Strajk nauczycieli. Co będą robić dzieci? Samorządy mają plany, wzmacniają patrole straży miejskiej

Zajęcia w placówkach kultury, dodatkowe środki, specjalne infolinie i wzmocnione patrole straży miejskiej - tak samorządy chcą radzić sobie ze skutkami strajku nauczycieli. Szkoły powinny same zapewnić opiekę uczniom, ale w wielu strajkuje prawie 100 proc. kadry, zatem niemożliwe są jakiekolwiek zajęcia.
Zobacz wideo

Rozpoczął się strajk nauczycieli. Poparła go zdecydowana większość szkół w Polsce. Ministerstwo Edukacji przypominało, że zgodnie z prawem strajk  "nie jest powodem do odwołania zajęć".

Dyrektorzy szkół i przedszkoli są zobowiązani do zapewnienia dzieciom bezpiecznego pobytu na terenie placówki. Jeśli to jest niemożliwe, dyrektor musi zawiadomić organ prowadzący, czyli samorząd. Musi on monitorować sytuację i w razie potrzeby pomóc szkołom wywiązać się z obowiązku opieki nad dziećmi, jeśli rodzice nie będą w stanie się nimi zająć. 

Niektóre samorządy już od tygodni przygotowywały się do takiej możliwości. Sprawdzamy, jaką pomoc niektóre miasta i gminy w Polsce zaoferują rodzicom i uczniom w czasie strajku.

Warszawa: 145 szkół zamkniętych, miasto organizuje zajęcia

W Warszawie już miesiąc temu powołano sztab kryzysowy, który ma koordynować działania samorządu w czasie strajku. Według danych urzędu strajk obejmie 321 z 376 szkół i zespołów szkół. Zamkniętych będzie prawie 160 przedszkoli. Około połowa ze strajkujących szkół zapewniła, że pomimo strajku będzie mogła zapewnić zajęcia opiekuńcze. Burmistrzowie dzielnic koordynują wolontariuszy, którzy mają wspierać szkoły. 

Jednak w 145 placówkach - w tym w 101 szkołach podstawowych - odsetek strajkujących jest tak wysoki, że nie uda się przeprowadzić choćby częściowych zajęć. Miasto informuje, że na czas strajku przygotowało "bezpłatne aktywności w miejskich instytucjach kultury, sportu". Baza zajęć, a także lista strajkujących szkół i inne informacje znajdują się na stronie urzędu.

Kraków: Opieka rodziców zamiast przewożenia do innych szkół

W stolicy Małopolski strajkuje 90 proc. szkół. Na stronie urzędu znajduje się pełna lista. Dyrektor Wydziału Edukacji Ewa Całus mówiła na konferencji prasowej, że "opieka nad dziećmi uczęszczającymi do szkół, które zostaną zamknięte, spadnie na rodziców". - Uważamy, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przewożenie dzieci do innych placówek. To rodzice zdecydują, w jaki sposób zorganizować opiekę - stwierdziła. 

Miasto przygotowało listę placówek kulturalnych, w których odbędą się zajęcia dla dzieci. To m.in. spektakle, warsztaty, spotkania. Niektóre z nich wymagają wcześniejszych zapisów lub niewielkiej opłaty.

Poznań: Więcej patroli straży miejskiej

W Poznaniu za strajkiem opowiedziało się 80 proc. z 251 szkół. Prezydenta Poznania powołał zespół, który zajmuje się kwestiami związanymi z planowanym strajkiem - informuje urząd miasta. 

Rodzice mogą uzyskać informacje o strajku i jego skutkach przez specjalną infolinię pod numerem tel. 61 88 88 680. Rodzice będą mogli uzyskać informacje też bezpośrednio w szkołach. "Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych" - informuje poznański magistrat.  

Podobnie jak w innych miastach, zajęcia dla dzieci organizują instytucje kultury. "Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę" - czytamy na stronie urzędu. "Nie wiadomo, jak w czasie strajku zachowywać się będą starsi uczniowie. Dlatego, na wszelki wypadek, na ten czas uruchomionych zostanie więcej patroli straży miejskiej" - piszą urzędnicy. 

Także w Gdańsku odbędą się dodatkowe zajęcia w placówkach kultury i sportu, a "wokół szkół i w popularnych punktach, w których lubi gromadzić się młodzież" będą wzmocnione patrole policji i straży miejskiej. Taką samą decyzję podjęły władze Białegostoku. Prezydent Wrocławia przeznaczył z rezerwy na organizację oferty uzupełniającej na czas strajku 500 tys. zł. 

Siedlce: Zajęcia w szkołach, ale nie przedszkolach

Prezydenta Siedlec Andrzej Sitnik w liście do mieszkańców przypomina, że nauczyciele - jak inne grupy zawodowe - mają prawo do strajku, a samorząd postara się, by zminimalizować jego skutki dla uczniów.  

Sitnik pisze, że niemal wszystkie szkoły, pomimo strajku, zapewnią uczniom bezpieczne warunki do przebywania w placówkach. Inaczej będzie w przedszkolach, gdzie większość personelu weźmie udział w strajki. Dlatego ośrodki kultury mają wesprzeć przedszkola. Prezydent podkreśla, że nie wiadomo, ile potrwa strajk. 

Niektóre firmy pomogą rodzicom

Samorządy - m.in. w Toruniu - apelowały, by także pracodawcy zapewnili w miarę możliwości wsparcie dla rodziców. Chodzi nie tylko o przysługujące im prawnie możliwości, jak urlop czy zasiłek dla rodziców najmłodszych uczniów, ale też zorganizowanie świetlic i zajęć dla dzieci. 

Portal torun.naszemiasto.pl opisuje, że tamtejsi pracodawcy nie planują zapewniania świetlic dla dzieci. Podobnie sytuacja ma się w Poznaniu - opisuje "Głos Wielkopolski". Niektóre firmy zwracają uwagę, że ze względu na specyfikę pracy dzieci nie mogą przebywać na ich terenie. Poznańskie MPK zapowiedziało "wyrozumiałość" dla rodziców, ale nie poinformowało o szczegółach. Wydawca "Głosu", Grupa Polska Press ma umożliwić rodzicom pracę zdalną. 

Pomoc dla rodziców planują niektóre urzędy. W Urzędzie Miasta Torunia zostanie zorganizowany kącik dla dzieci, w Bydgoszczy urzędnicy będą mogli przyjść do pracy z dzieckiem, podobnie w urzędzie marszałkowskim woj. pomorskiego czy Urzędzie Miasta Piły - opisuje "Gazeta Lubuska".

Zobacz wideo
Więcej o: