Prezes NIK zapowiada raport na temat SOR-ów: "W tym temacie zmierzamy do katastrofy"

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski zapowiada dwa raporty NIK, które zajmą się kontrolą SOR-ów i opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. "W tym temacie zmierzamy do katastrofy".

W rozmowie z gazetą "Fakt" prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski przyznał, że polska służba zdrowia wypada słabo w porównaniu do statystyk państw Unii Europejskiej. Szpitale w Polsce porównywane są do takich krajów jak Albania, Bułgaria czy Rumunia.

Prezes NIK o polskiej służbie zdrowia - "Zmierzamy do katastrofy"

Głównym powodem tak słabego wyniku są zdecydowanie niższe nakłady z budżetu państwa na służbę zdrowia: "Po pierwsze, musimy postawić na służbę zdrowia jako priorytet w finansach państwa. (...) Kontrole NIK pokazały, że pieniądze skierowane do organizacji proobronnych nie są wydawane prawidłowo. Musieliśmy skierować zawiadomienia do prokuratury. Na to lekką ręką wydawane są pieniądze - zamiast na opiekę medyczną". 

W związku z tym prezes NIK zapowiedział dwie kontrole, które zostaną przeprowadzone przez tę instytucję jeszcze w 2019 roku. Raporty obejmą kontrolę systemu ratownictwa medycznego (jedną trzecią oddziałów w pięciu województwach) oraz psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Według Kwiatkowskiego sytuacja w tych dwóch obszarach służby zdrowia jest najgorsza - "W tym temacie zmierzamy do katastrofy". Na decyzję prezesa wpłynęły także ostatnie wydarzenia: śmierci pacjenta na SORze w Sosnowcu, zwlekanie z badaniami u pacjentki, która do szpitala w Zawierciu trafiła z objawami udaru czy długie kolejki pacjentów na dziecięce oddziały psychiatryczne

Kolejnym czynnikiem, który plasuje polską służbę zdrowia tak nisko w rankingach są długie kolejki pacjentów oczekujących na wizytę do lekarza lub specjalistyczne zabiegi. Prezes NIK wskazuje także na malejącą liczbę lekarzy, którzy coraz częściej wybierają oferty pracy z zagranicznych placówek. Luki w polskiej kadrze medycznej nie zapełnili też lekarze ze wschodu. Ponadto średnia wieku lekarzy i pielęgniarek zajmujących się leczeniem dzieci i młodzieży to ponad 50 lat. Statystyki te nie są optymistyczne, a "problem kadry medycznej musimy rozwiązać sami. Nikt nam z odsieczą nie przyjdzie".

29 marca prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenia dotyczące zwiększenia wydatków na ambulatoryjną opiekę medyczną czy leczenie szpitalne. Obejmują one zwłaszcza zwiększenie przyjęć pacjentów na badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym oraz leczenie usunięcia zaćmy. Ponad 350 milionów złotych ma trafić do szpitali I i II stopnia systemu sieci szpitali. 

Więcej o:
Komentarze (58)
Prezes NIK zapowiada raport na temat SOR-ów: "W tym temacie zmierzamy do katastrofy"
Zaloguj się
 • bosman64

  Oceniono 19 razy 19

  Ostatnio w nocy z piątku na sobotę czekałem na czymś w rodzaju SOR w południowych Niemczech. Syn dość paskudnie zranił się w palec. Czekaliśmy 7 godzin, nieco długo, ale paluszek nie jest taki ważny. W tym czasie Szpital musiał przyjąć ludzi z dwóch poważnych wypadków w tym jednego busa pełnego ludzi. W sumie kilkunastu poważnie rannych. Jak nas w końcu przyjęli to okazało się że niemal cała obsada na dyżurze to Polacy. Niedługo nad Wisłą zostaną już tylko szeptuchy i czarni zaklinacze od zdrowasiek.

 • kuba_wu

  Oceniono 11 razy 11

  PiS, przy takich wynikach budżetu, i sukcesach z VAT (wyolbrzymianych, ale jednak), miał ogromną szansę zrobić w naszym kraju dwie najpilniejsze rzeczy:
  - poprawić system oświaty powszechnej
  - poprawić system opieki zdrowotnej
  Oświata to ten obszar, w którym państwo rzeczywiście może wiele zrobić dla równego startu dzieci z różnych środowisk. To inwestycja w nowoczesne i produktywne społeczeństwo w przyszłości. Zaś publiczna opieka zdrowotna to obszar, w który jest (dosłownie!) kwestią życia i śmierci zwłaszcza dla najbiedniejszym, najbardziej poszkodowanych, starych i schorowanych.

  Zamiast tego, wybrano 500+. A teraz szykuje się powtórka...

 • jedyny_times

  Oceniono 10 razy 10

  Jest, może jeszcze jakiś czas będzie koniunktura i można było dodać służbie zdrowia, , ale nie trzeba rozdawać czy trzeba, czy nie trzeba po to by wygrać wybory. A ludzie umierają na raka, kardiologia ma coraz mniej kasy i na sorach się cuda dzieją. Byłem na sorze ze złamanym żebrem po wypadku na rowerze, takiego upokorzenia nie przeżyłem nigdy, siedziałem tam 8 godzin połamany, nie wiedząc co mi jest, bo kierownicą w w brzuch dostałem, nędza i beznadzieja zupełna, tyle cierpienia, frustracji i nieszczęścia w jednym miejscu nie widziałem na raz w Polsce. I nie ma na to pieniędzy, żeby to zmienić, a na 500 zł dla kogoś. kto ma średnio 5000 zł na głowę jest. I za to pan panie Kaczyński pójdziesz do piekła i zastanów się nad tym, bo masz już bliżej niż dalej. Jesteś pan wierzący?

 • gazemar

  Oceniono 10 razy 10

  "Kontrole NIK pokazały, że pieniądze skierowane do organizacji proobronnych nie są wydawane prawidłowo" - chodzi o WOT, prawda..? brak słów, albo tylko niecenzuralne się nasuwają

 • pokon

  Oceniono 10 razy 10

  Takiego teraz mamy ministra zdrowia, który zamiast zajmować się tym ,za co mu płacą, klepie pacierze u Rydzyka a ludzie umierają, nie doczekawszy pomocy w szpitalach.

 • remo29

  Oceniono 9 razy 9

  W nocy powoła się Narodową Izbę Kontroli, która rano ogłosi raport pod zbiorczym tytułem "Jest super, jest super, więc o co ci chodzi".

 • kronikastyropianu

  Oceniono 10 razy 8

  No cóż, czarnym trzeba dać, 2x droższy, niż rosyjski, gaz amerykański trzeba kupić, prawdopodobnie wojska okupacyjne trzeba będzie utrzymywać, olbrzymie odsetki od 800 mld dol. długu trzeba płacić (1989 - 30 mld dol. długu).A tu jeszcze kampania wyborcza, więc trzeba tez posmarować ludowi.
  To i na dzieci i na służbę zdrowia (szpitale) brakuje

 • misiaszm

  Oceniono 8 razy 8

  Coorccvy z pisu mają klinikę MSWiA a ty ciemny ludzie masz 500 i spieprzaj dziadu, możesz zdychać, możesz rodzić upośledzone dzieci, a jak wyjesz z bólu na raka to leków uśmierzających nie dostaniesz bo jak twierdził Wielki Ochroniarz Pedofilów II "cierpienie uszlachetnia".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX