Strajk nauczycieli. Jak samorządy będą pomagać rodzicom? [Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Poznań]

Do strajku nauczycieli samorządy przygotowywały się od wielu dni. W niektórych miastach powołano sztaby kryzysowe lub postanowiono, że na czas strajku zorganizowane zostaną dodatkowe patrole Straży Miejskiej. Jak ze strajkiem radzą sobie największe miasta?
Zobacz wideo

Wczoraj około godziny 22:00 zakończyły się rozmowy ostatniej szansy między rządem a przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli. Porozumienie ze stroną rządzącą podpisała tylko oświatowa "Solidarność, z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Związków Zawodowych odrzuciły propozycję rządu. Oznacza to, że dziś rozpoczął się strajk nauczycieli.

Strajk nauczycieli - Warszawa. Czy samorząd jest przygotowany na strajk?

Wszystko wskazuje na to, że w Warszawie strajkować będzie 321 z 376 szkół i zespołów szkół. 176 szkół zadeklarowało, że są w stanie przeprowadzić zajęcia opiekuńcze, a 145 szkół, że nie ma możliwości otwarcia szkoły w czasie strajku. Zamknięte będzie także 158 z 352 przedszkoli. 

W czasie strajku nauczycieli w Warszawie rodzice zatrudnieni w miejskich placówkach będą mogli przyjść do pracy z dziećmi. Urząd Miasta apeluje do innych pracodawców, aby także zapewnili taką możliwość swoim pracownikom. W czasie strajku będzie też więcej patroli Straży Miejskiej. Warszawa powołała także sztab kryzysowy oraz specjalne zespoły w dzielnicach. Dzieci mieszkające w stolicy będą mogły skorzystać z udziału w nieodpłatnych zajęciach.

Strajk nauczycieli. Kraków przygotował ofertę kulturalną dla dzieci

W Krakowie strajkować będą prawdopodobnie niemal wszystkie placówki publiczne, jednak tylko połowa z nich będzie w stanie zorganizować zajęcia opiekuńcze dla dzieci. 

- Opieka nad dziećmi uczęszczającymi do szkół, które zostaną zamknięte, spadnie na rodziców. Uważamy, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przewożenie dzieci do innych placówek. To rodzice zdecydują, w jaki sposób zorganizować opiekę. Przygotowujemy listę placówek kulturalnych, które mogą w przyszłym tygodniu zapewnić dzieciom i młodzieży zajęcia i opiekę. Opublikujemy ją na Portalu Edukacyjnym - mówiła w zeszłym tygodniu dyrektor Wydziału Edukacji Ewa Całus.

Wszystkie propozycje kulturalne w miejskich instytucjach kultury, z których w czasie strajku nauczycieli mogą skorzystać uczniowie, można znaleźć na stronie portaledukacyjny.krakow.pl

Strajk nauczycieli w Łodzi. Alternatywne zajęcia dla uczniów w instytucjach kultury i sportu

Na wypadek strajku nauczycieli Łódź zorganizowała zajęcia kulturalne i sportowe na wzór półkolonii, w których można brać udział w czasie ferii zimowych. Odbędą się one w miejskich instytucjach kultury oraz w halach MOSiR. Należy jednak pamiętać, że nie są to zajęcia opiekuńcze, a to oznacza, że dziecko musi brać w nich udział pod opieką osoby dorosłej, np. rodzica lub dziadka. Co więcej, każdego dnia ww. placówki udostępnią około 700 miejsc, dlatego przed wyjściem do muzeum czy na halę sportową warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy wciąż są wolne miejsca na dodatkowe zajęcia.

Strajk nauczycieli w Gdańsku. Władze miasta apelują do rodziców 

W Gdańsku strajk zapowiedziało 127 szkół i przedszkoli. Miasto powołało sztab kryzysowy, który przygotował kilka rozwiązań.

- Dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza teraz, w tej wymagającej sytuacji zapewnić wszystkim dzieciom maksimum bezpieczeństwa i opieki. Deklarację wsparcia szkół i przedszkoli wyrazili pracownicy miejskich jednostek kultury i sportu. Oferują zarówno możliwość realizacji dodatkowych zajęć na terenie placówek, jak i szereg wydarzeń dedykowanych najmłodszym. O bezpieczeństwo dbać będą policjanci i strażnicy miejscy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zajęcia dla dzieci na pierwsze dwa dni strajku przygotował m.in. Instytut Kultury Miejskiej.

- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - poinformował Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Urząd miasta zaznacza jednak, że pomimo starań sztabu kryzysowego z pewnością nie uda się uniknąć organizacyjnego chaosu i na pewno nie uda się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby uczniów oraz rodziców.

Strajk nauczycieli - Poznań. Lista instytucji, które mogą zaopiekować się dzieckiem

Z uwagi na rozpoczynający się dziś strajk Poznań otworzył specjalną infolinię. Pod numerem  61 88 88 680 pracownicy Wydziału Oświaty oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego będą informować rodziców o tym, które szkoły strajkują i w jakiej formie, a także z jakich zajęć w czasie strajku mogą skorzystać dzieci, których szkoły będą zamknięte. 

Na czas strajku nauczycieli poznańskie instytucje przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę. Jest też sporo propozycji skierowanych do dzieci z opiekunami lub starszych uczniów, którzy takiej opieki nie potrzebują. W sumie podczas strajku nauczycieli pomagać będzie około 30 instytucji kultury i sportu w Poznaniu. Ich pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej miasta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (21)
Strajk nauczycieli. Jak samorządy będą pomagać rodzicom? [Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Poznań]
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 17 razy 7

  Niech ten strajk bedzie kopem do nieba ukladu pomiedzy dobrym panem, solidarnuchem a plebanem.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • motyw4

  Oceniono 13 razy 7

  interesujące, że jakoś nikt nie podnosi tematu podwyżek w ZUS - dostali po 400 zł na najniższym szczeblu a potem wyżej z wyrównaniem od stycznia - a w mediach cisza...

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 4

  Pal licho nauczycieli! Ważne, że DUSZPASTERZE - DOBRODZIEJE służą posługą. Amen.:-)

 • mjunhy

  Oceniono 3 razy 3

  Górnicy od marca dostali podwyżki a wszyscy milczą i robią z tego wielką tajemnicę.

 • dryl1

  Oceniono 8 razy 2

  Będzie test dla zarządców dużych miast ze zdolności organizacyjnych ? Zobaczymy czy dadzą sobie radę. W małych miastach jest generalnie prościej.

 • Jacek D

  Oceniono 12 razy 2

  powinna dołączyć cała budżetówka.. teraz albo nigdy!

 • onduma

  Oceniono 5 razy 1

  Smorzady to tez polityka.Jak to jest, ze inteligentni ponoc ludzie nie rozumieją , ze szacunek nalezy się kazdej pracy. Sprzataczki, inzyniera, kasjerki . Wszystkim tym co nie moga szantazowac innymi jak nauczyciele uczniami, lekarze chorymi. Jak mozna w ponoc demokratycznym kraju wyznaczać kasty o nazwyczajnym znaczeniu ?

 • hmmm11

  Oceniono 7 razy 1

  PRzcież w PL od rzadów Po żyją dobrze zarabiający nauczyciele

 • kzlis

  Oceniono 2 razy 0

  ja pracuję w szpitalu czy wobec tego również mam zabrać ze sobą dziecko do pracy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX