Arkadiusz Kraska spędził 19 lat w więzieniu. Prokuratura w Szczecinie: Jest niewinny

Według Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Arkadiusz Kraska nie jest winny dwóch zabójstw, za które odsiedział niemal 20 lat w więzieniu. Śledczy chcą jego uniewinnienia. Do Sądu Najwyższego trafił wniosek w tej sprawie.
Zobacz wideo

Sprawę jako pierwszy szeroko opisał Onet. W 1999 r. w centrum Szczecina doszło do mafijnej egzekucji. Zginęło wówczas dwóch mężczyzn - Marek C. i Robert S. Ówcześni śledczy badający sprawę uznali, że za spust pociągnął Arkadiusz Kraska. Mężczyzna w 2001 r. skazany został na dożywocie. Z artykułu Onetu wynika, że w śledztwie mataczyli funkcjonariusze policji grożąc świadkom "szantażem i zmuszaniem do seksu". 

Szczecin. Prokuratura chce uniewinnienia Arkadiusza Kraski

Sprawą Kraski zajęła się prokuratur Barbara Zapaśnik. Z jej ustaleń, do których dotarła Wirtualna Polska, wynika, że mężczyzna został wrobiony. Według prokuratury policjanci podmieniali protokoły i notatki dotyczące zabójstwa. W dokumentach pojawiały się rozbieżności co do miejsca strzelaniny, jak i personaliów świadków. "Nigdy w swojej 40-letniej praktyce prokuratorskiej nie widziałam sprawy, w której by odstąpiono od sporządzenia protokołu oględzin miejsca zdarzenia przy zbrodni zabójstwa" - czytamy we wniosku prokuratury, którego fragmenty przytacza wp.pl. W innym fragmencie czytamy: "Sekwencja zdarzeń wskazuje na sterowanie biegiem śledztwa przez osoby spoza organów ścigania, które to organy z kolei z wielkim zaangażowaniem zrealizowały cudzy plan, dopuszczając się karygodnych czynów, a w tym podejmując drastyczne działania w celu zmuszenia do złożenia fałszywych zeznań".

Prokuratura Regionalna w Szczecinie oficjalnie nie podaje szczegółów, potwierdza jedynie, że wniosek został sporządzony. Według Onetu śledczy obawiają się obecnie o bezpieczeństwo świadków. "Uwolnienie Kraski będzie bowiem początkiem prawdziwej batalii z polską mafią. Takich egzekucji było bowiem w tamtym czasie w Szczecinie znacznie więcej" - czytamy w artykule portalu. Wiele z działań policji, które miały wówczas miejsce uległy przedawnieniu. Sam Kraska zapytany przez dziennikarkę o to, kim jest, odpowiada: - Człowiekiem, który był figurą w środowisku przestępczym, bo siedziałem za podwójne zabójstwo i chociaż nie ja naciskałem na spust, to honorowo wziąłem wyrok na klatę.

Ostatecznie jednak postanowił zawalczyć o wolność i wiele wskazuje na to, że zwycięży. Anna Jóźwiak z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie potwierdza, że wniosek o uniewinnienie Kraski został wysłany. Jak mówi nam Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, wniosek wpłynął 7 marca. - Prokuratura wnosi o wznowienie postępowania, uchylenie zaskarżonych wyroków i uniewinnienie - mówi Michałowski. Sprawa została już przydzielona sędziemu, powiadomione zostały też strony postępowania. - Czekamy tylko na wyznaczenie terminu posiedzenia - słyszymy w Sądzie Najwyższym.

Kraska z Zakładu Karnego w Goleniowie został przeniesiony do Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Zobacz wideo
Więcej o: