"Wiadomości" TVP muszą opublikować sprostowanie nieprawdziwej informacji o dziennikarzu TVN24

"Wiadomości TVP muszą opublikować sprostowanie kłamstw. Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne" - napisał na Twitterze dziennikarz TVN Bertold Kittel. Chodzi o rozpowszechnianie informacji w sprawie jego rzekomej znajomości z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim.
Zobacz wideo

Jak podaje portal tvn24.pl, Jarosław Olechowski, szef "Wiadomości" oraz dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, będzie musiał wyemitować w "Wiadomościach" TVP 1 sprostowanie, którego domagał się dziennikarz TVN Bertold Kittel. 

Bertold Kittel kontra "Wiadomości" TVP

Sprawa związana jest z materiałem Kittela pt. "Układ radomski". W reportażu dziennikarz opisał możliwe powiązania lokalnych polityków PiS z przedsiębiorcami budowlanymi. Wszystko w związku z planowaną budową drogi S12. TVP, w materiale przedstawionym w "Wiadomościach" w dniu 2 października 2018 r., zarzuciła dziennikarzowi TVN zatajenie wieloletniej znajomości z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim, politykiem PO.

Kittel twierdzi, że Witkowskiego nie widział ani razu przed rozpoczęciem pracy nad reportażem, a "Wiadomości" swojej z góry przyjętej tezy w żaden sposób nie zweryfikowały. Dlatego domagał się on od szefa TAI Jarosława Olechowskiego zamieszczenia sprostowań, że nie jest i nigdy nie był znajomym prezydenta Radomia. Gdy Olechowski odmówił, Kittel pozwał go do sądu.

Dwie porażki szefa "Wiadomości"

Na początku stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Olechowskiemu, aby Wiadomości TVP wyemitowały sprostowanie informacji o rzekomej znajomości dziennikarza z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim.

Olechowski wniósł jednak apelację. Sąd Apelacyjny oddalił ją w całości, odrzucając wszystkie jego argumenty. Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne, przysługuje od niego natomiast skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Bertold Kittel został Dziennikarzem Roku 2018 w konkursie Grand Press.

Więcej o: