Dziś dziewiąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Harmonogram warszawskich uroczystości

Dziś obchodzimy dziewiątą rocznicę katastrofy samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. W wyniku wypadku zginęło 96 osób, w tym ówczesny prezydent Lech Kaczyński.
Zobacz wideo

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot TU-154. Na pokładzie maszyny znajdowała się polska delegacja zmierzająca na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar katastrofy byli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, dowódcy głównych sił zbrojnych, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, funkcjonariusze BOR, załoga, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz para prezydencka: Lech i Maria Kaczyńscy. Katastrofa smoleńska jest drugą pod względem liczby ofiar katastrofą polskiego lotnictwa.

 Harmonogram obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie

Uroczystości związane z dziewiątą rocznicą katastrofy smoleńskiej, zaczną się od mszy świętej sprawowanej w intencji ofiar. O godzinie 8:41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel Pamięci, w którym udział zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz posłowie. Później delegacja złoży kwiaty przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010.

O godzinie 19:00 odbędzie się kolejna msza święta w intencji ofiar. Msza zostanie odprawiona w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Udział w niej zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Po mszy sprzed bazyliki wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie przed Pałac Prezydencki. Tam, około godziny 20:45 rozpoczną się przemówienia prezydenta oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej o: