Wczoraj około godziny 22:00 zakończyły się rozmowy ostatniej szansy między rządem a przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli. Porozumienie ze stroną rządzącą podpisała tylko oświatowa "Solidarność, z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Związków Zawodowych odrzuciły propozycję rządu. Oznacza to, że dziś rozpoczął się strajk nauczycieli.
Wszystko wskazuje na to, że w Warszawie strajkować będzie 321 z 376 szkół i zespołów szkół. 176 szkół zadeklarowało, że są w stanie przeprowadzić zajęcia opiekuńcze, a 145 szkół, że nie ma możliwości otwarcia szkoły w czasie strajku. Zamknięte będzie także 158 z 352 przedszkoli.
W czasie strajku nauczycieli w Warszawie rodzice zatrudnieni w miejskich placówkach będą mogli przyjść do pracy z dziećmi. Urząd Miasta apeluje do innych pracodawców, aby także zapewnili taką możliwość swoim pracownikom. W czasie strajku będzie też więcej patroli Straży Miejskiej. Warszawa powołała także sztab kryzysowy oraz specjalne zespoły w dzielnicach. Dzieci mieszkające w stolicy będą mogły skorzystać z udziału w nieodpłatnych zajęciach.
W Krakowie strajkować będą prawdopodobnie niemal wszystkie placówki publiczne, jednak tylko połowa z nich będzie w stanie zorganizować zajęcia opiekuńcze dla dzieci.
- Opieka nad dziećmi uczęszczającymi do szkół, które zostaną zamknięte, spadnie na rodziców. Uważamy, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przewożenie dzieci do innych placówek. To rodzice zdecydują, w jaki sposób zorganizować opiekę. Przygotowujemy listę placówek kulturalnych, które mogą w przyszłym tygodniu zapewnić dzieciom i młodzieży zajęcia i opiekę. Opublikujemy ją na Portalu Edukacyjnym - mówiła w zeszłym tygodniu dyrektor Wydziału Edukacji Ewa Całus.
Wszystkie propozycje kulturalne w miejskich instytucjach kultury, z których w czasie strajku nauczycieli mogą skorzystać uczniowie, można znaleźć na stronie portaledukacyjny.krakow.pl.
Na wypadek strajku nauczycieli Łódź zorganizowała zajęcia kulturalne i sportowe na wzór półkolonii, w których można brać udział w czasie ferii zimowych. Odbędą się one w miejskich instytucjach kultury oraz w halach MOSiR. Należy jednak pamiętać, że nie są to zajęcia opiekuńcze, a to oznacza, że dziecko musi brać w nich udział pod opieką osoby dorosłej, np. rodzica lub dziadka. Co więcej, każdego dnia ww. placówki udostępnią około 700 miejsc, dlatego przed wyjściem do muzeum czy na halę sportową warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy wciąż są wolne miejsca na dodatkowe zajęcia.
W Gdańsku strajk zapowiedziało 127 szkół i przedszkoli. Miasto powołało sztab kryzysowy, który przygotował kilka rozwiązań.
- Dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza teraz, w tej wymagającej sytuacji zapewnić wszystkim dzieciom maksimum bezpieczeństwa i opieki. Deklarację wsparcia szkół i przedszkoli wyrazili pracownicy miejskich jednostek kultury i sportu. Oferują zarówno możliwość realizacji dodatkowych zajęć na terenie placówek, jak i szereg wydarzeń dedykowanych najmłodszym. O bezpieczeństwo dbać będą policjanci i strażnicy miejscy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zajęcia dla dzieci na pierwsze dwa dni strajku przygotował m.in. Instytut Kultury Miejskiej.
- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - poinformował Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Urząd miasta zaznacza jednak, że pomimo starań sztabu kryzysowego z pewnością nie uda się uniknąć organizacyjnego chaosu i na pewno nie uda się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby uczniów oraz rodziców.
Z uwagi na rozpoczynający się dziś strajk Poznań otworzył specjalną infolinię. Pod numerem 61 88 88 680 pracownicy Wydziału Oświaty oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego będą informować rodziców o tym, które szkoły strajkują i w jakiej formie, a także z jakich zajęć w czasie strajku mogą skorzystać dzieci, których szkoły będą zamknięte.
Na czas strajku nauczycieli poznańskie instytucje przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę. Jest też sporo propozycji skierowanych do dzieci z opiekunami lub starszych uczniów, którzy takiej opieki nie potrzebują. W sumie podczas strajku nauczycieli pomagać będzie około 30 instytucji kultury i sportu w Poznaniu. Ich pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej miasta.