Strajk nauczycieli. Michał Dworczyk: "System wyczerpał swoje możliwości"

- Większe pieniądze wsypane do systemu nie mają sensu, dlatego że ten system wyczerpał swoje możliwości - powiedział Michał Dworczyk pytany o strajk nauczycieli. Zdaniem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów potrzebna jest reforma całego systemu oświaty.
Zobacz wideo

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24, w czasie którego pytany był o strajk nauczycieli

Michał Dworczyk o strajku nauczycieli: "Wszystkim był potrzebny jakiś wstrząs"

Konrad Piasecki zapytał Michała Dworczyka o to, czy nauczyciele nie mogą czuć się lekceważeni, kiedy pomysły dotyczące zwiększenia godzin ich pracy kładzie się na stół dopiero kilkadziesiąt godzin przed planowanym strajkiem, a prezes partii rządzącej nie poświęca oświacie ani słowa, podczas gdy znajduje czas na to, aby mówić o tucznikach i krowach. Szef KPRM odpowiedział, że jest to chwytliwa figura retoryczna, a konwencja PiS dotyczyła wsparcia dla wsi, a nie postulatów nauczycieli. 

Michał Dworczyk zaznaczył także, że w czasie rozmów rządu z przedstawicielami związków zawodowych został przedstawiony plan szerszych zmian, które zostały odrzucone przez centrale związkowe. Na zarzut, że na temat dużych zmian można było rozmawiać od kilku lat, odpowiedział, że "wszystkim był potrzebny jakiś wstrząs, żeby zacząć poważnie rozmawiać o systemie oświaty". Zdaniem szefa KPRM taki wstrząs był konieczny, aby część nauczycieli zechciała rozmawiać o "tematach tabu", takich jak liczba godzin nauczycielskiego pensum. 

Czy strajk nauczycieli jest polityczny? Dworczyk: Postawa pana Broniarz rodzi pytania

Na pytanie o to, czy zgadza się z opinią, że strajk nauczycieli to strajk polityczny, Michał Dworczyk odpowiedział, że część polityków z partii opozycyjnych wykorzystuje sytuację instrumentalnie i namawia nauczycieli i samorządy do tego, aby uczestniczyli w strajku. Nawiązał także do osoby prezesa ZNP Sławomira Broniarza.

- Część związkowców jest na pewno zaangażowanych politycznie i jeżeli pan Broniarz pokazuje się publicznie na demonstracjach KOD-u czy demonstracjach organizowanych przez opozycje, albo imprezach organizowanych przez Platformę Obywatelską, to rodzi się pytanie, czy rzeczywiście wszystkie jego działania są podyktowane wyłącznie troską o nauczycieli i uczniów, czy również odgrywają tam rolę różnego rodzaju jego sympatie i antypatie polityczne - powiedział Michał Dworczyk. 

Michał Dworczyk o systemie oświaty: "Wyczerpał swoje możliwości"

- Jeżeli chcemy stosunkowo szybko, radykalnie podnieść wynagrodzenia, potrzebna jest reforma całego systemu - powiedział Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera zaznaczył, że rząd przedstawił szeroki pakiet propozycji i chce o nim rozmawiać.  Zapytany o to, czy strona rządząca jest gotowa na ustępstwa, powiedział, że jest gotowa na "dopracowanie i dyskusję" na temat propozycji, które zostały już położone na stole. 

- Większe pieniądze wsypane do systemu dzisiaj nie mają sensu, dlatego że ten system wyczerpał swoje możliwości w takim kształcie, w jakim jest - powiedział Michał Dworczyk, zapytany o to, czy rząd jest w stanie dołożyć więcej pieniędzy do systemu oświaty. Kiedy prowadzący program zapytał, dlaczego o tym, że system się wyczerpał słyszymy dopiero dzisiaj, szef kancelarii premiera odpowiedział, że temat całościowej reformy systemu edukacji nie budziły niczyjego zainteresowania. 

Zobacz wideo

 

Więcej o: