Strajk nauczycieli. Byliśmy w szkołach. "Ja bym chciała zobaczyć ministrę Zalewską z bułką w zębach"

- Ja bym chciała panią ministrę Zalewską zobaczyć, jak ona dwa lata biega między budynkami z bułką w zębach, bo część lekcji prowadzi w jednym budynku, część w drugim i marzeniem staje się pójście do toalety - mówi portalowi Gazeta.pl jedna z warszawskich nauczycielek, która przystąpiła w poniedziałek do bezterminowego strajku. Protestujących odwiedziliśmy z kamerą.
Zobacz wideo

Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek 8 kwietnia. Nauczyciele walczą nie tylko o godne płace, ale też o szacunek do zawodu i uporządkowanie systemu edukacji. Opowiedzieli nam o tym sami, kiedy odwiedziliśmy ich w warszawskich szkołach. Rozmowy z protestującymi możecie zobaczyć na nagraniach w tekście. Poniżej znajdziecie też rozmowę z dyrektorem szkoły, która pracuje normalnie.

Strajk nauczycieli. Chcą, aby rozmawiać z nimi poważnie

To nie jest tak, że nie myślimy o młodzieży i egzaminach, które ich czekają. Cały czas mamy nadzieję, że do egzaminów dojdzie, ale dojdzie do nich wtedy, jeżeli rząd będzie chciał z nami rozmawiać poważnie. To, co na razie zaoferował, to dla mnie i wielu nauczycieli po prostu niepoważna propozycja

- zwraca uwagę Monika Owczarek, przewodnicząca komitetu strajkowego w IX Liceum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na co dzień ucząca fizyki i matematyki. 

Dodaje również, że w porozumieniu, które podpisała "Solidarność" są "niedomówienia odnośnie wzrostu płacy, które nie są przedstawiane publicznie". Chodzi między innymi o fakt, że podwyżka w wysokości 15 proc. odnosi się do pensji nauczycielskich z grudnia 2018 roku, a nie ich obecnego poziomu.

Zobacz wideo

"Porozumienie rządu z 'Solidarnością' to ustawka"

Koleżanka Moniki Owczarek z pracy, Jolanta Klimas-Górecka to polonistka z 31-letnim doświadczeniem. Do niedawna była członkinią NSZZ "Solidarność". Uważa, że porozumienie, które podpisał związek, było ustawką. - "Solidarność" podpisała, co miała podpisać, co pewnie uzgodnili wcześniej. Teraz rząd będzie w związku z tym w swoich kanałach telewizyjnych mówić o wielkim sukcesie, o tym, że jak się chce porozumieć z rządem to można, Solidarność się porozumiała, tylko brzydkie inne związki zawodowe nie, należy brać przykład. Będą mieć swój sukces - twierdzi.

Jolanta Klimas-Górecka zwraca także uwagę, że nie chodzi jedynie o pieniądze, ale też o naprawę systemu edukacji. - Ja bym chciała panią ministrę Zalewską zobaczyć, jak ona dwa lata biega między budynkami z bułką w zębach, bo część lekcji prowadzi w jednym budynku, część w drugim i marzeniem staje się pójście do toalety - mówi.

Zobacz wideo

"Jedyna nadzieja, że nauczyciele okażą się solidarni"

Od rządu i jego podejścia zależy, jak długo potrwa strajk nauczycieli. Jeśli nie pojawią się nowe propozycje, jego koniec może nie nastąpić zbyt szybko. Takiego zdania jest m.in. nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie. - Nadzieję mamy na krótko, ale zakłada się, że strajk może się przedłużać - twierdzi. Na pytanie, czy niedzielny krok "Solidarności" wydaje mu się szczery, odpowiada: - W polityce nie ma szczerych kroków. Ktoś musiał to porozumienie podpisać. Z każdej ze stron odbieram to jako grę, grę w emocje, w elektorat. Grę na swoją korzyść.

Nauczycielka zajmująca się od 30 lat edukacją wczesnoszkolną z tej samej placówki, Agnieszka Bugdalska, uważa, że "dotychczasowe propozycje rządu są nie do zaakceptowania". Podkreśla jednak, że nauczycielom nie tylko o pieniądze chodzi. - To w jaki sposób jest przeprowadzana reforma, co się teraz wydarzy w liceach i technikach (do szkół średnich trafią w tym roku uczniowie z 3 klasy gimnazjum i 8 klasy podstawówki - red.), to po prostu trudne do organizacji, zrozumienia i przeprowadzenia w tych samych murach, przez tych samych nauczycieli, którzy są nędznie opłacani i traktowani przez rząd - zaznacza.

Agnieszka Bugdalska odniosła się również w kontekście strajku nauczycieli do propozycji PiS, aby zwiększać dotacje dla hodowców i rolników z funduszy unijnych.

Poczuliśmy się, jakbyśmy dostali w twarz, zostali wypędzeni do kąta i jakby ktoś powiedział: macie tam stać, bo zasłużyliście na karę, z wami nie będziemy rozmawiać. Z jakiego powodu? - pyta. - Dolał pan prezes oliwy do ognia - twierdzi nauczycielka.

- Jedyna nadzieja w tym, że nauczyciele okażą się solidarni wobec siebie, że nie pojawi się brak współpracy i determinacji. Chcemy, żeby nas potraktowano poważnie, rzeczowo - podsumowuje.

Dyrektor liceum: Strajk nauczycieli to rodzaj krzyku rozpaczy

Postulaty strajkujących nauczycieli rozumie Krzysztof Mirowski, dyrektor LXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które do strajku nie przystąpiło. - Wydaje mi się, że to rodzaj krzyku rozpaczy w sytuacji, kiedy wszyscy się niepokoimy o kraj, kiedy zastanawiamy się nad tym, kto będzie uczył kolejne pokolenia, bo brakuje nauczycieli, a młodych nauczycieli tym bardziej - mówi.

Zobacz wideo

Strajk nauczycieli w Warszawie. Ponad 70 proc. placówek strajkuje

Według danych Urzędu Miasta w Warszawie do strajku nauczycieli przystąpiło 8 kwietnia 57 proc. przedszkoli, 86 proc. szkół podstawowych oraz 84 proc. szkół ponadpodstawowych. Strajkują nauczyciele w 202 przedszkolach z 352 oraz 319 szkół z 376 szkół i zespołów. Strajk nie objął 57 szkół - 31 szkół podstawowych, 10 liceów, 15 zespołów szkół i jeden młodzieżowy ośrodek wychowawczy.

Więcej o:
Komentarze (238)
Strajk nauczycieli. "Chciałabym zobaczyć Zalewską z bułką w zębach"
Zaloguj się
 • hananaa

  Oceniono 62 razy 40

  Mam syna w 3 klasie gimnazjum, nie wiem czy będzie pisał egzamin, ale popieram strajk. Jestem z nauczycielami.

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 40

  Pani minister ma od niedawna szczęki jak imadło, dałaby radę nie tylko bułce ale i razowemu czerstwemu.

 • wolwolski

  Oceniono 35 razy 31

  Szanowna Pani. Widziałem prof. Pawłowicz jedzącą kanapki na sali sejmowej. Zapewniam, widok był obrzydliwy i niewart powtórki. Zalewska nie byłaby ładniejsza. Dla dobra estetyki lepiej unikać takich widoków. Pozdrawiam.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 38 razy 30

  już zalewska przestała się głupio szczerzyć. tylko patrzeć, jak będzie zapierdzielać z bułką!

 • pawlaka12

  Oceniono 36 razy 28

  Spoko, suweren i tak da się przekupić kremlowskiej agenturze za program Krowa+, Świnia+, Kura+, Kaczka+ (o, pardon!).

 • rgfm

  Oceniono 29 razy 27

  Niekompetentna podła zalewska i ta, co nakradła, szydło powinny skończyć w pierdlu

 • claudiusz

  Oceniono 31 razy 25

  jest kasa!!! na kupowanie wyborcow....jest kasa!! na haniebna podkomisje smolenska....jest kasa!! na krowy i swinie....nie ma pieniedzy dla nauczycieli..a przeciez zawod nauczyciela,trudny i odpowiedzialny nie moze byc traktowany jak piate kolo u wozu....przyszlosc kraju zalezy od edukacji....pis tego nie rozumie....!!....precz pis

 • pyffello114

  Oceniono 30 razy 18

  No i doczekaliśmy się, proszę Państwa. Niedawno był strajk rolników,dzisiaj jest strajk
  nauczycieli i taksówkarzy."Dobra zmiana" sypie się. Szkoda tylko,że tak późno!
  Szkoda tych zmarnowanych prawie czterech lat.`

 • almagus

  Oceniono 21 razy 13

  Przecież już była starostą, a teraz to 100 000 jak nic i premia bo się należy!
  To jaka bułka i wykonywanie pracy.

  Towarzysz Solidaruch!

  Dzielimy solidarnie panie i panowie,
  Ja oraz wy bierzemy po połowie!
  No, aby nie było w tym oszukaństwa
  jeszcze połowę wezmę wam dla państwa.
  No, wiecie posady mam na głowie,
  podzielę wasze jeszcze po połowie.
  No jeszcze wasze grzechy pooglądam,
  to tym lepszym od was z waszego dodam.
  No jeszcze są modlitewne błagania,
  im z waszego coś znajdę do dodania.
  No jeszcze członków wspiera mnie tak wielu,
  wezmę wam, dam im jak w Pe eR eLu!
  Władza nad duszą dzielona na troje,
  a u nas macie dzielenie na dwoje
  i tym sposobem macie większe swoje!

  Za resztę Polonia ci kupi napis na plecy – głupi!
  almagus 05.03.2007

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX