ZNP: protestuje 70 proc. szkół. Jest propozycja strajku okupacyjnego [PODSUMOWANIE]

W poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. W całej Polsce przystąpili do niego pracownicy przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich. Oto podsumowanie najważniejszych informacji.
Zobacz wideo

W niedzielę wieczorem doszło do ostatnich rozmów negocjacyjnych między rządem a związkowcami. Jedynie "Solidarność" podpisała porozumienie. Większość nauczycieli uważa jednak, że propozycje rządu nie spełniają ich oczekiwań, dlatego w poniedziałek przystąpili do bezterminowego strajku.

1. Wyliczenia MEN i ZNP co do liczby strajkujących różnią się

MEN poinformowało, że według informacji ministerstwa na godzinę 12.00 w strajku brało udział 48,5 proc. placówek. Tymczasem z danych ZNP z godziny 17.00 wynika, że do strajku przystąpiło 14 458 szkół. Oznaczałoby to, że do akcji przyłączyło się około 70 proc. placówek. Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński podkreślił w TVN 24, że nie spłynęły jeszcze informacje z trzech województw. 

2. Związkowcy z "Solidarności" żądają ustąpienia Ryszarda Proksy

Podpisanie przez Ryszarda Proksę porozumienia z rządem, a następnie jego apel, aby związkowcy z "Solidarności" nie przyłączali się do strajku, zostało negatywnie odebrane nie tylko przez inne związki zawodowe, ale również przez członków "Solidarności". Wielu z nich decydowało się w poniedziałek opuścić związek. W niektórych oddziałach pojawiły się również żądania dotyczące dymisji Proksy.

3. Anna Zalewska miała dostać "czasowy zakaz wypowiadania się"

Od dłuższego czasu zarówno nauczyciele, jak i opinia publiczna zastanawiali się, dlaczego w strategicznym momencie z pola widzenia zniknęła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak poinformowało dziś (poniedziałek 8 kwietnia) RMF 24, to premier Mateusz Morawiecki miał jej wydać czasowy zakaz wypowiadania się o oświacie.

4. Broniarz: Nie zawiesimy strajków na czas egzaminów

Sławomir Broniarz stwierdził dziś w rozmowie z RMF 24, że w ZNP pojawiają się głosy, że nauczyciele powinni wrócić do postulatów, które związek prezentował przed podjęciem negocjacji. 

W rozmowie z Polsat News zapowiedział także, że nauczyciele nie zawieszą strajków na czas egzaminów. - Nie mam tytułu do tego, by zawiesić protest, a wydarzenia ostatnich kilku dni (...) motywują do tego, żebyśmy byli twardzi do samego końca - podkreślił.

Sławomir Broniarz będzie we wtorek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl.

5. Strajk nauczycieli przerodzi się w strajk okupacyjny?

Nauczyciele są zdeterminowani. Jak podaje Radio Szczecin, z pięciu oddziałów zachodniopomorskiego ZNP napłynęły propozycje, aby wcielić w życie strajk okupacyjny. Miałby się on odbyć w środę. Jego prezes Adam Zygmunt nie podał na razie szczegółów tej propozycji.