"Strajk Uczniowski" wspiera protest nauczycieli. Demonstracja przed siedzibą MEN

Po południu przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej zebrali się uczniowie, którzy w ten sposób chcieli zamanifestować swoje poparcie dla trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli. Protest zorganizowany został przez organizację młodzieżową "Strajk Uczniowski".
Zobacz wideo

O godzinie 12 rozpoczął się strajk uczniów przed siedzibą MEN w Warszawie. Młodzież szkolna zwołała protest za pośrednictwem facebookowej strony "Strajku Uczniowskiego". Zgodnie z zapowiedziami umieszczonymi na stronie wydarzenia, uczniowie chcieli w ten sposób wesprzeć nauczycieli, którzy od 8 kwietnia prowadzą bezterminowy strajk.

Uczniowie wspierają protest nauczycieli - "Marzymy o szkołach, na które mamy realny wpływ"

Uczniowie podkreślają, że nie chcą biernie przyglądać się sytuacji, w jakiej znaleźli się ich nauczyciele oraz polska szkoła: "Marzymy o szkołach, na które mamy realny wpływ i chcemy współdecydować o tym, jak się uczymy". W rozmowie z Polsat News organizator protestu Miłosz Warchoł przyznał, że uczniowie nie popierają także reformy edukacji, która zakłada m.in. likwidację szkół gimnazjalnych: "Obecna reforma nie jest odpowiednia dla nas, ponieważ wprowadziła np. podwójne roczniki, z którymi prędzej czy później będziemy się musieli zmierzyć. Zdezorganizowało to szkoły". Uczeń podkreślił także, że duża część z pieniędzy przeznaczona na funkcjonowanie szkół kierowana jest z budżetu samorządów, co utrudnia dofinansowanie kultury czy sportu w danym regionie.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Zgodnie ze statystykami podanymi przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w proteście bierze udział ponad 15 tysięcy placówek, co stanowi ponad 74 procent wszystkich szkół. Strajk zorganizowany został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych.

Mimo podpisanego porozumienia "Solidarności" z rządem także część tych związkowców zdecydowała się dołączyć do strajku: są to nauczyciele z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Strajk jest bezterminowy i zostanie wstrzymany dopiero po zawarciu umowy z rządem.

Nauczyciele domagają się obecnie 30 procentowej podwyżki rozłożonej w dwóch turach i obejmującej pracę od stycznia 2019 roku. Według rządu propozycja przedstawiona przez związki zawodowe jest zbyt kosztowna dla budżetu państwa. W zamian zaproponowali nauczycielom podwyżki w wysokości 9 procent.

Zobacz wideo

Strajk Uczniowski to ruch młodzieżowy zrzeszający uczniów, którzy chcą działać na rzecz gruntownej reformy edukacji - w tym celu będą organizować protesty, debaty i kampanie społeczne. Ich pierwszym celem jest okazanie solidarności z protestującymi nauczycielami. Ponadto mają kilka postulatów, których spełnienie gwarantuje poprawę sytuacji uczniów w szkole. Jednym z nich jest szkoła bez przemocy; organizatorzy chcą zwrócić uwagę dorosłych na to, że w polskiej szkole uczniowie nadal doświadczają przemocy psychicznej i fizycznej. Kolejnym punktem jest dyskusja na temat systemowego przestrzegania praw ucznia. Młodzież zwraca też uwagę na to, że program szkolny nie uczy umiejętności przydatnych na rynku pracy: "Z perspektywy dużej części uczniów większość przekazywanej wiedzy jest potrzebna tylko do matury. Później można o niej zapomnieć, ponieważ nie jest ona przydatna między innymi w pracy. Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać czas spędzony w szkole, powinniśmy zacząć uczyć mniejszej ilości wiedzy teoretycznej, natomiast skupić się na umiejętnościach praktycznych i kompetencjach miękkich". Na stronie Strajku Uczniowskiego na Facebooku stopniowo publikowanych będzie 10 postulatów tego ruchu.