Polacy nie chcą pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. Ponad połowa uważa, że to zła lokalizacja

Pomnik smoleński w Warszawie nadal budzi wiele kontrowersji. Warszawski ratusz nadal uważa, że stanął tam nielegalnie, a z najnowszego sondażu SW Research wynika, że Polakom nie podoba się ta lokalizacja.
Zobacz wideo

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej został odsłonięty równo rok temu. W środę, 10 kwietnia, obchodzimy 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej, a temat jego lokalizacji powraca. Okazuje się, że większość Polaków uważa, że pomnik nie powinien stać na placu Piłsudskiego.  

Czytaj więcej: Odsłonili pomnik smoleński. Co sądzą o nim ludzie? 'Może to góra prawdy? A może schody do nieba?'

Z sondażu SW Research przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 53,1 proc. Polaków uważa, że plac Piłsudskiego nie jest właściwą lokalizacją dla Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. 19,8 proc. ankietowanych jest zdania, że to dobre miejsce, a 27,2 proc. powiedziało, że nie ma na ten temat zdania (badanie przeprowadzone na grupie 800 osób w dniach 9-10 kwietnia 2019 r.).

Warto jednak zauważyć, iż przed odsłonięciem pomnika sprzeciw dla jego lokalizacji był większy. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie stołecznego ratusza na jesieni 2017 r. wynikało, że aż 71 proc. warszawiaków nie zgadzało się na taką lokalizację. 

Plac Piłsudskiego "terenem zamkniętym"

Pomnik smoleński od początku budził ogromne emocje. Przypominamy, że plac Piłsudskiego w listopadzie 2017 roku został uznany za "teren zamknięty" decyzją MSWiA. Oznaczało to, że nie można na nim prowadzić żadnych prac bez zgody resortu, "ze względu na obronność i bezpieczeństwo". Miasto alarmowało wtedy, że PiS próbuje zawłaszczyć sobie miejskie tereny, aby cały czas były do dyspozycji polityków partii. Kilka tygodni później na jaw wyszło, że właśnie tam planowane jest ustawienie "pomników smoleńskich" - Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz pomnika Lecha Kaczyńskiego. Urząd Miasta st. Warszawa wielokrotnie próbował prawnie powstrzymać budowę pomników na placu Piłsudskiego, ale mimo to oba powstały i zostały odsłonięte. 

Lokalizacją pomnika nadal interesuje się warszawski ratusz. Zarówno prezydent Rafał Trzaskowski, jak i jego zastępca Paweł Rabiej mówili, że nie wykluczają, że w Warszawie zostanie przeprowadzone  referendum dotyczące lokalizacji obelisku i być może w przyszłości zmieni on swoje miejsce. Czytaj więcej>>>

Zobacz wideo
Więcej o: