Strajk nauczycieli. Michał Dworczyk: "System wyczerpał swoje możliwości"

- Większe pieniądze wsypane do systemu nie mają sensu, dlatego że ten system wyczerpał swoje możliwości - powiedział Michał Dworczyk pytany o strajk nauczycieli. Zdaniem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów potrzebna jest reforma całego systemu oświaty.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24, w czasie którego pytany był o strajk nauczycieli

Michał Dworczyk o strajku nauczycieli: "Wszystkim był potrzebny jakiś wstrząs"

Konrad Piasecki zapytał Michała Dworczyka o to, czy nauczyciele nie mogą czuć się lekceważeni, kiedy pomysły dotyczące zwiększenia godzin ich pracy kładzie się na stół dopiero kilkadziesiąt godzin przed planowanym strajkiem, a prezes partii rządzącej nie poświęca oświacie ani słowa, podczas gdy znajduje czas na to, aby mówić o tucznikach i krowach. Szef KPRM odpowiedział, że jest to chwytliwa figura retoryczna, a konwencja PiS dotyczyła wsparcia dla wsi, a nie postulatów nauczycieli. 

Michał Dworczyk zaznaczył także, że w czasie rozmów rządu z przedstawicielami związków zawodowych został przedstawiony plan szerszych zmian, które zostały odrzucone przez centrale związkowe. Na zarzut, że na temat dużych zmian można było rozmawiać od kilku lat, odpowiedział, że "wszystkim był potrzebny jakiś wstrząs, żeby zacząć poważnie rozmawiać o systemie oświaty". Zdaniem szefa KPRM taki wstrząs był konieczny, aby część nauczycieli zechciała rozmawiać o "tematach tabu", takich jak liczba godzin nauczycielskiego pensum. 

Czy strajk nauczycieli jest polityczny? Dworczyk: Postawa pana Broniarz rodzi pytania

Na pytanie o to, czy zgadza się z opinią, że strajk nauczycieli to strajk polityczny, Michał Dworczyk odpowiedział, że część polityków z partii opozycyjnych wykorzystuje sytuację instrumentalnie i namawia nauczycieli i samorządy do tego, aby uczestniczyli w strajku. Nawiązał także do osoby prezesa ZNP Sławomira Broniarza.

- Część związkowców jest na pewno zaangażowanych politycznie i jeżeli pan Broniarz pokazuje się publicznie na demonstracjach KOD-u czy demonstracjach organizowanych przez opozycje, albo imprezach organizowanych przez Platformę Obywatelską, to rodzi się pytanie, czy rzeczywiście wszystkie jego działania są podyktowane wyłącznie troską o nauczycieli i uczniów, czy również odgrywają tam rolę różnego rodzaju jego sympatie i antypatie polityczne - powiedział Michał Dworczyk. 

Michał Dworczyk o systemie oświaty: "Wyczerpał swoje możliwości"

- Jeżeli chcemy stosunkowo szybko, radykalnie podnieść wynagrodzenia, potrzebna jest reforma całego systemu - powiedział Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera zaznaczył, że rząd przedstawił szeroki pakiet propozycji i chce o nim rozmawiać.  Zapytany o to, czy strona rządząca jest gotowa na ustępstwa, powiedział, że jest gotowa na "dopracowanie i dyskusję" na temat propozycji, które zostały już położone na stole. 

- Większe pieniądze wsypane do systemu dzisiaj nie mają sensu, dlatego że ten system wyczerpał swoje możliwości w takim kształcie, w jakim jest - powiedział Michał Dworczyk, zapytany o to, czy rząd jest w stanie dołożyć więcej pieniędzy do systemu oświaty. Kiedy prowadzący program zapytał, dlaczego o tym, że system się wyczerpał słyszymy dopiero dzisiaj, szef kancelarii premiera odpowiedział, że temat całościowej reformy systemu edukacji nie budziły niczyjego zainteresowania. 

 

Więcej o:
Komentarze (113)
Strajk nauczycieli. Michał Dworczyk: "System wyczerpał swoje możliwości"
Zaloguj się
 • poziomka_vr

  Oceniono 23 razy 19

  Skoro rząd wyczerpał swoje możliwości, to będziemy za nim tęsknić. Do widzenia.

 • kolo125

  Oceniono 20 razy 18

  co nie ma pieniędzy w kasie? WYSTARCZYŁO TYLKO NIE KRAŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TFFUUU

 • pinio67

  Oceniono 18 razy 14

  Chyba raczej - wyczerpaliśmy możliwości dalszego rozp...alania systemu edukacji. Pozostał proch i pył. Możemy zastanowić się nad przejściem do poziomu atomów.
  pis-owska hołoto - rozpieprzyliscie przyszłość naszych dzieci

 • 12reyez

  Oceniono 16 razy 14

  Co z systemem krów i świń czy on już przeszedł gruntowne zmiany?

 • pan.szklanka

  Oceniono 15 razy 13

  A argumentem za "wyczerpaniem możliwości systemu edukacji w takim kształcie" jestem własnie ja.
  Towarzysz Dworczyk. Rocznik 1975.

 • niktwazny126

  Oceniono 18 razy 12

  Potrzebna jest reforma całego systemu oświaty? Toż Zalewska reformuje, aż furczy. Rząd zadowolony, nagrody sypie, skad więc taka wypowiedź? Czyzbyście się państwo pogubili wśród tej trzody chlewnej?

 • jael53

  Oceniono 13 razy 11

  Co, poza rozpie.rzeniem systemu edukacji, rząd zrobił przez blisko 4 lata? Jak słyszę, nie ma odpowiedzialnych za to, że do szkół średnich będzie kandydować 2 razy więcej uczniów, niż zwykle - to coś, czego nikt nie przewidywał, czy raczej miał to gdzieś? Zlekceważywszy nauczycieli, uczniów i rodziców, ma się teraz pretensje - i nagradza się pańcie, które własnymi gębami ten bardak firmowały, synekurkami w Brukseli.

  Rzeczą haniebną byłoby nie protestować przeciwko takiej polityce.

 • dafcioo

  Oceniono 10 razy 10

  Całościowa reforma systemu oświaty!? A to, co zrobiła Zalewska, czym było? Wywróciliście cały system do góry nogami, tylko o finansowaniu nie pomyśleliście. Ruinujecie Polskę, krok po kroku, element po elemencie. "Polska w ruinie!"

 • remo29

  Oceniono 14 razy 10

  Tłumaczę: ukradliśmy już wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX