"Pierwsza stolica równości". Sąd uchylił zakaz organizacji Marszu Równości w Gnieźnie

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz ogłosił, że nie wyraża zgody na organizację Marszu Równości oraz 17 innych wydarzeń, które były zaplanowane na najbliższą sobotę. Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił ten zakaz.
Zobacz wideo

W poniedziałek 8 kwietnia prezydent Gniezna wydał zakaz organizacji 18 wydarzeń, które mają odbyć się w najbliższą sobotę. Zakaz ten dotyczył dwóch marszów równości oraz 16 kontrmanifestacji, które miały im towarzyszyć. Prezydent uważa, że istnieje uzasadniona obawa zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców oraz turystów. Wspomniane wydarzenia mają się odbyć w tym samym czasie w centrum miasta.

Gniezno. W sobotę ulicami przejdzie Marsz Równości. Będą też liczne kontrmanifestacje

Decyzja Tomasza Budasza wywołała sprzeciw organizatorów Marszu Równości, którzy zaskarżyli zakaz prezydenta. Poznański sąd oświadczył, że większość z wydarzeń, które zostały zaplanowane na sobotę 13 kwietnia, w tym Marsz Równości, może się odbyć zgodnie z planem. 

- Cieszymy się z finału tej sprawy, z tego, że sąd przychylił się do opinii, iż władze samorządowe nie mogą zakazywać pokojowych zgromadzeń, które w żaden sposób nie zamierzają demolować miasta - jak to wskazywał prezydent Gniezna - w rozmowie z TVN24 mówił rzecznik gnieźnieńskiego Marszu Równości Maciej Januchowski. 

W związku z zaskarżeniem zakazu organizacji Marszu Równości w Gnieźnie do sądu w Poznaniu wpłynęły opinie Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Kampanii Przeciwko Homofobii, Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza i Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności. 

Sobotni Marsz Równości, który przejdzie ulicami Gniezna będzie pierwszym tego typu marszem w historii tego miasta. Wydarzenie to odbędzie się pod hasłem "Gniezno - pierwsza stolica równości". Liczne kontrmanifestacje organizowane są przez grupy radykalno-prawicowe oraz środowiska kibicowskie. 

Więcej o: