Strajk nauczycieli. Powołano fundusz strajkowy i komitet "Wspieram Nauczycieli"

Strajk nauczycieli. Podczas konferencji prasowej ZNP poinformowano o powołaniu funduszu strajkowego, który ma na celu finansowe wsparcie protestujących nauczycieli. Inicjatywa została powołana po tym, jak minister edukacji narodowej Anna Zalewska stwierdziła, że wynagrodzenie dla nauczycieli za czas strajku się nie należy.
Zobacz wideo

Na stronie ZNP pojawił się komunikat na temat powołania specjalnego rachunku bankowego, na który można już dokonywać wpłat. "Fundusz strajkowy" zostanie następnie przekazany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wszystkim protestującym pracownikom oświaty. Zbiórka rozpoczęła się ze względu na potrzeby strajkujących, którzy w wyniku podjętego protestu mogą zmagać się z problemami finansowymi.

Fundusz strajkowy i komitet "Wspieram Nauczycieli" - "to nasza wspólna odpowiedzialność"

Fundusz strajkowy powstał po wypowiedzi minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, która powołując się na Regionalną Izbę Obrachunkową potwierdziła, że nauczycielom nie zostaną wypłacone pensje za czas ich protestu. Ministerstwo powołuje się w tej kwestii na Ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z wyliczeniami przedstawionymi przez Sławomira Broniarza na konferencji prasowej, protestujący nauczyciele za dzień strajku stracą około 100 złotych. 

Niektóre samorządy zapowiadały, że wypłacą nauczycielom rekompensaty w formie np. dodatków. W rozmowie z TVN24 prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapewniał, że fundusz płac na wynagrodzenia nie zostanie dla nich zmniejszony: "Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zabrania nam płacenia za dni strajkowe, ale z całą pewnością ja i wielu z nas samorządowców będzie rekompensowało te utracone dochody. To jest po prostu sytuacja wyjątkowa i tą wyjątkowość może przerwać zdecydowane stanowisko samorządu wspierające nauczycieli".

Ponadto powołany został Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli", który ma zrzeszać osoby popierające strajkujących nauczycieli. Ma być także wyrazem wdzięczności za kształcenie młodego pokolenia Polaków. Członkowie komitetu podkreślają, że:

To nasza wspólna odpowiedzialność, by zarobki pozwalały im na porządną pracę bez gorączkowego rozglądania się za dodatkowymi źródłami dochodu. By nie odchodzili ze szkół, by czuli się docenieni, by mogli polecać ten piękny zawód wszystkim.

Udział w komitecie zadeklarowało wiele znanych osób m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Szymon Hołownia, prezydent Konfederacji Lewiatan dr Henryka Bochniarz, prof. Lech Mankiewicz, były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, Maria Sadowska, Joanna Kos-Krauze czy Zbigniew Hołdys.

Więcej o:
Komentarze (232)
Strajk nauczycieli. Powołano fundusz strajkowy i komitet "Wspieram Nauczycieli"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 67 razy 41

  Rząd teraz rozdaje pieniądze tym grupom które mają szansę poprawić wynik pisu przy urnie. Dlatego wczoraj Zalewska powiedziała że te pieniądze się nauczycielom po prostu nie należą.
  Tak po prostu po katolicku rozdamy publiczny grosz komu będziemy chcieli.
  Szmaciarstwo rządzi Polską.

 • jami88

  Oceniono 39 razy 17

  Mam zamiar przekazać na ten fundusz moją trzynastą emeryturę - może nie tylko ja?
  Nauczycielom pomoże, ja nie będę miał poczucia brania udziału w działaniach korupcyjnych pis, a gdyby ten pomysł udało się rozpropagować - to i JK miałby nieco popsuty humor ;-)

 • komentarz

  Oceniono 35 razy 15

  Nie ma prawdziwego protestu ani żadnego buntu z karkiem zgiętym przed klerem i kk.

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 11

  ALBOWIEM NAPISANE JEST "ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ" !!!!!!
  Czy "katolicy" to słyszą ????

 • lisamonika

  Oceniono 12 razy 10

  Ida swieta, nauczyciele maja rodziny I dzieci. Podziele sie czym mam.

 • marchwianka.0

  Oceniono 12 razy 10

  Brawo inicjatorzy funduszu wsparcia dla nauczycieli. Emeryci też się dorzucą!!

 • komentarz

  Oceniono 18 razy 10

  Czyli katecheci też dostaną więcej od państwa polskiego, bo przecież nie od Watykanu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX