Strajk nauczycieli. Może być problem ze sprawdzaniem egzaminów? "Jest komplet egzaminatorów"

Egzaminy gimnazjalne przebiegają bez poważnych zakłóceń pomimo strajku nauczycieli w dużej części szkół. Także z poprawianiem testów ma nie być problemu - zapewnia Centralna Komisja Egzaminacyjna. Nauczyciele robią to na podstawie umów zlecenia i okręgowe komisje mają komplety egzaminatorów.
Zobacz wideo

Pomimo strajku nauczycieli dziś, w kolejnym dniu egzaminów gimnazjalnych, testy odbyły się we wszystkich szkołach. 350 tysięcy uczniów z całego kraju pisało dziś matematyczno-przyrodniczą część egzaminów gimnazjalnych. Wczoraj pierwszej części egzaminu nie napisali uczniowie trzech szkół. 

Egzaminy udało się przeprowadzić m.in. dzięki wolontariuszom, którzy w zastępstwie strajkujących nauczycieli byli w komisjach egzaminacyjnych. Szefowa MEN Anna Zalewska powiedziała, że resort jest gotowy na jutrzejsze egzaminy językowe w gimnazjach i rozpoczynające się w poniedziałek egzaminy ósmoklasisty. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podkreślił, że egzaminy przebiegają spokojnie między innymi dzięki osobom, które zasiliły szeregi komisji egzaminacyjnych. 

CKE informuje także, że choć nauczyciele strajkują, to nie powinno to zakłócić sprawdzania egzaminów. 

- Nic nie wiadomo mi o tym, aby miały być z tym problemy - stwierdziła w rozmowie z Gazeta.pl Edyta Warzecha, kierowniczka Wydziału Egzaminu Gimnazjalnego i Ósmoklasisty z CKE. Poinformowała, że okręgowe komisje skompletowały egzaminatorów i do CKE nie dotarły sygnały, by miało zabraknąć osób sprawdzających egzaminy gimnazjalne. - Ale trudno przewidywać, jak sytuacja się rozwinie - dodała. 

Egzaminy gimnazjalne sprawdzane w weekendy

Testy mogą sprawdzać nauczyciele, którzy przeszli odpowiednie szkolenie i mają uprawnienia egzaminatora. Marcin Smolik tłumaczył w marcu na antenie RMF FM, że egzaminatorzy sprawdzają testy na podstawie umów zlecenia z daną okręgową komisją, a nie w ramach stosunku pracy ze szkołą. Sprawdzanie prac odbywa się w czasie wolnym od pracy w weekendy. 

Za sprawdzenie jednego egzaminu ósmoklasisty nauczyciel może dostać 12-19 zł, a w przypadku egzaminu gimnazjalnego - 2-9 zł.

Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje 350 tysięcy uczniów z całego kraju. W związku z reformą edukacji i likwidacją gimnazjów, to ostatni egzamin gimnazjalny. 

Zobacz wideo
Więcej o: