Kolejne homofobiczne wypowiedzi Klepackiej. Związek Żeglarski reaguje, ale "nie ma na to wpływu"

Zofia Klepacka, choć jest sportsmenką, w ostatnim czasie zwraca na siebie uwagę głównie poza-sportowymi działaniami. Jej homofobiczne wypowiedzi spotkały się z reakcją Polskiego Związku Żeglarskiego, który reprezentuje.
Zobacz wideo

Windsurferka Zofia Klepacka po tym, jak prezydent Rafał Trzaskowski podpisał Deklarację LGBT+ dla Warszawy, opublikowała serię homofobicznych komentarzy na Facebooku, w tym tonie wypowiadała się też w mediach. Po fali aktywności nastąpiła cisza, ale Klepacka widocznie nie chce, żeby jej poglądy zostały zapomniane. W sieci opublikowała krótkie nagranie, w którym dziękowała "hejterom". 

Zrobiliście dobrą robotę. Wszyscy dowiedzieli się o tej karcie LGBT, którą chcieliście wprowadzić do szkół, by indoktrynować nasze dzieci. My jako rodzice nie pozwolimy na to. Mało tego, możemy powiedzieć, że wygraliśmy tę batalię

- stwierdziła, choć ze strony miasta nie było żadnych sygnałów, jakoby władze chciały wycofać się z Deklaracji. - Pamiętajcie o trzech wartościach, w jakich wzrastaliśmy i będziemy wzrastać - Bóg, honor, ojczyzna. LGBT może nam podskoczyć - powiedziała na koniec windsurferka.

PZŻ reagował w sprawie Klepackiej

Serwis Sportowe Fakty zwrócił się do Polskiego Związku Żeglarskiego w sprawie tej i wcześniejszych wypowiedzi Klepackiej. - Związek jest w stałym kontakcie z zawodnikami Kadry Narodowej i reagowaliśmy w sprawie Zofii Klepackiej - powiedział prezes PZŻ Tomasz Chamera.

Jeśli zawodnicy występują w mediach społecznościowych jako osoby prywatne, nie mamy wpływu na to, co zamieszczają. Reagujemy, jeśli przekroczą granice między prywatnością a reprezentantem kraju w zakresie naruszającym normy wynikające z karty reprezentanta

- dodał. Jak zauważa serwis, w karcie reprezentanta PZŻ nie ma mowy o zasadach etycznych. Jednak należy przypomnieć, że Klepacka była również zawodniczką olimpijską, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski o etyce mówi niemało. W Kodeksie Etycznym można przeczytać, że olimpijczycy i wszystkie inne podmioty biorące udział w organizacji Igrzysk zobowiązują się m.in. do "rozpowszechniania kultury etyki i jedności" i "bycia wzorem do naśladowania". Przede wszystkim jednak MKOl mówi o przestrzeganiu międzynarodowych konwencji w sprawie ochrony praw człowieka, w tym "wyeliminowania wszelkiej dyskryminacji niezależnie od jej powodu: rasy, koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, języka, religii, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, statusu majątkowego, cenzusu urodzenia lub jakiegokolwiek innego".

Sama Klepacka często podkreśla, że do PZŻ przychodzą pisma z żądaniem wyrzucenia jej z kardy. Prezes związku zaprzeczył jednak słowom windsurferki. - Nie wpłynęły żadne oficjalne wnioski w tej sprawie - powiedział Chamera.

Przeprosiła, ale tylko prywatnie

Częściowo w odpowiedzi na szarżę Klepackiej ruszyła akcja Sport Przeciw Homofobii. Jedną z osób, która bierze w niej udział jest Jolanta Ogar-Hill, mistrzyni Europy i świata w żeglarstwie, a prywatnie ujawniona lesbijka, będąca w związku małżeńskim z Hiszpanką Chuchie Hill. 

- Znamy się z Zosią 15 lat. Przecież wie, że jestem otwartą lesbijką. Poznała nawet moją żonę. Zrobiło mi się przykro po tym, co napisała - przyznała sportsmenka w rozmowie z tygodnikiem "Wprost". Zofia Klepacka powiedziała m.in. dla Polskiego Radia, że "nie zgadza się na promocję wynaturzeń", a "normalny model rodziny to kobieta i mężczyzna". Te i inne słowa padły tuż przed zgrupowaniem polskich żeglarzy na Majorce, na którym pojawiła się również Jolanta Ogar-Hill. - Czekałam na nią na tym zgrupowaniu, żeby powtórzyła mi to samo prosto w oczy. Ale okazało się, że już nic do mnie nie ma. Przeprosiła mnie nawet za to - powiedziała mistrzyni w żeglarstwie. Słowa padły jednak tylko prywatnie. 

Czym jest Deklaracja LGBT+?

Deklaracja LGBT+ to dokument podpisany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wśród jej najważniejszych zapisów są: stworzenie placówki interwencyjnej, która będzie schronieniem dla osób nieheteroseksualnych wyrzuconych z domu lub obawiających się o swoje życie w miejscu zamieszkania, stworzenie całodobowej infolinii skierowanej do osób LGBT+ doświadczających przestępstw z nienawiści, gdzie udzielana będzie pomoc psychologiczna i prawna czy przeciwdziałanie mowie nienawiści i przemocy słownej i fizycznej, aby skutecznie chronić osoby LGBT+.

Najwięcej manipulacji pojawiło się wokół punktu o zapewnieniu w warszawskich szkołach rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Politycy i działacze prawicowi twierdzą, że dzieci w przedszkolu będą "uczone masturbacji". Nie jest to prawda - taki zapis nie pojawia się w standardach WHO. Zajęcia dotyczą dzieci najwcześniej w 4 klasie szkoły podstawowej, są dobrowolne i za zgodą rodziców. - Moim celem po prostu jest ochrona wszystkich, którzy mają inne od większości poglądy, wygląd czy orientację. Moim celem jest to, aby żaden dzieciak nie popełnił samobójstwa w wyniku zaszczucia w szkole. Moim celem jest to, żeby nikt nie był szykanowany albo atakowany w warszawskim autobusie dlatego, że trzyma się z kimś za rękę, albo mówi w innym języku - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo
Więcej o: