Marek Falenta chce uniknąć polskiego więzienia. "Otrzymaliśmy ostrzeżenie o niebezpieczeństwie"

Obrońca zatrzymanego w Hiszpanii biznesmena Marka Falenty twierdzi, że jego klientowi może grozić niebezpieczeństwo w polskim zakładzie karnym. Zanim Falenta zostanie wydany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, hiszpański sąd sprawdzi, czy obawy biznesmena są uzasadnione.
Zobacz wideo

Przed tygodniem, po dwóch miesiącach unikania stawienia się w więzieniu, Marek Falenta został zatrzymany w Hiszpanii. Polskie władze od razu zapowiedziały, że zwrócą się o przekazanie Marka Falenty do Polski, aby mógł tutaj odbyć karę pozbawienia wolności.

Już teraz wiadomo, że skazany będzie starał się tego uniknąć. Jak podaje "Rzeczpospolita", według prawnika Marka Falenty, powrót do kraju może wiązać się z zagrożeniem dla życia biznesmena.

- Nie ufa polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Otrzymaliśmy ewidentne ostrzeżenie, że grozi mu niebezpieczeństwo w zakładzie karnym - powiedział w rozmowie z dziennikiem adwokat Marek Małecki. Hiszpański sąd będzie teraz analizować, czy obawy Falenty są uzasadnione. Jeśli uzna, że tak, może wstrzymać wydanie biznesmena Polsce.

Zatrzymanie Marka Falenty

Marek Falenta został zatrzymany w Walencji 5 kwietnia. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji mówił, że mężczyzna był zaskoczony pojawieniem się funkcjonariuszy.

- Miejsce jego pobytu wskazali polscy policjanci, którzy są na miejscu. Poprosiliśmy kolegów z policji hiszpańskiej, aby wraz z polskimi funkcjonariuszami dokonali zatrzymania - mówił rzecznik KGP.

Falenta trafił do w aresztu policyjnego hiszpańskiej policji, gdzie będzie do dyspozycji sądu. Po uzyskaniu zgody, policja w konwoju sprowadzi Falentę do kraju, zapewne odbędzie się to drogą lotniczą. 

Marek Falenta został prawomocnie skazany w styczniu 2017 roku na 2,5 roku więzienia za zlecenie nagrywania rozmów polityków Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w warszawskich restauracjach. Miał się stawić 1 lutego w zakładzie karnym, ale tego nie zrobił. 28 marca sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania.

Zobacz wideo
Więcej o: