Greenpeace komentuje program PiS-u "krowa+": To jak leczenie zapalenia płuc witaminą C

- Rolnictwu nie da się pomóc pojedynczymi strzałami. Ani polskim rolnikom, ani nam wszystkim nie wystarczą pozorne rozwiązania finansowe - tymi słowami Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska skomentowała zapowiedziany przez Prawo i Sprawiedliwość program dopłat 500 złotych do każdej krowy. Wcześniej "krowę+" skrytykował także prezes AGROunii.

Na sobotniej konwencji regionalnej w Kadzidle Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program wsparcia dla polskiej wsi, który miałby polegać na dopłatach dla hodowców do trzody chlewnej. - Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - zapowiadał Jarosław Kaczyński. Jak dodał, "znaczne wsparcie" otrzymaliby rolnicy, którzy hodują zwierzęta "z własnego chowu", stosują w hodowli zwierząt samodzielnie produkowaną paszę i zapewniają zwierzętom dobrostan. Dopłaty miałyby być finansowane z budżetu Unii Europejskiej od 2021 roku. 

Czytaj więcej: Kaczyński w Kadzidle składał obietnice rolnikom. "Nam się, drodzy państwo, mnożą te piątki"

Greenpeace o "krowie+": Nie da się pomóc pojedynczymi strzałami

Do propozycji PiS-u odniosła się organizacja Greenpeace Polska, która zajmuje się działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ekolodzy podkreślają, że sam "zastrzyk pieniędzy" w postaci dopłat do trzody chlewnej nie wystarczy, żeby pomóc polskiej wsi.

Wsparcie lepszego traktowania zwierząt hodowlanych to z jednej strony krok w dobrym kierunku, z drugiej - zdecydowanie zbyt mało, by naprawić zepsuty system produkcji żywności. Rolnictwu nie da się pomóc pojedynczymi strzałami

- komentuje Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

Jak dodaje, propozycja PiS mogłaby wskazywać, że politycy partii rządzącej "wreszcie zaczęli zauważać problem, jakim jest chów przemysłowy zwierząt", ale za wcześnie by o tym mówić, bo nie przedstawili jeszcze żadnych konkretnych planów dotyczących pomocy polskiemu rolnictwu, które byłyby zgodne z wytycznymi ekologów.

Propozycje Prawa i Sprawiedliwości to lekarstwo, ale lekarstwo dalece niewystarczające, witamina C, którą chcemy leczyć zapalenie płuc. Ani polskim rolnikom, ani nam wszystkim nie wystarczą pozorne rozwiązania finansowe. Potrzebujemy gruntownej reformy Wspólnej Polityki Rolnej, tak, aby wspierała ona przede wszystkim ekologiczną produkcję roślinną

- stwierdza Jagiełło.

Greenpeace Polska poinformowało też, że podchodzi do propozycji PiS z dużą ostrożnością, bo w ostatnim czasie w Parlamencie Europejskim trwała debata o odwrót od rolnictwa przemysłowego, ale eurodeputowani z komisji rolnictwa je odrzucili. "Za ich odrzuceniem głosowali również wszyscy polscy europarlamentarzyści, w tym ci, którzy zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości" - podkreślają działacze organizacji.

Greenpeace: Działajmy razem na rzecz rolnictwa dobrego dla ludzi, zwierząt i planety>>

AGROUnia: Brudna zagrywka PR-owa

Wcześniej propozycję PiS skrytykował Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii. "Krowoświnia+ to demagogia i brudna zagrywka PR-owa: te pieniądze niby od 2021 r. i tylko w sytuacjach wyjątkowej hodowli, czyli de facto dla promila hodowców..." - napisał na Twitterze.

Kołodziejczak zadeklarował przy okazji, że AGROUnia popiera nauczycieli i "życzy jak najlepszej edukacji dla młodych Polaków". - PiS próbuje nas skłócić - ocenił. 

Więcej o:
Komentarze (127)
Greenpeace komentuje program PiS-u "krowa+": To jak leczenie zapalenia płuc witaminą C
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 20 razy 12

  Bezczelność tego małego kaczego paranoika nie zna granic.
  Obiecuje dopłaty z cudzej kieszeni, nie pytając właściciela kieszeni o zgodę.
  To tylko w pissie!
  A wolskie barany dadzą się nabrać, po czym (znaczy po wyborach) kaczy pokurcz powie: wszystko wina Tuska i Unii, my przecież chcieliśmy dobrze!

 • a.k.traper

  Oceniono 26 razy 12

  W PiS nawet zapalenie płuc wyleczą witaminą, kwestia ilości zdrowasiek.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 24 razy 10

  Jakim prawem Greenpeace kwestionuje boskość naszego ojca narodu i naczelnego oprzątacza chlewów?

 • freud1

  Oceniono 21 razy 9

  Powiem tak, od dluzszego czasu byly smichy-chichy z PISu, ze robi nam z Polski Wenezuele+, Polozuele.
  Ale po tym pomysle z krowami, mi do smiechu juz wcale nie jest.

 • a100

  Oceniono 9 razy 7

  Jak płacić za świnie 100 zł to za wszystkie. Za każdego zwolennika PiS w rodzinie należy się dopłata.

 • jan.go

  Oceniono 6 razy 6

  Uwolnić krowy ! Sa lepsze ,ładniejsze i mądrzejsze niż wszyscy politycy razem wzięci

 • f451

  Oceniono 14 razy 6

  Krowa+ to klasyczne "a ja daruję waszmości Niderlandy" ....
  To są pieniądze Unii a nie PiSu.... I to nie PiS będzie decydował kto i ile dostanie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX