Skazany za pedofilię ksiądz odprawiał rekolekcje dla dzieci. Proboszcz parafii: Uparł się, kurna

Ksiądz Edward P., skazany w 2002 roku za molestowanie chłopców, nie tylko odprawia msze i spowiada wiernych w parafii w Sobótce, ale poprowadził też w tym roku rekolekcje wielkopostne dla dzieci. - Uparł się, kurna, i dla świętego spokoju mówię: prowadź - tłumaczy proboszcz.
Zobacz wideo

O księdzu Edwardzie P. usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2000 roku. Wtedy właśnie Ewa, matka kilkunastoletniego Michała, składa zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Twierdzi, że jej syn na przełomie listopada i grudnia 1999 roku był molestowany przez ówczesnego proboszcza parafii w Pszennie. Jej podejrzenia się potwierdzają - duchowny zostaje skazany przez sąd na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Wyrok ten jest podtrzymany przez sąd drugiej instancji. 

Po wyroku biskup wrocławski Edward Janiak zapewnił, że ksiądz Edward P. już nigdy nie będzie mógł pełnić posługi kapłańskiej. Jednak już w 2006 roku duchowny zostaje proboszczem parafii w Brożcu. Jest nim do 2013 roku, kiedy sprawę opisują "Gazeta Wrocławska" i TVN 24. Ksiądz, początkowo broniony przez kurię, ostatecznie zostaje z parafii wydalony. Ponownie pojawiają się zapewnienia, że nie będzie pełnił pracy duszpasterskiej tego rodzaju.

Ks. Edward P. odprawia msze i prowadzi rekolekcje

Jednak wiosną 2018 roku pojawia się w parafii w Sobótce. Proboszcz Marek Pieczykolan w rozmowie z OKO.press stwierdził, że o przyjęcie ks. Edwarda P. został poproszony przez znajomego księdza z dekanatu, "bo chłop został na lodzie". Skazany duchowny zaczął więc odprawiać msze i spowiadać wiernych w Sobótce.

Jak się jednak okazuje, na tym jego posługa się nie skończyła. Ks. Edward P. poprowadził też tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla dzieci. - Powiem szczerze, jak na spowiedzi, nie miał prowadzić tych rekolekcji. Ale uparł się, kurna, i dla świętego spokoju mówię: prowadź - powiedział dla OKO.press ks. Marek Pieczykolan. - On teraz musi siedzieć na dupie, bo ma emeryturę małą, próbuje dorobić trochę grosza. Tak myślę, no co ty, chłopie, nafikasz, jak ty masz 66 lat? - dodał. Fakt, że nauki dla dzieci prowadził ksiądz skazany za pedofilię, wywołał jednak oburzenie wśród parafian, którzy dowiedzieli się o przeszłości duchownego.

Kuria: Sprawa zostanie wyjaśniona

Jak poinformowało OKO.press, kuria przekazała, że nie wiedziała ani o tym, że ks. Edward P. pracuje w Sobótce, ani o tym, że prowadził rekolekcje wielkopostne. Rzecznik zapewnił, że sprawa zostanie wyjaśniona.

Więcej o: