba mieć jaja. Szacun

 • paryta

  Oceniono 50 razy 50

  W Grybowie kolega prawego księdza ogłosił z ambony, że "strajkujący nauczyciele są gorsi od księży pedofilów".

 • belferka131313

  Oceniono 44 razy 44

  przecież katecheci dostali tę podwyżkę , o którą walczą nauczyciele normalnych przedmiotów

 • emeni

  Oceniono 41 razy 41

  Nauczyciele nie mają, tak jak szamaństwo, zapisanego w jakiejś magicznej książce, która jest jakoby ich kodeksem pracy, ani wyciosanego tekstu w kamieniu - "darmo dostaliście, darmo dawajcie". To tekst dla klech.
  Księża powinni normalnie pracować na swoje utrzymanie a wierzenia po przodkach krzewić po godzinach, za frajer. I wtedy mieliby tzw. moralne prawo, do pouczania innych. A n ie qrde utrzymanek narodu, który nie sieje i nie orze, ma czelność pouczać innych i twierdzić że mają za free pracować..

 • harnas2001

  Oceniono 51 razy 41

  SZACUN!!!

 • muzoman

  Oceniono 46 razy 36

  Dobre. Ksiądz strzelił z dwururki aż miło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX