Wytatuowane prostytutki, spalona pracownica. CBŚP uderza w "Gang Braciaków"

CBŚP. Dzięki współpracy śledczych z Polski, Hiszpanii, Danii i Holandii zatrzymano osoby podejrzewane m.in. o sutenerstwo. Są wśród nich Aleksander B. i Leszek B., uważani za liderów gangu "Braciaków", o którym już wcześniej było głośno.
Zobacz wideo

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz prokuratorzy z Gdańska przy wsparciu Europolu zatrzymali domniemanych członków grupy przestępczej z Pomorza. Zatrzymano 14 podejrzanych, którzy mogą usłyszeć zarzuty udziału w zabójstwie, usiłowania zabójstwa oraz czerpania korzyści z nierządu. Wobec trzech członków gangu wszczęto już procedurę ekstradycyjną do Polski.

CBŚP zatrzymała sutenerów znanych jako "Gang Braciaków"

Chodzi o grupę znaną jako "Gang Braciaków". Zatrzymano m.in. dwóch braci uważanych za jego liderów, Aleksandra i Leszka B. - opisuje TVP Info. Wcześniej o grupie przestępczej było głośno po tym, jak służby uderzyły w nią po raz pierwszy w 2013 roku. Zatrzymano wtedy 12 osób, w tym trzech braci B. Zarzucano im handel narkotykami oraz stręczycielstwo. Do mediów trafiły materiały z prokuratorskiego śledztwa, w tym zdjęcia prostytutek z wytatuowanymi napisami „Kocham mojego pana i władcę BRACIAKA”, „Niewolnica pana Olka”, „Wierna suka Leszka”. Po kilku miesiącach zatrzymanym domniemanym liderom gangu uchylono areszt i zamieniono go na zakaz opuszczania kraju i kaucję. 

W 2017 roku na "gang Braciaków" padło podejrzenie w innej sprawie. W duńskim mieście Aalborg dziewięciu mężczyzn podpaliło budynek, w którym pracowały prostytutki. Celem sprawców miała być osoba z konkurencyjnego gangu. W środku znajdowały się dwie kobiety, Polki. Jednej z nich udało się uciec, druga spłonęła żywcem - opisuje Onet.pl. Większość sprawców udało się zatrzymać, za braćmi B. wydano Europejski Nakaz Aresztowania za m.in. usiłowanie zabójstwa 22-latki i zabójstwo 31-latki.  

Zatrzymania m.in. w Hiszpanii

Domniemanych członków gangu udało się zatrzymać w zeszłym miesiącu. W połowie marca tego roku na terenie Polski, Holandii, Hiszpanii i Danii przeprowadzono skoordynowaną akcję policjantów CBŚP. W Hiszpanii zatrzymanych zostało 4 mężczyzn i jedna kobieta. W jednym z przeszukanych domów hiszpańskie służby znalazły plantację 2,5 tysiąca krzewów, z których można było uzyskać około 750 kilogramów marihuany. Ponadto zabezpieczono 220 kilogramów haszyszu. Narkotyki miały - według informacji śledczych - trafić na rynek europejski.

Śledztwo w tej sprawie trwało dwa lata, w tym czasie polska policja współpracowała z funkcjonariuszami z Hiszpanii, Danii i Holandii. Dzięki międzynarodowej kooperacji udało się ustalić, że gang na ogromną skalę zajmował się przestępczością narkotykową i czerpaniem korzyści z prostytucji.

O akcji nie informowano dotychczas, ponieważ śledczy liczyli na ujęcie trzeciego z braci. To do tej pory się nie udało. 39-letni Paweł Barwik nadal jest ścigany na podstawie ENA.

Osoby, które mają informacje potrzebne w zlokalizowaniu tego mężczyzny są proszone o kontakt z policjantami CBŚP z Gdańska, którzy odbierają zgłoszenia pod numerem telefonu: (58) 32 14 164. Wiadomości można przekazywać także najbliższej jednostce policji, kontaktując się poprzez numer 112 lub wysyłając maila na gdansk@cbsp.policja.gov.pl.

Poszukiwany przez policję 39-letni Paweł Barwik.Poszukiwany przez policję 39-letni Paweł Barwik. fot. cbsp.policja.pl

Więcej o: