Jak informuje "Gazeta Pomorska", władze Szkoły Podstawowej nr 21 i Szkoły Podstawowej nr 17 w Grudziądzu poradziły sobie z przeprowadzeniem egzaminów gimnazjalnych, pomimo braków kadrowych powstałych w wyniku strajku nauczycieli.
Było to możliwe dzięki temu, że emerytów, księży, katechetów urzędników i strażników miejskich wsparli strażacy, leśnicy i przedstawiciele służby więziennej. Strażacy, którzy zostali zwiezieni do szkół z całego województwa, legitymowali się dokumentami poświadczającymi przygotowanie pedagogiczne. Podczas egzaminów - w odróżnieniu od leśników, którzy egzaminów pilnowali w mundurach - strażacy pojawili się w szkołach w cywilnych ubraniach.
Jak wyjaśnił "Gazecie Pomorskiej", Adam Przybylak, dyrektor jednej ze wspomnianych szkół, w komisjach egzaminacyjnych w jego placówce zasiadło 10 przysłanych przez kuratorium funkcjonariuszy: dwóch ze Służby Więziennej i ośmiu strażaków.
Rozporządzenie, które umożliwiło przeprowadzenie egzaminów
Udział mundurowych możliwy był dzięki przyjętemu przez rząd rozporządzeniu, na mocy którego każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.
W piśmie przesłanym do wielkopolskich strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej napisano:
- W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego informuję, że osoby posiadające pełne uprawnienia pedagogiczne w ramach pełnionej służby mogą uczestniczyć w pracach komisji egzaminacyjnych. Praca w komisjach może być realizowana w ramach pełnionej służby w ubraniu cywilnym. Ponadto polecam Panom Komendantom w sprawach roboczych utrzymać gotowość współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty.
Pismo z Komendy Wojewódzkiej PSP, które dostali wielkopolscy Strażacy Komenda Wojewódzka Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu