Podkarpacie. 117 niewybuchów, w tym granat moździerzowy, na łące w Nowym Łupkowie koło Sanoka

Podkarpacie. W Nowym Łupkowie koło Sanoka policjanci zabezpieczyli 117 niewybuchów, w tym granat moździerzowy, amunicję strzelecką oraz kilka sztuk amunicji artyleryjskiej. Amunicja została zneutralizowana na wojskowym poligonie.
Zobacz wideo

Funkcjonariusze policji z Sanoka otrzymali zgłoszenie, że na jednej z łąk w Nowym Łupkowie znajduje się amunicja. Policjanci sprawdzili teren i potwierdzili doniesienia, odkrywając początkowo kilkadziesiąt niewybuchów. Podczas akcji usuwania amunicji okazało się, że jest jej więcej.

Podkarpacie. W Nowym Łupkowie w powiecie sanockim znaleziono 117 niewybuchów

W piątek 5 kwietnia odizolowano teren, na którym znajdowały się niewybuchy i usunięto amunicję. W czasie akcji zabezpieczono łącznie 117 niewybuchów, takich jak granat moździerzowy, amunicja strzelecka różnego typu i kalibru oraz kilka sztuk amunicji artyleryjskiej. Odnaleziona na łące amunicja została przewieziona na poligon wojskowy, gdzie ją zneutralizowano.

Na terenie powiatu sanockiego może się znajdować jeszcze więcej niewybuchów z czasów II wojny światowej. Policja apeluje, żeby ich nie dotykać, nie przesuwać i nie usuwać na własną rękę. O takim znalezisku należy powiadomić najbliższą jednostkę policji, podając jak najdokładniejsze informacje o miejscu, w którym amunicja ostała znaleziona. Jeżeli to możliwe, osoba, która znajdzie niewybuchy, powinna także zabezpieczyć teren tak, aby osoby postronne nie miały do nich dostępu.