Strajk nauczycieli. Broniarz: Dyrektorzy szkół "zobowiązani do przygotowania imiennych list" protestujących

Według przewodniczącego ZNP, w przypadku strajku nauczycieli działania władz mają znamiona mobbingu, szykan i próby zastraszania środowiska nauczycielskiego. Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej zwrócił się do minister Anny Zalewskiej o zaprzestanie takich działań.
Zobacz wideo

- Kuratoria oświaty zaczęły wbrew ustawom (wbrew ustawie o systemie informacji oświatowej i wbrew RODO) zbierać informacje dotyczące liczby i nazwisk nauczycieli uczestniczących w akcji strajkowej. Dyrektorzy zostali zobowiązani do przygotowania imiennych list osób powstrzymujących się od pracy - mówił Sławomir Broniarz z ZNP podczas konferencji prasowej w czwartek rano.

- Ma to znamiona mobbingu, szykan i próby zastraszania środowiska nauczycielskiego - dodał, po czym zwrócił się do Anny Zalewskiej, aby "poprzez kuratorów zaprzestała tego typu działań".

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Broniarz potwierdził informacje o tym, że w województwie świętokrzyskim policja weszła do szkół i wypytywała o strajkujących. Jak podkreślił ZNP wystąpiło do policji o wyjaśnienia i dotychczas ich nie uzyskało. 

Broniarz: ZNP powoła fundusz strajkowy

Szef ZNP ogłosił też, że związek powołuje fundusz strajkowy, który - poprzez zbiórkę społecznych środków - wesprze protestujących, którzy na strajku stracili najwięcej. Inauguracja funduszu odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w czwartek o 12.30.

Broniarz zadeklarował również, że ZNP wyraża gotowość do spotkania z premier Szydło, ale jednocześnie prosi rząd o przedstawienie nowych propozycji.

Związkowiec podziękował strajkującym i osobom, które wspierają strajk. Podkreślił, że wartością nadrzędną dla protestujących jest godność zawodu nauczyciela.

Strajk nauczycieli trwa, choć egzaminy się odbyły

Tymczasem rozpoczęty w poniedziałek strajk nauczycieli trwa. Protestuje około 70 proc. szkół. Egzaminy gimnazjalne, które zaczęły się w środę i potrwają do piątku, przebiegają bez większych zakłóceń, chociaż konieczne w tym celu było posunięcie się do nietypowych rozwiązań takich jak powołanie w skład komisji edukacyjnej urzędników, katechetów, strażaków czy leśników. Egzaminy nie odbyły się jedynie w trzech szkołach.

Formalnie negocjacje pomiędzy rządem a ZNP są kontynuowane, ale w rzeczywistości kolejna tura rozmów zakończyła się fiaskiem. Związkowcy wzywają rząd do przedstawienia nowych propozycji i deklarują, że nie zgodzą się na porozumienie, przy którym obstaje rząd. Sławomir Broniarz wezwał władze do uznania mediatora, który umożliwiłby uzyskania porozumienia.

Zobacz wideo
Więcej o: