Kazanie Piotra Dudy o papieżu i LGBT. "Nie o taką wolność walczyliśmy"

- Solidarność rodziła się pod krzyżem. Niestety Europejskie Centrum Solidarności idzie w zupełnie innym kierunku - stwierdził przewodniczący związku w odniesieniu do spotkania środowisk LGBT w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas konferencji prasowej Duda powiedział również, co sądzi o Lechu Wałęsie oraz podzielił się swoimi przemyśleniami o wolności.
Zobacz wideo

Jak podaje "Tygodnik Solidarność", podczas wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie Solidarności poproszono przewodniczącego związku Piotra Dudę o komentarz ws. spotkania środowisk LGBT, które w 14. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności.

Piotr Duda krytycznie o ECS

Wiązaliśmy duże nadzieje jeśli chodzi o współpracę z ECS-em, myśleliśmy, że to będzie dobra współpraca. Chcieliśmy wspólnymi działaniami z Salą BHP pokazać w Polsce, ale także i na świecie, czym była i jest Solidarność, jakie wartości przyświecały robotnikom w 80-tym roku. A doskonale wiemy, jakie przyświecały: Solidarność rodziła się pod krzyżem. Niestety Europejskie Centrum Solidarności idzie w zupełnie innym kierunku. Stało się miejscem do politykowania, w którym mogą promować się środowiska LGBT.

- skonstatował Duda. Oświadczył również, że zawieszone zostały prace przedstawicieli Solidarności w ECS, a związek zastanawia się nad wycofaniem zgody na użytkowanie przez ECS znaku Solidarności poza przestrzenią wystawy stałej.

Piotr Duda krytycznie o Lechu Wałęsie

Działacz odniósł się także do słów byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który zaproponował, by zbierać podpisy w celu odebrania Związkowi znaku Solidarności. Przewodniczący "S" podkreślił, że związek jest "jedynym właścicielem prawnym i nie tylko prawnym tego znaku od 80 r.", po czym przedstawił swoje przemyślenia na temat historii Solidarności.

A mówiąc bardziej politycznie powiem tak: bardzo zasłużeni działacze dla ruchu wolnościowego Solidarności, na początku lat 90-tych, wybrali swoją drogę. Nikt ich z Solidarności nie wyrzucał. To oni na plecach Związku poszli do polityki, biznesu i zrobili tam kariery. A później, już na początku lat 90-tych zaczęła Solidarność im przeszkadzać, bo chcieli rozwijać swoje interesy, a myśmy stali i do tej pory stoimy na straży obrony i godności pracownika i członka Związku. Pan Lech Wałęsa mógł zostać w Solidarności i bronić Związek przed takimi szkodnikami jak Guzikiewicz czy Duda. Nic nie stało na przeszkodzie. Dzisiaj w 'S' są członkowie Związku, obecni w nim od roku 80-tego, do których ja też należę. Są ci, którzy byli internowani, bici, siedzieli w więzieniach i oni sobie nie życzą, aby ktokolwiek mówił, że będzie Solidarności odbierany znak, bo Solidarność dalej funkcjonuje, jest związkiem zawodowym i pan prezydent Wałęsa może robić, co chce. Niech sobie zbiera podpisy, ma dużo czasu, jest na emeryturze.

- przekonywał Duda.

Piotr Duda krytycznie o LGBT

Pod koniec konferencji Duda skierował ostrze swojego krytycyzmu w rejony szerszych pytań moralnych. Odnosząc się do spotkania środowisk LGBT w ECS Duda wskazał "wartości chrześcijańskie" jako podstawę działania Solidarności, a środowiskom LGBT przypisał podchodzenie do wolności "w sposób egoistyczny".

Wczoraj w ECS-ie powinna odbyć się debata nt. rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Duchowego mentora Solidarności. Tak to powinno wyglądać, a nie sytuacja, do której doszło, czyli spotkanie środowisk LGBT. Przypomnę słowa Jana Pawła II, byśmy nie podchodzili do wolności w sposób egoistyczny. Nie o taką wolność walczyliśmy. Status 'S' i jego preambuła odwołują się jednoznacznie do wartości chrześcijańskich, a nie do promowania LGBT

- perorował Piotr Duda.

Więcej o: