Egzamin gimnazjalny nie odbył się w trzech szkołach. Zalewska: Doszło do nieprzewidzianych sytuacji

Uczniowie trzech szkół w Polsce nie napisali pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Minister Zalewska na konferencji prasowej poinformowała, że doszło tam do "nieprzewidzianych sytuacji", a uczniowie będą musieli przystąpić do egzaminy w kolejnym terminie. W pozostałych szkołach egzamin gimnazjalny odbywa się bez zakłóceń.
Zobacz wideo

Minister edukacji Anna Zalewska poinformowała, że w większości szkół w Polsce pierwsza część egzaminu gimnazjalnego odbyła się bez zakłóceń i została przeprowadzona w normalnym trybie - w sumie przystąpiło do niego 350 tysięcy uczniów w 7 tysiącach szkół. Wyjątkiem są trzy szkoły, w których nie przeprowadzono egzaminu.

- W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzywdzianych sytuacji - poinformowała minister edukacji po starcie pierwszej części egzaminu gimnazjalnego (z historii i wiedzy o społeczeństwie), który rozpoczął się w środę o godzinie 9.

Strajk nauczycieli. Dlaczego nie odbył się egzamin gimnazjalny?

Szef Centralnej Komisji Edukacyjnej Marcin Smolik doprecyzował, że egzaminy w trzech placówkach w Polsce nie odbyły się ze względu na "braki w zespole nadzorującym". - Za chwilę rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Spośród tych trzech szkół, w dwóch szkołach egzamin się odbędzie - dodał. 

Na pytanie dziennikarzy, czy egzamin nie odbył się w związku ze strajkiem i czy dyrektorzy informowali kuratorium o brakach w komisjach, minister Zalewska odparła - Wyjaśniamy sytuację, wtedy udzielimy dalej informacji.

Na konferencji prasowej nie poinformowano, w jakich szkołach nie odbyły się egzaminy z historii i WOS-u, ale w mediach pojawiają się nazwy dwóch z trzech placówek, których uczniowie nie mogli do nich przystąpić. Jak dowiedziała się reporterka Radia Zet, pierwsza szkoła, w której nie odbyła się pierwsza część egzaminu gimnazjalnego, to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niewidomych w Owińskach w województwie wielkopolskim. Dyrektorka placówki poinformowała, że to kuratorium - mimo wielokrotnych próśb - nie pomogło jej w skompletowaniu komisji egzaminacyjnej, a konkretnie - tzw. egzaminatorów zewnętrznych (zabrakło 4 członków komisji).

Z ustaleń Polsat News wynika z kolei, że druga ze szkół, w których nie odbył się egzamin gimnazjalny, to szkoła im. Ziemi Chełmińskiej w Podwiesku. Kurator oświaty wyjaśnił, że "egzamin nie odbył się ze względu na złą wolę dyrektora", mimo że na miejscu byli nauczyciele, którzy mogli zasiąść w komisji egzaminacyjnej.

O godzinie 11 rozpoczęła się kolejna część egzaminu gimnazjalnego - z języka polskiego. Następna konferencja prasowa MEN dotycząca przebiegu egzaminów odbędzie się o godzinie 14.