Strajk nauczycieli. Broniarz: Dyrektorzy szkół "zobowiązani do przygotowania imiennych list" protestujących

Według przewodniczącego ZNP, w przypadku strajku nauczycieli działania władz mają znamiona mobbingu, szykan i próby zastraszania środowiska nauczycielskiego. Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej zwrócił się do minister Anny Zalewskiej o zaprzestanie takich działań.
Zobacz wideo

- Kuratoria oświaty zaczęły wbrew ustawom (wbrew ustawie o systemie informacji oświatowej i wbrew RODO) zbierać informacje dotyczące liczby i nazwisk nauczycieli uczestniczących w akcji strajkowej. Dyrektorzy zostali zobowiązani do przygotowania imiennych list osób powstrzymujących się od pracy - mówił Sławomir Broniarz z ZNP podczas konferencji prasowej w czwartek rano.

- Ma to znamiona mobbingu, szykan i próby zastraszania środowiska nauczycielskiego - dodał, po czym zwrócił się do Anny Zalewskiej, aby "poprzez kuratorów zaprzestała tego typu działań".

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Broniarz potwierdził informacje o tym, że w województwie świętokrzyskim policja weszła do szkół i wypytywała o strajkujących. Jak podkreślił ZNP wystąpiło do policji o wyjaśnienia i dotychczas ich nie uzyskało. 

Broniarz: ZNP powoła fundusz strajkowy

Szef ZNP ogłosił też, że związek powołuje fundusz strajkowy, który - poprzez zbiórkę społecznych środków - wesprze protestujących, którzy na strajku stracili najwięcej. Inauguracja funduszu odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w czwartek o 12.30.

Broniarz zadeklarował również, że ZNP wyraża gotowość do spotkania z premier Szydło, ale jednocześnie prosi rząd o przedstawienie nowych propozycji.

Związkowiec podziękował strajkującym i osobom, które wspierają strajk. Podkreślił, że wartością nadrzędną dla protestujących jest godność zawodu nauczyciela.

Strajk nauczycieli trwa, choć egzaminy się odbyły

Tymczasem rozpoczęty w poniedziałek strajk nauczycieli trwa. Protestuje około 70 proc. szkół. Egzaminy gimnazjalne, które zaczęły się w środę i potrwają do piątku, przebiegają bez większych zakłóceń, chociaż konieczne w tym celu było posunięcie się do nietypowych rozwiązań takich jak powołanie w skład komisji edukacyjnej urzędników, katechetów, strażaków czy leśników. Egzaminy nie odbyły się jedynie w trzech szkołach.

Formalnie negocjacje pomiędzy rządem a ZNP są kontynuowane, ale w rzeczywistości kolejna tura rozmów zakończyła się fiaskiem. Związkowcy wzywają rząd do przedstawienia nowych propozycji i deklarują, że nie zgodzą się na porozumienie, przy którym obstaje rząd. Sławomir Broniarz wezwał władze do uznania mediatora, który umożliwiłby uzyskania porozumienia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (200)
Strajk nauczycieli. Broniarz: Dyrektorzy szkół "zobowiązani do przygotowania imiennych list" protestujących
Zaloguj się
 • bosman64

  Oceniono 50 razy 32

  Ale się tu PIS troli zleciało. Developer chyba się połapał że ma problem! Nauczyciele trzymajcie się, jeśli odpuścicie teraz to nikt z wami już nie będzie rozmawiał na poważnie.

 • niktwazny126

  Oceniono 48 razy 30

  " w województwie świętokrzyskim policja weszła do szkół i wypytywała o strajkujących"- zupełnie przypadkiem, przechodzili, z tragarzami ... czy może wypełniali polecenie służbowe? a wszystko po to, żeby Szydło odtrąbiła kolejny sukces? dlaczego mózg najlepszych zmian nie zabiera głosu?

 • jacekczewa

  Oceniono 43 razy 27

  PIS bierze najlepsze wzorce z UB-cji i SB-cji z czasów komuny....jak to historia kołem sie toczy

 • wkswks

  Oceniono 39 razy 21

  Nazisci po wkroczeniu do Polski tez szykowali różne listy.... gratuluje pisowcy stoicie właśnie tam, gdzie wcześniej stało NSDAP

 • Zb Ryski

  Oceniono 30 razy 18

  Pozdrowienia dla wszystkich trolli pisowskich. Ale macie okazję ię wyżyć. I to wszystko za judaszowiec srebrniki !

 • spamboy

  Oceniono 28 razy 16

  Imiena lista:
  Pani Basia
  Pani Ola
  Danusia
  Pan Marek

  Skoro rząd pali głupa, to trzeba z zawszańcami, tymi samym metodami...

 • 500nadziecko

  Oceniono 30 razy 14

  Zastraszanie strajkujących jak za komuny. Mentalnie PiS to mieszanka bolszewizmu z faszyzmem.

 • move_like_jagr

  Oceniono 13 razy 7

  "Polski film" Najsilniejsza i najbardziej skuteczna, waleczna i szanowana władza w historii płacze ustami swego premiera na ramionach aparatczyka z reżymowej telewizji, że przecież odnieśli kolejny sukces w rozmowach z nauczycielami tylko oni tego nie rozumieją Są slajdy, prezentacje....
  !!! Szanowny rządzie, to przecież wasza zasr..na odpowiedzialność, że by oświata, służba zdrowia itd była funkcjonalna. Za to was płacimy i to wasz elementarny obowiązek a nie rozwalanie się brykami i opowiadanie bajko-historii na nowo.
  Zróbcie tak, że by strajk się skończył, dogadajcie się i dajcie nam wreszcie z tym syfem i szczuciem jednych na drugich spokój...
  Dziękuję i Pozdrawiam.

 • wqcyzx

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież pisałem już, że rząd przygotuje dla szkół SzPK (Szkolny Plik Kontrolny) . Każdy dyrektor będzie zobowiązany do odsyłania codziennie tego raportu do ministerstwa. Podstawową zawartością SzPK będzie informacja o obecności w pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX