Polacy nie chcą pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. Ponad połowa uważa, że to zła lokalizacja

Pomnik smoleński w Warszawie nadal budzi wiele kontrowersji. Warszawski ratusz nadal uważa, że stanął tam nielegalnie, a z najnowszego sondażu SW Research wynika, że Polakom nie podoba się ta lokalizacja.
Zobacz wideo

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej został odsłonięty równo rok temu. W środę, 10 kwietnia, obchodzimy 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej, a temat jego lokalizacji powraca. Okazuje się, że większość Polaków uważa, że pomnik nie powinien stać na placu Piłsudskiego.  

Czytaj więcej: Odsłonili pomnik smoleński. Co sądzą o nim ludzie? 'Może to góra prawdy? A może schody do nieba?'

Z sondażu SW Research przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 53,1 proc. Polaków uważa, że plac Piłsudskiego nie jest właściwą lokalizacją dla Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. 19,8 proc. ankietowanych jest zdania, że to dobre miejsce, a 27,2 proc. powiedziało, że nie ma na ten temat zdania (badanie przeprowadzone na grupie 800 osób w dniach 9-10 kwietnia 2019 r.).

Warto jednak zauważyć, iż przed odsłonięciem pomnika sprzeciw dla jego lokalizacji był większy. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie stołecznego ratusza na jesieni 2017 r. wynikało, że aż 71 proc. warszawiaków nie zgadzało się na taką lokalizację. 

Plac Piłsudskiego "terenem zamkniętym"

Pomnik smoleński od początku budził ogromne emocje. Przypominamy, że plac Piłsudskiego w listopadzie 2017 roku został uznany za "teren zamknięty" decyzją MSWiA. Oznaczało to, że nie można na nim prowadzić żadnych prac bez zgody resortu, "ze względu na obronność i bezpieczeństwo". Miasto alarmowało wtedy, że PiS próbuje zawłaszczyć sobie miejskie tereny, aby cały czas były do dyspozycji polityków partii. Kilka tygodni później na jaw wyszło, że właśnie tam planowane jest ustawienie "pomników smoleńskich" - Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz pomnika Lecha Kaczyńskiego. Urząd Miasta st. Warszawa wielokrotnie próbował prawnie powstrzymać budowę pomników na placu Piłsudskiego, ale mimo to oba powstały i zostały odsłonięte. 

Lokalizacją pomnika nadal interesuje się warszawski ratusz. Zarówno prezydent Rafał Trzaskowski, jak i jego zastępca Paweł Rabiej mówili, że nie wykluczają, że w Warszawie zostanie przeprowadzone  referendum dotyczące lokalizacji obelisku i być może w przyszłości zmieni on swoje miejsce. Czytaj więcej>>>

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (229)
Polacy nadal nie chcą pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. Ponad połowa uważa, że to zła lokalizacja
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 80 razy 66

  Polakom się nie podoba. To, do krwy nędzy, trzeba było myśleć nim się krzyżyk przy pisuarskim kandydacie postawiło.

 • falbor

  Oceniono 71 razy 63

  Srebrna 16 to najlepsza lokalizacja dla wszystkich pomników smoleńskich i kaczyńskich !!

 • spyderman2

  Oceniono 48 razy 42

  po depisizacji ten pomnik oraz pomnik gdańskiego pedofila sie przeniesie kałczyńskiemu do ogródka aby był blisko ze swoimi

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 35 razy 31

  To jest piękne u pisowców. Jak łamią konstytucję, to zasłaniają się suwerenem, bo mityczny suweren tak chce. Ale jak suweren nie chce pomnika małego prezydenta przy wielkim marszałku (nie chodzi to o wzrost obu postaci), to suweren się myli.

 • maratss

  Oceniono 32 razy 30

  Kaczyński i Macierewicz doskonale wiedzą, że w Smoleńsku nie było zamachu. Wymyślili go, żeby mieć narzędzie do walki politycznej. I podzielili Polaków, co jest zbrodnią, bo ten podział pozostanie na wiele pokoleń. Oni i my nie będziemy już żyli, a to kłamstwo będzie zżerało Polaków przez długie lata. Co zrobiliście z moją i swoją ojczyzną.Wszystkiego wam brak Umiejętności,obycia,wiedzy,empatii,wykształcenia.Idąc po władzę zdemolowaliście wszystko, podwaliny demokracji,stosunki społeczne,podeptaliście wartości uniwersalne,piszecie alternatywną historię.Jesteście źli!! Żaden naród nie powinien płacić tak okrutnej ceny,żaden być tak traktowany przez współplemieńców.Bo to świadome działanie przeciw państwowości. I kościół katolicki,który rękoma PiS i ultrakatolików destabilizuje instytucje państwa żeby nie utracić przywilejów i dostępu do pieniędzy od rządzących. Już raz tak robił bojąc się przeniesienia do Polski ideałów Rewolucji Francuskiej i doprowadził za pieniądze Carycy Katarzyny II do Rozbiorów Polski.Wybór formacji Jarosława Kaczyńskiego to nie jest epizod, wpadka, próba szansy dla innego stylu rządzenia, innego modelu Polski. To koszmarna, wieloletnia klęska polskiej kultury. Prawnej, osobistej, duchowej.

 • pt.nut

  Oceniono 31 razy 27

  Polakom generalnie nie podoba sie piss i wiekszosc rzeczy z nim zwiazanych. Za, jest w wiekszosci bezpanstwowy motloch, o mentalnosci chlopa panszczyznianego.

 • avensis77

  Oceniono 29 razy 27

  Pomniki z minionej epoki przeniesiono do Kozłówki. Ten się też tam powinien znaleźć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX