Strajk nauczycieli a egzamin gimnazjalny. Szef CKE: Nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu

- Nie mam tytułu do tego, by zawiesić protest - powiedział Sławomir Broniarz pytany o możliwość zawieszenia strajku nauczycieli na czas egzaminów gimnazjalnych. Szef CKE powiedział z kolei, że przepisy nie pozwalają na ustalenie nowego terminu egzaminów.

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Wzbudza on wiele emocji m.in. dlatego, że zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniach 10-12 kwietnia powinny odbyć się egzaminy gimnazjalne. Wciąż nie wiadomo, czy egzaminy te zostaną przeprowadzone w pierwszym planowanym terminie, czy zostaną przesunięte w czasie. Rząd chce, żeby egzaminy odbyły się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i apeluje do nauczycieli, aby zawiesili strajk na czas trwania egzaminów.

- Nie przyjmuję do wiadomości takich stwierdzeń, które w tej chwili próbują niektórzy przedstawiciele strony związkowej, że "strajkujemy mimo wszystko". Uważam, że powinniśmy dzisiaj cały czas rozmawiać i przede wszystkim myśleć o uczniach - powiedziała Beata Szydło na wczorajszej konferencji prasowej

Strajk nauczycieli Co z egzaminami? Broniarz: "Nie mam tytułu do tego, by zawiesić protest"

O tym, czy egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z harmonogramem, mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, który był gościem w programie "Wydarzenia i Opinie" Polsat News

- Jeżeli będą szkoły, w których będą egzaminatorzy, to egzaminy się odbędą. Nie mam tytułu do tego, by zawiesić protest, a wydarzenia ostatnich kilku dni jeszcze bardziej tę część, taką bardzo radykalną w środowisku nauczycielskim, motywują do tego, żebyśmy byli twardzi do samego końca - powiedział prezes ZNP, dodając przy tym, że związkowcy są gotowi do rozmów i czekają na kolejną propozycję rządu.

Kiedy odbędą się egzaminy gimnazjalne? Szef CKE: Nie można wyznaczyć nowego terminu

O możliwości przesunięcia terminu egzaminów na antenie TVP Info mówił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

- Nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu egzaminów gimnazjalnych. Ustawa o systemie oświaty bardzo jasno określa, że egzamin główny jest przeprowadzany w kwietniu, egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany w czerwcu. (...) Czekamy na opinię prawną czy strajk można uznać za sytuację losową, bo ustawa jasno stanowi o tym, że do egzaminu w czerwcu może przystąpić taki uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w kwietniu z powodów zdrowotnych bądź losowych. Musimy mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem, żeby nikomu nie przyszło do głowy podważać wyników egzaminów - powiedział szef CKE.

Marcin Smolik podkreślił, że zarówno CKE, jak i OKE są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, a arkusze egzaminacyjne są już wydrukowane i czekają na wysyłkę do szkół.

Więcej o:
Komentarze (97)
Strajk nauczycieli a egzamin gimnazjalny. Szef CKE: Nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu
Zaloguj się
 • this.man

  Oceniono 34 razy 28

  Panie Smolik, nie takie rzeczy pańska partia nocami zmieniała. Da radę i tym razem.

 • punter

  Oceniono 24 razy 20

  Dobrze, że pan dyrektor z CKE czeka do ostatniego dnia na opinię czy strajk jest sytuacją losową.

  Bo to, że sytuacją losową jest obsadzanie kretynami z pisuaru stanowisk w CKE to już wiemy.

 • jurek4491

  Oceniono 21 razy 17

  Jest możliwość wyznaczenia innego terminu ustawą zwykł - ala Piotrowicz .

 • jael53

  Oceniono 15 razy 15

  Będzie jak z osławioną amnestią maturalną - machnie się rozporządzenie, że jako wyniki egzaminów wpisać trzeba oceny końcowe i po sprawie. Że to kant drobny? - im to akurat nie pierwszyzna.

 • squadack

  Oceniono 13 razy 13

  Od kiedy to im prawo nagle przeszkadza? Zapis ustawowy można zmienić nawet w 24 godziny - ten sejm to pokazał.

 • sar36

  Oceniono 21 razy 13

  Jak wiadomo ustawę można zmienić w niecała dobę. Dość imposybilizmu!

 • akcja44

  Oceniono 16 razy 12

  Krowy i świnie zasiądą w komisjach egzaminacyjnych, przynajmniej im rząd zapewnił godne wynagrodzenia, więc na pewno poprowadzą egzaminy fachowo.

 • niktwazny126

  Oceniono 18 razy 12

  Czyzby zabrakło porozumienia również na linii MEN- centralna komisja egzaminacyjna? Zaskoczeni i nie zdążyli się przygotować do sytuacji awaryjnej? A od nauczycieli i uczniów wymaga się kreatywności. Ruszajcie z burzą mózgów, pora najwyższa zrobić uzytek z szarych komórek.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  Szydło, jakim prawem zasłaniacie się dziećmi. Przestańcie UŻYWAĆ dzieci, jak "żywe tarcze", to KARYGODNE draństwo. PiS i wasz rząd nie sprawdziliście się w trudnych chwilach. Nie potraficie rozwiązywać poważnych problemów pogłębionych przez waszą arogancję i nieodpowiedzialność. Wy wykazujecie WYJĄTKOWĄ troskę tylko o jedno "duże dziecko" o J. Kaczyńskiego, to z jego "gęby" nie może schodzić "cyniczno- głupawy" uśmieszek, reszta obywateli Polski jest nieważna, oby tylko wygrać wybory. Prezes musi przeżywać pełną rozkosz, więc wszelkie pajace tańczą swój żałosny taniec podskakując, jakby tańczyli na rozżarzonych węglach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX