Kryzys w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zbigniew Ziobro nie chce przyjąć dymisji prezes Joanny Bitner

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podpisał we wtorek zarządzenie informujące prezes sądu Joannę Bitner o nieprzyjęciu jej decyzji o dymisji - dowiedziało się RMF FM. Oznacza to, że musi ona kierować sądem wbrew własnej woli. To pierwszy taki przypadek w polskim sądownictwie.
Zobacz wideo

Prezes Sądu Okregowego w Warszawie zdecydowała się złożyć dymisję po tym, jak Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego negatywnie oceniło przedstawioną prez nią informację roczną za 2018 rok. Za jej odrzuceniem głosowało 102 sędziów, za przyjęciem - 44.

Zgromadzenie (...) z niepokojem informuje opinię publiczną, że utrzymywanie dotychczasowego bezprecedensowego stanu pogłębiającego się chaosu regulacji, polityki kadrowej skutkującej długotrwałymi wakatami na stanowiskach sędziów, polityki płacowej – skutkującej odpływem pracowników, bez których efektywne wymierzanie sprawiedliwości nie jest możliwe, prowadzi wprost do sytuacji, w której sądy okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie nie są w stanie zapewnić Obywatelom zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do rozpoznania Ich spraw bez nieuzasadnionej zwłoki

- napisali w uchwale przedstawiciele sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie, udostępnionej na stronie internetowej stowarzyszenia sędziów "Themis".

Prezes wbrew własnej woli

To nie pierwsza próba złożenia dymisji, którą podjęła Bitner. Jak podaje RMF FM, złożyła ona wniosek o dymisję również w listopadzie. Powodem był brak możliwości współpracy z powołanym przez ministra wiceprezesem SO do spraw karnych, Dariuszem Drajewiczem. Drajewicz sprawuje wiele funkcji na raz: jest sędzią sądu rejonowego, oddelegowanym do pracy w Sądzie Okręgowym oraz Apelacyjnym, oraz - dzięki głosom polityków PiS - członkiem i wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

Żadna z dymisji nie została przyjęta, więc prezes Bitner jest zmuszona do kierowania sądem wbrew własnej woli, mimo negatywnej opinii zdecydowanej większości sędziów i z narzuconym przez resort zastępcą. Sąd Okręgowy w Warszawie jest najbardziej obciążonym pracą sądem w Polsce. Rocznie wpływa do niego 90-100 tys. spraw.

Więcej o: