Odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Sprawę rozpatrzy wydział sędziego, który go skazał

Sprawą zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy zajmie się Wydział III Karny Sądu Okręgowego we Wrocławiu. To właśnie przewodniczący tego wydziału w 2003 r. skazał Komendę na 15 lat więzienia.
Zobacz wideo

Niesłusznie skazany za zabicie 15-letniej Małgorzaty K. Tomasz Komenda walczy o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Jak podaje "Fakt", sprawą zajmie się Wydział III Karny Sądu Okręgowego we Wrocławiu, którego przewodniczącym jest sędzia Mariusz Wiązek. To on, jak podaje dziennik, skazał w 2003 r. Komendę na 15 lat więzienia. Jeśli nie wyłączy się z postępowania, formalnie będzie mógł w tej sprawie orzekać. Do sprawy odniósł się Zbigniew Ćwiąkalski, adwokat niesłusznie skazanego. - To paradoks, bo przecież ten sędzia był w składzie, który zmienił kwalifikację prawną czynu i skazał Tomasza Komendę na karę wyższą o 3 lata niż wnioskował prokurator! Teraz jego wydział zajmie się zadośćuczynieniem i odszkodowaniem. Musimy jednak tu złożyć wniosek. Taka jest procedura. Mógłbym się odwoływać do Sądu Najwyższego o zmianę miejsca, ale to wydłużyłoby postępowanie o pół roku, a ono i tak długo trwa - powiedział Ćwiąkalski.

Roszczenie Komendy opiewa na 18 milionów złotych - po milionie za każdy rok pobytu w więzieniu.

Sprawa Tomasza Komendy

Tomasz Komenda po 18 latach niesłusznie spędzonych w więzieniu, wyszedł na wolność. Mężczyzna odsiadywał wyrok za morderstwo 15-letniej Małgorzaty K. Ciało dziewczyny zostało znalezione w 1997 roku - została brutalnie zgwałcona, a następnie pozostawiona na 20-stopniowym mrozie, w wyniku czego zmarła. Pomimo, że prokuratura stwierdziła, iż sprawców było kilku, zatrzymano tylko Komendę. Miał spędzić w więzieniu 25 lat.

Więcej o: