Niedziele handlowe w 2019. Czy 14 kwietnia wypada niedziela handlowa?

Od 2019 roku ustawodawca wyznaczył tylko jedną niedzielę handlową, która ma wypadać zawsze pod koniec miesiąca. Są jednak dwa wyjątki od tej reguły. Ze względu na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc zakupy w niedzielę będziemy mogli zrobić wyjątkowo częściej.
Zobacz wideo

W kwietniu i grudniu tego roku niedziela handlowa wypada więcej niż raz. Związane jest to ze świętami wielkanocnymi oraz Bożym Narodzeniem.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 14 kwietnia obowiązuje zakaz handlu?

W marcu 2018 roku przyjęta została ustawa, która ogranicza liczbę handlowych niedziel. Zgodnie z założeniem konsumenci mają w ten sposób odzwyczaić się od robienia zakupów w ostatnie dni tygodnia. W tym miesiącu, ze względu na przypadające 21 kwietnia święta wielkanocne, będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach w dwie kwietniowe niedziele. 14 kwietnia, zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych, wszystkie sklepy i centra handlowe będą otwarte. 

Niedziele handlowe 2019

Od 2020 roku zakaz ma obejmować prawie wszystkie niedziele. Za rok zakupy w ostatni dzień tygodnia zrobimy tylko siedem razy: w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Na następną handlową niedzielę nie będziemy musieli czekać długo - 28 kwietnia sklepy znowu będą otwarte.