Strajk nauczycieli. Gdzie będą egzaminy, a gdzie nie? Sytuacja może zmienić się tuż przed testami

Strajk nauczycieli będzie trwał także w czasie egzaminów. Z całej Polski spływają informacje dotyczące tego, gdzie bez problemów uczniowie przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. Natomiast dyrektor CKE mówi o kilku miejscach, gdzie może nie dojść do egzaminów - jego zdaniem niektórzy nauczyciele mogą odstąpić do strajku i pomóc w egzaminach w ostatniej chwili.

Według szacunków podawanych przez ministerstwo edukacji narodowej, w środę, 10 kwietnia, do egzaminów gimnazjalnych przystąpi 350 tys. uczniów. W związku ze strajkiem nauczycieli w szkołach w całym kraju pojawiły się wątpliwości, czy będzie wystarczająca liczba zespołów, do przeprowadzenia egzaminów.

Kuratoria w Polsce, a także MEN, już od jakiegoś czasu zbierały zgłoszenia od osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne, by dopisywały się do list zespołów egzaminacyjnych. Na dzień przed egzaminami w wielu miejscach wiadomo już, że odbędą się one bez problemów, samorządy w kilku miejscach skompletowały składy egzaminacyjne.

Najważniejsza informacja pochodzi jednak od CKE, której prezes zaapelował, by uczniowie niezależnie od doniesień, czy egzamin się odbędzie czy nie, pojawili się w szkole: według interpretacji CKE nieodbycie się egzaminu zostanie uznane za zdarzenie losowe i będą mogli przyjść na właściwy egzamin w czerwcu.

Strajk nauczycieli i egzaminy - gdzie się odbędą?

Takim miastem jest Warszawa - we wtorek o pełnej gotowości szkół, mimo strajku nauczycieli, poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Miasto zapewni odpowiednią liczbę nauczycieli.

Z kolei jak donosi portal bia24.pl, podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, przekazała, że jak dotąd dyrektorzy nie alarmowali, by zabrakło nauczycieli do obstawienia egzaminów. - Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty w woj. podlaskim powinny odbyć się bez komplikacji - przekonywała.

Wszystko wskazuje na to, że w zdecydowanej większości jutrzejsze egzaminy się jednak odbędą!

- napisała na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Nie doprecyzowała jednak, w ilu placówkach może być problem z egzaminem.

W programie "Tak jest" w TVN24 Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina powiedział: - Kuratorzy w całym kraju stanęli na wysokości zadania, egzaminy się odbędą.

Podobne informacje podał dziennikarz RMF FM Marek Balawajder. Według jego ustaleń prawdopodobnie w całym kraju egzaminy odbędą się bez problemów. Wyjątkami mogą być takie miasta jak Radom czy Płock, gdzie są jeszcze małe kłopoty z obsadzeniem komisji.

Strajk nauczycieli - problemy w niektórych miejscach w Polsce

Z kolei niewyjaśniona jest np. sytuacja w Koszalinie, gdzie egzaminy gimnazjalne 10 kwietnia mają odbyć się bez problemów, za to zaczną się one 11 i 12 kwietnia. "Najgorzej wygląda piątek - egzamin językowy. Tu brakuje wielu nauczycieli do obsady komisji. Dyrektorzy wciąż szukają osób, które te luki wypełnią. Uzgadnianie i organizowanie ciągle trwa" - czytamy na stronie miasta Koszalin.

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, mówi natomiast, że docierają do niego sygnały z niektórych szkół, że mogą tam wystąpić problemy z przeprowadzeniem egzaminu. Zdaniem Smolika decyzję, o odstąpieniu od strajku i pracy w zespołach nadzorujących, część nauczycieli może podjąć nawet w środę rano.

Dyrektor CKE podkreślił, że dane dotyczące tego, w ilu szkołach mogą być problemy z przeprowadzeniem egzaminów będą znane nawet krótko przed startem testów. - Mamy sytuację wyjątkową, mamy strajk nauczycieli i wiemy, że do takiej sytuacji może dojść - mówił.

Jest też trochę "poczty pantoflowej", można znaleźć takie apele, jak ks. Daniela Wachowiaka:

W Szkole nr 91 przy ul. Promyk w Poznaniu brakuje jeszcze 3 egzaminatorów. Jeśli to możliwe, prośba o pomoc!

Więcej o:
Komentarze (62)
Strajk nauczycieli. Gdzie będą egzaminy, a gdzie nie? Sytuacja może zmienić się tuż przed testami
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 18 razy 16

  Zemsta gumowej kaczuszki będzie straszna....
  Spodziewam się głębokiej reorganizacji systemu oświaty w wakacje (czytaj ZWOLNIEŃ) !!!

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 23 razy 15

  Klecha prosi o pomoc. Niech zadzwoni do kolesi w kieckach.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 24 razy 14

  Ale w czym problem? Według pisiorskiej rozgłośni strajkuje tylko 43% nauczycieli, to pozostali mogą pilnować egzaminów :D
  A może strajkuje więcej? Co na to piss-troliki piszące za pisiorskie rubliki?

 • next-mcgyver2

  Oceniono 19 razy 11

  Rząd jest nienormalny jak myśli, że nauczyciele którzy nie uczestniczą w strajku przyjdą nadzorować egzaminy. Mogę podać przykład mojego szwagra, który nie strajkuje, ale mówi, że nie będzie na pewno robił pod górkę kolegom i nie przyjdzie jutro do żadnej szkoły nadzorować egzaminy. I pewnie takich ludzi będzie więcej.

 • honorny

  Oceniono 16 razy 8

  Spora grupa nauczycieli zawiesza strajk na czas egzaminu. Naiwniaki.

 • gajowy3

  Oceniono 22 razy 8

  jeśli strajk ma się powieść egzaminy nie mogą się odbyć. rząd wtedy zacznie szukać sposobu na zamknięcie strajku a na egzaminy czas będzie np. w czerwcu.

 • konigin

  Oceniono 16 razy 8

  "Kuratorzy staneli na wysokosci zadania"? Zarty se pan robisz? Chyba samorzady i dyrektorzy szkol, pisiarzu. Nie pij wiecej.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 14 razy 6

  Skoro egzamin mozna zdawac w czerwcu,to wogle niema problemu tych egzaminow,natomiast bedzie problem z maturami.Jak nauczyciele strajkuja to niema rady pedagogicznej,jak niema rady pedagogicznej to niema klasyfikacjii i kicha......tak wiedz MILI NAUCZYCIELE NIE DAJCIE SIE!!!!

 • swru

  Oceniono 13 razy 5

  Nie kuratoria stanęły na wysokości zadania tylko nauczyciele. Kuratoria chciały łamać prawo dopuszczająć do egzaminów emerytów czy ludzi z ulicy. każdy kto siedzi w temacie dobrze wie, że żadnego gościa z "ulicy" nie można zatrudnić bo zabraniają inne przepisy. Choćby aktualne badania lekarskie, zapytanie o karalność, sprawdzenie w rejestrze pedofili, brak ubezpieczenia i parę innych. Jakby takiemu gościowi sufit spadł na głowę to dyrektor idzie do więzienia na całe życie bo dopuścił takiego głąba do pracy. Więc nie piszcie bzdur o kuratoriach, które tylko mieszają i podjudzają zachęcając dyrektorów do łamania prawa. W mojej szkole po prostu paru nauczycieli zawiesiło strajk aby dzieci mogły spokojnie napisać i aby nie dawać pisiorom pożywki do ślinienia się że przez nauczycieli dzieciom zawalił się świat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX