USA w liście ostrzegają ambasadora RP ws. Treblinki. "Możecie wyjaśnić, jakie IPN ma plany?"

IPN planuje przeprowadzić ekshumacje w Treblince z powodu nowych odkryć. Według żydowskiej tradycji zwłoki są nienaruszalne, więc środowiska żydowskie są zaniepokojone. W ślad za nimi list do polskiej ambasady wysłali Amerykanie, którzy przestrzegają przed przeprowadzeniem ekshumacji bez konsultacji z Żydami.
Zobacz wideo

Jak donosi "Onet", wszystko wskazuje na to, że może dojść do kolejnego napięcia na linii Polska - USA - Izrael. Powodem są ekshumacje ofiar na terenie obozu koncentracyjnego w Treblince, które w poniedziałek zamierzają rozpocząć prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN planuje ekshumacje w Treblince

Prokuratura IPN prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców w Treblince. Decyzja o ekshumacjach zapadła, ponieważ w tzw. Treblince I - tj. części obozu formalnie będącej obozem pracy, nie zaś miejscem masowych mordów - znaleziono ludzkie szczątki oraz łuski od nabojów. Według dr Edwarda Kopóki, dyrektora Muzeum Treblinka, prawdopodobnie natrafiono na groby z początkowego okresu działalności obozu Treblinka I, kiedy znajdowali się tam Polacy, Żydzi i Romowie.

Treblinka II, w której życie straciło życie ok. 800-900 tys. Żydów, była największym po Auschwitz-Birkenau obozem śmierci w okupowanej Europie. 

Reakcja środowisk żydowskich i USA

Sprawą szybko zainteresowały się środowiska żydowskie. Zgodnie z żydowską tradycją religijną zwłoki są nienaruszalne, więc co do zasady ekshumacja nie powinna być przeprowadzona. 

Nie trzeba było długo czekać, by działania podjęły amerykańskie władze. "Onet" dotarł do korespondencji między Departamentem Stanu USA, polską ambasadą w Waszyngtonie oraz IPN, w której Amerykanie przestrzegają przed przeprowadzeniem ekshumacji bez konsultacji ze środowiskami żydowskimi.

"Nasza ambasada w Warszawie dowiaduje się, że Instytut Pamięci Narodowej zacznie w poniedziałek ekshumację masowych grobów w Treblince I. Jeśli tak rzeczywiście jest, to - z czego niewątpliwie zdajecie sobie sprawę - wywoła to poważne obawy natury religijnej dotyczące jakichkolwiek planowanych ekshumacji obejmujących miejsca pochówku żydowskich ofiar Holokaustu" - napisał Matthew G. Boyse z Biura Stosunków z Europą Departamentu Stanu do polskiego ambasadora Piotra Wilczka oraz jego zastępcy Pawła Kotowskiego.

Czy bylibyście w stanie wyjaśnić, jakie IPN ma plany na te ekshumacje? Mamy nadzieję, że jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce

- czytamy w liście do polskich dyplomatów.

IPN podlega Prokuraturze Generalnej RP. Sprawa ekshumacji leży w gestii Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. "Onet" zwrócił się do tej instytucji w celu uzyskania wyjaśnień w sprawie potencjalnie konfliktowych planów ekshumacji. "W piątek wydamy w tej sprawie komunikat" - usłyszeli dziennikarze od kierującego komisją prokuratora Andrzeja Pozorskiego.

Więcej o:
Komentarze (613)
USA w liście ostrzegają ambasadora RP we. Treblinki. "Możecie wyjaśnić, jakie IPN ma plany?"
Zaloguj się
 • ubrana_prawda

  Oceniono 101 razy 47

  Z tego ipeenowskiego dłubania w II WŚ jak zwykle więcej szkód niż pożytku. Trzeba z żywymi naprzód iść...

 • fakiba

  Oceniono 72 razy 42

  A skąd on ma to wiedzieć , pytanie należy skierować na Nowogrodzką ta, o wszystkim się decyduje

 • fakiba

  Oceniono 72 razy 34

  IPN ma takie plany jakie wyznaczy in kaczor oni działają według zapotrzebowani wodza

 • falbor

  Oceniono 56 razy 28

  Mosbacher zaraz zaprosi chłopców na "konsultacje" i szybciutko będą znowu przepraszać i wycofywać się ze wstydem rakiem.... :((

 • hatteras

  Oceniono 31 razy 19

  Jak glupim trzeba byc ,aby glosowac na tych idiotow?????

 • coalesce

  Oceniono 56 razy 18

  >> Mamy nadzieję, że jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce

  Podpowiadam rządowi: należy stworzyć włase "środowisko żydowskie", które popierałoby jego linie i oczywiście skonfliktowało się z zagranicznymi. Wtedy to nie będzie "na linii Polska-USA", tylko wewnętrzne spory Żydów.
  Najlepiej, żeby wziąć do niego ludzi na których są jakieś haki żeby przypadkiem nie dali się przekupić.
  Zamiast kopać się z koniem warto uczyć się od mądrzejszych jak się takie rzeczy robi.

 • 174pit

  Oceniono 41 razy 17

  Obecna władz - wszak IPN jest jej częścią - uprawia z zamiłowaniem i pasją polityczną nekrofilię.
  Z trumien uczyniła sobie schody do władzy w państwie. Z bezsensownych ekshumacji uczyniła sobie parawan dla idiotycznych oskarżeń, a wykopkami w Treblince jak nic będzie chciała coś udowodnić. Pytanie tylko czy już wie co, czy pomyśli jak już wykopie?

 • markowski222

  Oceniono 31 razy 17

  Ekshumacje są potrzebne IPNowi jak tlen, nie pytajcie dlaczego. To typowo polska aberracja funeralna, nie mająca w tym przypadku żadnego sensu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX