Leśnicy, służba więzienna i strażacy uratowali egzaminy gimnazjalne w Grudziądzu

Do "kryzysowych" składów komisji egzaminacyjnych w Grudziądzu oprócz emerytów, księży, katechetów, urzędników i strażników miejskich zostali oddelegowani również strażacy, leśnicy i przedstawiciele służby więziennej - donosi "Gazeta Pomorska". "Akcja ratunkowa" mundurowych była możliwa dzięki rządowemu rozporządzeniu.
Zobacz wideo

Jak informuje "Gazeta Pomorska", władze Szkoły Podstawowej nr 21 i Szkoły Podstawowej nr 17 w Grudziądzu poradziły sobie z przeprowadzeniem egzaminów gimnazjalnych, pomimo braków kadrowych powstałych w wyniku strajku nauczycieli.

"Akcja ratunkowa" mundurowych

Było to możliwe dzięki temu, że emerytów, księży, katechetów urzędników i strażników miejskich wsparli strażacy, leśnicy i przedstawiciele służby więziennej. Strażacy, którzy zostali zwiezieni do szkół z całego województwa, legitymowali się dokumentami poświadczającymi przygotowanie pedagogiczne. Podczas egzaminów - w odróżnieniu od leśników, którzy egzaminów pilnowali w mundurach - strażacy pojawili się w szkołach w cywilnych ubraniach. 

Jak wyjaśnił "Gazecie Pomorskiej", Adam Przybylak, dyrektor jednej ze wspomnianych szkół, w komisjach egzaminacyjnych w jego placówce zasiadło 10 przysłanych przez kuratorium funkcjonariuszy: dwóch ze Służby Więziennej i ośmiu strażaków.

Rozporządzenie, które umożliwiło przeprowadzenie egzaminów

Udział mundurowych możliwy był dzięki przyjętemu przez rząd rozporządzeniu, na mocy którego każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.

W piśmie przesłanym do wielkopolskich strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej napisano:

- W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego informuję, że osoby posiadające pełne uprawnienia pedagogiczne w ramach pełnionej służby mogą uczestniczyć w pracach komisji egzaminacyjnych. Praca w komisjach może być realizowana w ramach pełnionej służby w ubraniu cywilnym. Ponadto polecam Panom Komendantom w sprawach roboczych utrzymać gotowość współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty.

Pismo z Komendy Wojewódzkiej PSP, które dostali wielkopolscy StrażacyPismo z Komendy Wojewódzkiej PSP, które dostali wielkopolscy Strażacy Komenda Wojewódzka Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (120)
Leśnicy, służba więzienna i strażacy uratowali egzaminy gimnazjalne w Grudziądzu
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 31 razy 17

  Może to i dobrze. Mogli chociaż przypilnować żeby księża z komisji egzaminacyjnych nie zostawali z dziećmi sam na sam.

 • j470

  Oceniono 24 razy 16

  dlaczego nie było zastępujących strajkujących policjantów, górników - przecież też szkodzili i dzieciom i dorosłym - bo wiedzieli że nie ustąpią i Jarek dał kasę. Nauczycieli bierze na współczucie, troskę o dzieci i wierzy, że ustąpią - głupi nie jest, rozgrywa niczym pokerzysta. Ale kiedyś worek z pieniędzmi na kiełbasę wyborczą się skończy i zostanie niebotyczny dług do spłacenia dla kolejnej zmiany. Chory człowiek z obsesją władzy i zapisaniem się w historii,

 • damtek

  Oceniono 31 razy 13

  A nie przyszlo p.Przybylakowi do glowy, zeby egzaminy urzadzic w zakladzie karnym?
  Jak juz robic cyrk, to po calosci.

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 12

  Pani Agatka ruszyła cztery? Albo chociaż blondi od Glapy. Ojczyzna wzywa!!

 • rozterka47

  Oceniono 21 razy 11

  No księża , to zawsze do dzieci chętnie .

  Wyniki będą sprawdzali leśnicy czy służba więzienna ?

 • wolo

  Oceniono 18 razy 10

  W następnej edycji patrole robotniczo-chłopskie.

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 10

  A świnio-krowy dostaną KASIORĘ a na egzaminy ich nie zwerbowano , no chyba że będą sprawdzać te arkusze egzaminacyjne , to insza inszość .

 • glencok

  Oceniono 19 razy 9

  żenada. Państwo teoretyczne, to już marzenie pisowców. Dno dna. Z Rzeczypospolitej zrobili jakąś republikę bananową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX