Arkadiusz Kraska spędził 19 lat w więzieniu. Prokuratura w Szczecinie: Jest niewinny

Według Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Arkadiusz Kraska nie jest winny dwóch zabójstw, za które odsiedział niemal 20 lat w więzieniu. Śledczy chcą jego uniewinnienia. Do Sądu Najwyższego trafił wniosek w tej sprawie.

Sprawę jako pierwszy szeroko opisał Onet. W 1999 r. w centrum Szczecina doszło do mafijnej egzekucji. Zginęło wówczas dwóch mężczyzn - Marek C. i Robert S. Ówcześni śledczy badający sprawę uznali, że za spust pociągnął Arkadiusz Kraska. Mężczyzna w 2001 r. skazany został na dożywocie. Z artykułu Onetu wynika, że w śledztwie mataczyli funkcjonariusze policji grożąc świadkom "szantażem i zmuszaniem do seksu". 

Szczecin. Prokuratura chce uniewinnienia Arkadiusza Kraski

Sprawą Kraski zajęła się prokuratur Barbara Zapaśnik. Z jej ustaleń, do których dotarła Wirtualna Polska, wynika, że mężczyzna został wrobiony. Według prokuratury policjanci podmieniali protokoły i notatki dotyczące zabójstwa. W dokumentach pojawiały się rozbieżności co do miejsca strzelaniny, jak i personaliów świadków. "Nigdy w swojej 40-letniej praktyce prokuratorskiej nie widziałam sprawy, w której by odstąpiono od sporządzenia protokołu oględzin miejsca zdarzenia przy zbrodni zabójstwa" - czytamy we wniosku prokuratury, którego fragmenty przytacza wp.pl. W innym fragmencie czytamy: "Sekwencja zdarzeń wskazuje na sterowanie biegiem śledztwa przez osoby spoza organów ścigania, które to organy z kolei z wielkim zaangażowaniem zrealizowały cudzy plan, dopuszczając się karygodnych czynów, a w tym podejmując drastyczne działania w celu zmuszenia do złożenia fałszywych zeznań".

Prokuratura Regionalna w Szczecinie oficjalnie nie podaje szczegółów, potwierdza jedynie, że wniosek został sporządzony. Według Onetu śledczy obawiają się obecnie o bezpieczeństwo świadków. "Uwolnienie Kraski będzie bowiem początkiem prawdziwej batalii z polską mafią. Takich egzekucji było bowiem w tamtym czasie w Szczecinie znacznie więcej" - czytamy w artykule portalu. Wiele z działań policji, które miały wówczas miejsce uległy przedawnieniu. Sam Kraska zapytany przez dziennikarkę o to, kim jest, odpowiada: - Człowiekiem, który był figurą w środowisku przestępczym, bo siedziałem za podwójne zabójstwo i chociaż nie ja naciskałem na spust, to honorowo wziąłem wyrok na klatę.

Ostatecznie jednak postanowił zawalczyć o wolność i wiele wskazuje na to, że zwycięży. Anna Jóźwiak z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie potwierdza, że wniosek o uniewinnienie Kraski został wysłany. Jak mówi nam Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, wniosek wpłynął 7 marca. - Prokuratura wnosi o wznowienie postępowania, uchylenie zaskarżonych wyroków i uniewinnienie - mówi Michałowski. Sprawa została już przydzielona sędziemu, powiadomione zostały też strony postępowania. - Czekamy tylko na wyznaczenie terminu posiedzenia - słyszymy w Sądzie Najwyższym.

Kraska z Zakładu Karnego w Goleniowie został przeniesiony do Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Więcej o:
Komentarze (98)
Arkadiusz Kraska spędził 19 lat w więzieniu. Prokuratura w Szczecinie: Jest niewinny
Zaloguj się
 • qnqn

  Oceniono 42 razy 36

  Kolejny przypadek niewinnego skazanego za kadencji Lecha K na stanowisku ministra sprawiedliwości, który bardzo naciskał na wyniki.

 • kawa79

  Oceniono 42 razy 34

  Skazany w 2001 roku. Kto wtedy był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym? No? No kto?
  Nota bene za kadencji tego samego profesóra został skazany Tomasz Komenda.

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 38 razy 30

  Szanowni zwolennicy kary śmierci, proszę o ponowne uzasadnienie swoich racji. Proszę tylko w swoich - niewątpliwie słusznych - żądaniach odwetu i kary, wziąć pod uwagę fakt, że sąd wydaje wyrok na podstawie DOSTARCZONYCH przez Policję dowodów. SAM ICH NIE ZBIERA, TYLKO OCENIA. To czy są one prawdziwe, "podpicowane" czy zupełnie sfałszowane nie zależy zupełnie od sądu. Podobnie jak było w sprawie Tomka Komendy. Sąd ocenił dowody w postaci odcisków zębów, które - WEDŁUG Policji - należały do niego (a co jak okazało się potem - było manipulacją).

 • albrecht_kalba

  Oceniono 24 razy 18

  Czy ktokolwiek, poza podatnikami poniesie odpowiedzialność za zmarnowanie życia niewinnemu człowiekowi? Tak tylko pytam.

 • cezar85

  Oceniono 16 razy 14

  Rydzykowi też będzie trzeba coś dać, bo mu żyłka pójdzie, jak usłyszy o tych milionach

 • ars-derivatia

  Oceniono 14 razy 12

  "Człowiekiem, który był figurą w środowisku przestępczym, bo siedziałem za podwójne zabójstwo i chociaż nie ja naciskałem na spust, to honorowo wziąłem wyrok na klatę"

  No cóż, w takiej sytuacji w więzieniu nie powinien być ani dnia dłużej, ale skoro nie twierdził, że jest niewinny i jest dumny z tego, że "wziął wyrok na klatę" to jest tak samo winny oszukańczego śledztwa jak policja i prokuratorzy i odszkodowanie mu się nie należy.

 • baby1

  Oceniono 16 razy 12

  I kolejny kandydat do 20 mln odszkodowania? No ale jak honorowo wziął wyrok na klatę, to może tylko 10 mln?

 • holek13

  Oceniono 10 razy 10

  On taki nie winny to nie jest , byl w swiadku przestepczym to wiedzial jakie konsekwencje moga byc . I zadnego szacunku to on nie ma. Zfrajerowal sie tylko. Nikt i zadne pieniadze mu Tych dziewietnastu lat nie zwróci. A kolesie tylko po cichu sie cieszyli ze znalezli frajera , któremu mozna na mine wje.... bac

 • wichura

  Oceniono 9 razy 9

  A o policjantach ani słowa? Aha! To dopiszę jak to wygląda na moje oko:
  - włos im z głowy nie spadnie, bo ich ewentualne przestępstwo się przedawniło,
  - obecnie pobierają "zasłużone" emerytury, tak mniej-więcej od 45 roku życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX