Szczecin. Policjant śmiertelnie postrzelił kierowcę, bo się nie zatrzymał. Sąd: 1,5 roku więzienia

Krzysztof O. śmiertelnie postrzelił kierowcę, który nie chciał zatrzymać się do kontroli. W czwartek w sądzie w Szczecinie zapadł wyrok: były policjant został skazany na rok i sześć miesięcy więzienia. Zdaniem prokuratora i matki poszkodowanego to za mało.
Zobacz wideo

W sądzie w Szczecinie zapadł wyrok w sprawie policjanta, który w 2016 roku śmiertelnie postrzelił mężczyznę. Sędzia uznała, że policjant jest winny przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Wyrok jest jednak nieprawomocny - zarówno oskarżyciel, jak i obrońca rozważają możliwość odwołania się od decyzji.

Szczecin. 1,5 roku dla policjanta, który śmiertelnie postrzelił 22-latka

Rozprawa dotyczyła wydarzenia, do którego doszło w sierpniu 2016 roku. Dwaj policjanci Krzysztof O. i jego partner chcieli zatrzymać do kontroli kierowcę seata ibizy - 22-letniego Cezarego S. Mężczyzna nie wykonał jednak poleceń funkcjonariuszy i zaczął uciekać. Robiąc to, Cezary S. potrącił jednego z policjantów, który odniósł dość poważne obrażenia. Właśnie wtedy Krzysztof O. wyjął broń. Najpierw oddał strzał ostrzegawczy, a następnie strzał w kierunku kierowcy - tym razem był on śmiertelny. 

Podczas dochodzenia prokuratura ustaliła również, że Krzysztof O. wbrew rozkazom swojego przełożonego, z własnej inicjatywy postanowił ustalić tożsamość mężczyzny prowadzącego seata ibizę. Wiedział, że dwa dni wcześniej mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Podczas patrolu policjant zauważył pojazd i próbował zatrzymać Cezarego S.  

1,6 roku więzienia, dziewięć lat zakazu wykonywania zawodu z użyciem broni oraz 30 tys. złotych zadośćuczynienia dla matki ofiary - to kara dla Krzysztofa O., policjanta, który podczas służby śmiertelnie postrzelił mężczyznę. 

Jak relacjonuje Onet, sędzia Ewa Borucka tłumaczyła, że "trzeba rozważyć konieczność użycia przymusu o łagodniejszym charakterze". - Nawet przy przyjęciu wersji przedstawianej przez Krzysztofa O., że samochód napierał na niego w momencie, kiedy do niego dobiegł, nie było konieczności użycia broni. Wystarczyło odskoczyć, co zresztą Krzysztof O. ostatecznie zrobił - mówiła sędzia Borucka. Dodała, że oskarżony "strzelał na oślep" i nie działał z zamiarem zabicia Cezarego S.

Oskarżony działał w emocjach, był zdecydowany zatrzymać podejrzanego (...) Użycie broni nie było jednak konieczne

- podkreślała sędzia. 

Zobacz wideo

Pełnomocniczka matki zastrzelonego 22-latka podnosiła po rozprawie, że zakaz wykonywania zawodu z użyciem broni jest zbyt krótki (wliczono w niego już okres zawieszenia Krzysztofa O. w policji). Mec. Olga Stepczyńska przypomniała, że Krzysztof O. często sięgał po broń - mężczyzna już wcześniej odpowiadał za postrzelenie innego kierowcy, ale sprawa została umorzona. Z wyroku niezadowoleni są także prokuratura i obrońca oskarżonego. Prokurator uważa, że wyrok jest zbyt niski - żądał czterech lat pozbawienia wolności, a zdaniem obrońcy - za wysoki, ponieważ jego zdaniem użycie broni było uzasadnione. 

Więcej o:
Komentarze (267)
Szczecin. Policjant śmiertelnie postrzelił kierowcę, bo się nie zatrzymał. Sąd: 1,5 roku więzienia
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 119 razy 95

  Ten wyrok wymyka się mojemu rozumieniu. Kierowca potrąca poważnie policjanta, ucieka i nie jest to przesłanką do użycia broni? Mam nadzieję, że będzie apelacja. Mam też nadzieję, że sądy w Polsce zaczną bardziej skupiać się na ofiarach a mniej na bandytach.

 • jezus.chytrus

  Oceniono 91 razy 71

  A potem zdziwienie, że bandyterka się panoszy jak policjanci boją się użyć broni żeby nie mieć zmarnowanego życia :( w USA taki policjant dostałby nagrodę za skuteczną służbę

 • supertiumacz

  Oceniono 81 razy 63

  "z własnej inicjatywy postanowił ustalić tożsamość mężczyzny prowadzącego seata ibizę. Wiedział, że dwa dni wcześniej mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej."

  I po raz kolejny zwiewał?
  Widać, że zastrzelony to recydywista. Pewnie coś miał do ukrycia. Kto normalny nie zatrzymuje się do kontroli?

  Policjant oddany pracy, wykazuje się inicjatywą, myśli, ...
  No to mu życie się zmarnuje. Chore...

 • terapia111

  Oceniono 77 razy 57

  Nie więzienie a premia i awans!!!! Wzorcowe zachowanie gliniarza ,który ślubował strzec porządku; jeśli ktoś uciekał-to na własną odpowiedzialność!!! Inaczej będzie Białoruś... Aha- nie jestem policjantem, nie cierpię drogówki a policjantów najlepiej jak widzę po służbie!!!

 • rattus-rattus

  Oceniono 62 razy 54

  Mam bardzo wiele zastrzeżeń do Policji i policjantów, ale w tym przypadku wyjątkowo sądzę, że funkcjonariusz postąpił prawidłowo.

 • pakero

  Oceniono 71 razy 53

  Musiałem przeczytać artykuł dwukrotnie bo wydawało mi się że coś źle zrozumiałem...

  Gdyby nie skuteczna akcja w wykonaniu policjanta ten człowiek stanowiłby dalej poważne zagrożenie dla otoczenia. Jeśli poważnie potrącił jednego z policjantów to nie wiadomo jak pościg mógł potoczyć się dalej. To niestety kolejny przykład kiedy sądy biorą w nadmierną obronę przestępce. Dla mnie ten policjant jest bohaterem - w trudnej sytuacji podjął odpowiednią decyzję - w wielu innych krajach zostałby za to nagrodzony.

 • gonzoe

  Oceniono 55 razy 47

  Że co, proszę? Szczyl próbował rozjechać jednego policjanta zadając mu poważne obrażenia, a skazują drugiego, który go skutecznie zatrzymał??? Prawo postawione na głowie!
  Jak to się ma do wyroku sądu w sprawie zastrzelenia kierowcy i postrzelenia pasażera (lub odwrotnie, nie pamiętam) w Warszawie na Sobieskiego, gdy nieoznakowani funkcjonariusze prowadzili jakąś "akcję" i zostali przez sąd uniewinnieni?

 • ceppisowski

  Oceniono 49 razy 41

  Bardzo niebezpieczny wyrok
  Teraz policjanci beda woleli bendytow puszczac !!!!!
  zwlaszcza ze bandyta, za zamordowanie czlowieka z PREMEDYTACJA nie tak rzadko dostaje mniej niz 10 lat.
  No k...... nie rozumiem tego wyroku.
  Wg mnie proba rozjechania policjantow to atak majacy na celu pozbawienie ich zycia

 • euro67

  Oceniono 42 razy 34

  Gosc ucieka i proboje przejechac Policjanta.
  Uwazam, ze mial on pewne prawo uzyc broni w obronie wlasnej.
  Wyrok skandaliczny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX