Był twórcą WRON, pracowała dla niego "pani Basia". Brejza: Za PiS wyparował z aktu oskarżenia

Generał Michał Janiszewski był jednym z współtwórców WRON, jednak nie zasiadł na ławie oskarżonych razem z innymi odpowiedzialnymi za stan wojenny. Powodem miała być jego śmierć - tyle, że zmarł dopiero dekadę później. Poseł Krzysztof Brejza zawiadomił o sprawie prokuraturę.
Zobacz wideo

Michał Janiszewski był jednym z najwyżej postawionych oficjeli PRL w latach 80. Współtworzył Wojskową Radę Odrodzenia Narodowego, kierował Urzędem Rady Ministrów i gabinetem Wojciecha Jaruzelskiego. Gdy ten został prezydentem, Janiszewski stanął na czele jego kancelarii. 

W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej zakończył śledztwo ws. stanu wojennego i WRON. W akcie oskarżenia przeciwko "członkom związku przestępczego o charakterze zbrojnym" znalazły się nazwiska twórców stanu wojennego: generałów Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka, Floriana Siwickiego i innych. Nie było tam jednak Janiszewskiego. Dlaczego? Prokurator wyjaśniał, że niemożliwe jest postawienie w stan oskarżenia zmarłych podejrzanych, do których zaliczono generała. Tyle, że w 2007 roku Janiszewski żył. Zmarł dopiero niemal 10 lat później - opisuje TVN24.

Sprawą zajmuje się poseł PO Krzysztof Brejza. Pisał on w tej sprawie do IPN (odpowiedź opublikował na swoim Twitterze) i zawiadomił prokuraturę. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że współpracownicą (a konkretnie sekretarką) Janiszewskiego była Barbara Skrzypek. Obecnie znana jako "pani Basia" jest od dawna bliską współpracownicą Jarosława Kaczyńskiego. "Twórca WRON gen. Janiszewski (jego współpracownicą była Barbara Skrzypek) wyparował za czasów PiS z aktu oskarżenia ws. wprowadzenia stanu wojennego. Uznali,że zmarł. A żył jeszcze 10 lat W tej sprawie skierowałem zawiadomienie do prokuratury" - pisze poseł na Twitterze. 

Barbara Skrzypek była sekretarką Janiszewskiego, gdy na początku lat 90. pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Ten urząd przejął od niego Jarosław Kaczyński jako szef kancelarii Lecha Wałęsy. 

"Rozstrzygnięcie nie było słuszne"

W odpowiedzi na pytania TVN24 prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN odniósł się do sprawy i ocenił, że "przyjęte rozstrzygnięcie nie było słuszne". Zapowiedział postępowanie służbowe, które ma wyjaśnić, dlaczego śledczy w 2007 rok uznali go za zmarłego, chociaż generał żył. 

Jeden z prokuratorów odpowiedzialnych za sprawę mówił, że "nie wykonywał w niej prawie żadnych czynności", zaś z drugim nie udało się dziennikarzom TVN24 skontaktować. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (343)
Brejza: Generał stanu wojennego za PiS wyparował z aktu oskarżenia
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 197 razy 161

  Pani Basia, pan Kazimierz a wszystko to w otoczeniu pana prezesa i Antoniego, przypadek?

 • owca888

  Oceniono 145 razy 117

  Pan Krzysztof jest chyba najbrdziej pracowitym posłem - wielkie brawa i życzenia dalszej determinacji.

 • munaciello

  Oceniono 145 razy 111

  Ciekawe, jak pani Basia przekonała Balbinę, by ta bezprawnie zainterweniowała w IPN?
  Może tak: pan Janiszewski ma twoją teczkę, Balbinko.

 • fakiba

  Oceniono 125 razy 93

  Pani Basia jest nietykalna bo wiernie służy kaczorowi tak samo wiernie służyła komuchom

 • polakadam

  Oceniono 94 razy 86

  Brejza kolejny raz złapał pisbolszewików na kłamstwie. On robi dobrą robotę.

 • fajny_indygo22

  Oceniono 111 razy 83

  Tak samo wyparowaly papiery Jarka ….. Macierewicz cos tam WIE .

 • jael53

  Oceniono 96 razy 66

  W 2007 r. gen. Michał Janiszewski był już ciężko chory. Prawdą jest, że taka okoliczność nigdy gorliwych dekomunizatorów nie powstrzymywała. Znaczące jest jednak coś całkiem innego - otóż ta wielka cisza wokół MJ, która trwała praktycznie od połowy lat 90. I absolutny brak zainteresowania dla realnych wpływów, jakie miał i on sam, i jego żona, przez lata trzęsąca np. Centralną Komisją ds Tytułów i Stopni Naukowych. Znacznie lepiej - to jej wieloletniemu protegowanemu min. Gowin zlecił zrobienie ostatniej "reformy nauki".

 • munaciello

  Oceniono 81 razy 63

  Balbina całe życie była pieszczoszką komuny.
  I będzie nią do końca życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX