Odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Sprawę rozpatrzy wydział sędziego, który go skazał

Sprawą zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy zajmie się Wydział III Karny Sądu Okręgowego we Wrocławiu. To właśnie przewodniczący tego wydziału w 2003 r. skazał Komendę na 15 lat więzienia.
Zobacz wideo

Niesłusznie skazany za zabicie 15-letniej Małgorzaty K. Tomasz Komenda walczy o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Jak podaje "Fakt", sprawą zajmie się Wydział III Karny Sądu Okręgowego we Wrocławiu, którego przewodniczącym jest sędzia Mariusz Wiązek. To on, jak podaje dziennik, skazał w 2003 r. Komendę na 15 lat więzienia. Jeśli nie wyłączy się z postępowania, formalnie będzie mógł w tej sprawie orzekać. Do sprawy odniósł się Zbigniew Ćwiąkalski, adwokat niesłusznie skazanego. - To paradoks, bo przecież ten sędzia był w składzie, który zmienił kwalifikację prawną czynu i skazał Tomasza Komendę na karę wyższą o 3 lata niż wnioskował prokurator! Teraz jego wydział zajmie się zadośćuczynieniem i odszkodowaniem. Musimy jednak tu złożyć wniosek. Taka jest procedura. Mógłbym się odwoływać do Sądu Najwyższego o zmianę miejsca, ale to wydłużyłoby postępowanie o pół roku, a ono i tak długo trwa - powiedział Ćwiąkalski.

Roszczenie Komendy opiewa na 18 milionów złotych - po milionie za każdy rok pobytu w więzieniu.

Sprawa Tomasza Komendy

Tomasz Komenda po 18 latach niesłusznie spędzonych w więzieniu, wyszedł na wolność. Mężczyzna odsiadywał wyrok za morderstwo 15-letniej Małgorzaty K. Ciało dziewczyny zostało znalezione w 1997 roku - została brutalnie zgwałcona, a następnie pozostawiona na 20-stopniowym mrozie, w wyniku czego zmarła. Pomimo, że prokuratura stwierdziła, iż sprawców było kilku, zatrzymano tylko Komendę. Miał spędzić w więzieniu 25 lat.

Więcej o:
Komentarze (139)
Odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Sprawę rozpatrzy wydział sędziego, który go skazał
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 26 razy 14

  Odszkodowanie dla p. Tomasza powinni płacić tacy jak ten Wiązek, który będąc sędziom nie raczył zweryfikować dowodów na podstawie których, jak widać dętych i naciąganych, wydał wyrok skazujący, czym przyczynił się do tragedii T. Komendy.

 • rattus-rattus

  Oceniono 43 razy 7

  Jakim cudem ten „sędzia” jeszcze orzeka?
  Przecież jest oczywiste, że wydany przez niego wyrok nie był pomyłką (niestety, ale to się zdarza w każdym zawodzie) tylko celowym działaniem. Sk...yn rozmyślnie nie uwzględnił wielu wątpliwości w materiale dowodowym i skazał Komendę tak po prostu. Popełnił umyślne przestępstwo i do tej pory orzeka?
  Cała ta p...a kasta sędziowska jest do zaorania. Sądy „ludowe” w latach stalinowskich działały podobnie, a kosztowały podatników nieporównanie mniej.

 • hellk

  Oceniono 21 razy 5

  Nihil novi. Pewien duzy spor zbiorowy frankowiczow z bankiem tez dostal wydzial, ktoremu szefuje maz pelnomocniczki tegoz banku.

 • oyayebye

  Oceniono 14 razy 4

  Ciekawe. Sąd który skazał niewinnego człowieka będzie prowadził sprawę o odszkodowanie? Orwel zagościł w Polsce na stałe.

 • andrew621

  Oceniono 28 razy 4

  Dostanie prawdopodobnie wielkie nic .System nie mówi przepraszam.
  Jedwabne opowieści .
  Taka jest dzisiaj narracja.

 • norton2

  Oceniono 24 razy 4

  Takie jaja to tylko w Kaczej 3.14 skiej Polsce .To tak jakby morderca sądził ofiarę .
  To się w pale nie mieści . W USA to odszkodowanie opiewało by na kwotę co najmniej 50 mln.$ a u nas nędzne 18 baniek i jeszcze wzbudza to zawiść polaczków !!!!

 • ariadna.k

  Oceniono 16 razy 4

  Jeżeli prokuratorzy mieli dowody to sędzia musiał skazać. Pytanie skąd prokuratorzy mieli dowody?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX