USA interweniują ws. planów IPN w Treblince. Prokuratura odpowiada: Ekshumacji nie będzie

"Zaplanowana w dniach od 15 do 30 kwietnia 2019 r. ekshumacja polskich ofiar niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków w Treblince I nie odbędzie się" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. Wcześniej IPN zapowiadał, że z powodu nowych odkryć na terenie obozu planuje ich przeprowadzenie.
Zobacz wideo

Jak czytamy w przesłanym do redakcji Gazeta.pl komunikacie Prokuratury Krajowej, decyzję o nieprzeprowadzaniu ekshumacji "podjął Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wydając stosowne polecenie prokuratorowi prowadzącemu śledztwo".

Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z 1 grudnia 2001 r. ekshumacje zwłok i szczątków ludzkich są dopuszczalne do 15 kwietnia

- napisano w uzasadnieniu decyzji.

PK: Nie da się w tym terminie przeprowadzić ekshumacji na tak dużym obszarze  

W komunikacie zwrócono również uwagę, że nie da się przeprowadzić czynności do tej daty, "ponieważ prace na terenie niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków Treblinka I zostały wyznaczone na obszarze obejmującym aż 5000 mkw" i nie sposób przy tym precyzyjnie określić liczby grobów i ilości szczątków, które mogą zostać odkryte i miałyby zostać ekshumowane.

O tym, że może dojść do kolejnego napięcia na linii Polska - USA z powodu zaplanowanych przez IPN ekshumacji w Treblince - napisał Onet.pl. Według żydowskiej tradycji zwłoki są nienaruszalne, więc środowiska żydowskie są zaniepokojone. W ślad za nimi list do polskiej ambasady wysłali Amerykanie, którzy przestrzegają przed przeprowadzeniem ekshumacji bez konsultacji z Żydami.

Piątkowy komunikat Prokuratury Krajowej zamyka temat ekshumacji na terenie obozu w Treblince.