Prymas Polski o paleniu "Harry'ego Pottera": nie tylko niefortunne, ale wręcz gorszące

- Uważam, że wydarzenie, jakie miało miejsce w jednej z gdańskich parafii na zakończenie wielkopostnych rekolekcji było nie tylko niefortunne, ale wręcz gorszące - pisze abp Wojciech Polak w wypowiedzi przesłanej KAI. Hierarcha przekonuje również, że palenie książek nie jest skuteczną metodą walki ze złymi i szkodliwymi duchowo treściami.
Zobacz wideo

O akcji z gdańskiego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej głośno stało się nawet poza granicami Polski. W ramach rekolekcji palono tam książki, a także afrykańskie maski czy parasolkę z Hello Kitty. Wszystko trafiło do sieci za sprawą Fundacji SMS z Nieba i wywołało lawinę komentarzy. Sprawę odnotowało BBC.

Abp Polak: Drogą do nawrócenia nie jest palenie książek

Teraz do wydarzenia odniósł się prymas Polski abp Wojciech Polak. W oficjalnej wypowiedzi stwierdza, że „palenie książek objawia złudną wiarę, że usunięcie w ten spektakularny sposób złych czy szkodliwych duchowo treści, jakie – w ocenie autorów tego wydarzenia - zawierają palone książki czy przedmioty, jednocześnie uwolni ich czytelników od zainfekowania szkodliwą treścią”.

Metropolita gnieźnieński wyjaśnia, że „drogą do uwolnienia od tego, co człowiekowi szkodzi, nie jest jednak niszczenie takich czy innych książek, zawierających szkodliwe duchowo treści, ale właśnie na ich bazie doprowadzenie, dzięki krytycznemu myśleniu i otwarciu się na łaskę Bożą, co z pewnością było treścią rekolekcyjnych nauk, do odrzucenia tego, co szkodzi”.

- Drogą do nawrócenia nie jest palenie książek, ale ukazanie wiernym podstaw do krytycznej oceny tego, co czytają. Książek się nie pali. Książki się czyta i z ich treścią, także w sposób krytyczny, dyskutuje - konstatuje Prymas Polski.

Więcej o: