Strajk nauczycieli. Nie będzie zawieszenia protestu na egzaminy, może być na święta

Strajk nauczycieli może zostać zawieszony na czas przerwy świątecznej - poinformował przedstawiciel związkowców Sławomir Wittkowicz. Nie oznacza to jednak końca protestu. Związkowiec podkreślał, że "nie liczyłby" na szybkie zakończenie strajku w przypadku braku porozumienia.
Zobacz wideo

Dziś pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych i trzeci strajku nauczycieli. Władze zapewniają, że pomimo protestu w dużej części szkół, we wszystkich województwach egzaminy się odbędą. Wcześniej pojawiły się pytania o to, czy nauczyciele zawieszą swój strajk na czas egzaminów. Jeszcze w poniedziałek szef ZNP Sławomir Broniarz mówił, że "taka możliwość istnieje".

Teraz odniósł się to tego inny przedstawiciel strajkujących nauczycieli, Sławomir Wittkowicz, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury w Forum Związków Zawodowych.

- Nie ma takich decyzji i takich decyzji nie będzie - odpowiedział na pytanie o zawieszenie strajku na czas egzaminów. Stwierdził jednak, że prawdopodobnie zostanie on zawieszony na czas świąt. - Ta decyzja będzie dzisiaj bądź jutro podjęta - powiedział Wittkowicz na antenie Radia ZET.

Pytany przez z Beatą Lubecką o dalsze plany związkowców i inne formy protestu, stwierdził, że mogą one być "najróżniejsze". Stwierdził jednak, że związkowcy nie są zwolennikami okupacji szkół. 

Powiedział, że władza "być może sobie obliczyła", że strajk nauczycieli skończy się po kilku dniach. - Nie liczyłbym na to - zapewnił.

Strajk nauczycieli. Spotkanie z Szydło "to nie były negocjacje"

Wittkowicz krytykował zachowanie strony rządowej. Powiedział, że wtorkowe spotkanie "to nie były negocjacje", tylko "wygłoszone oświadczenie ze strony pani premier". - Premier Donald Tusk - cokolwiek bym o nim nie powiedział i co o nim nie myślę - potrafił usiąść do rozmów i wynegocjować porozumienie - mówił o negocjacjach z poprzednią ekipą rządzącą. Zarzucił, że rząd "podsyca spięcie" z nauczycielami. 

Mówił, że nauczycieli nie przekonują argumenty rządu o tym, że na spełnienie ich postulatów nie ma pieniędzy. - W ubiegłym tygodniu okazało się, że w ciągu 15 minut można z zamkniętego budżetu znaleźć 40 mld na wszystko, nawet na zwierzęta, tyle że nie dla nauczycieli - stwierdził. 

Dworczyk: Skompletowano wszystkie komisje egzaminacyjne

O dzisiejsze egzaminy pytany był w RMF FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Powiedział, że skompletowano wszystkie komisje i egzaminy gimnazjalne we wszystkich szkołach zostaną przeprowadzone.

Wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewniają, że egzaminy nie są zagrożone, a do pracy w komisjach egzaminacyjnych zgłosiło się kilka tysięcy osób z wykształceniem pedagogicznym.

Zobacz wideo