Protest rolników, duże utrudnienia w Warszawie. Wyją syreny. "Ostatni krzyk polskiej wsi"

O godzinie 8:00 w Warszawie rozpoczął się kolejny protest rolników. Członkowie AGROunii blokują ruch na placu Zawiszy, a następnie ruszą w kierunku ronda Dmowskiego. Utrudnienia w ruchu na warszawskim Śródmieściu potrwają co najmniej do 16:00.
Zobacz wideo

Protest rolników rozpoczął się o 8:00 na placu Zawiszy. Koło południa uczestnicy tego wydarzenia przejdą Alejami Jerozolimskimi w stronę ronda Dmowskiego, gdzie będą manifestować do godziny 16:00. Wśród protestujących znaleźli się m.in. producenci jabłek, truskawek, malin i wieprzowiny. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, rolnicy nie będą palić opon. O godzinie 10:00 rozbrzmiały syreny, których dźwięk ma symbolizować "ostatni krzyk polskiej wsi".

Podejmujemy od dawna starania o poprawę sytuacji w rolnictwie. Ani minister, ani rząd, ani prezydent nie zrobili nic. Nasze protesty - te spokojne jak i te bardziej emocjonalne nie wywarły dotychczas na nich wystarczającej presji. Będziemy zatem kontynuować starania aby politycy i urzędnicy zrobili swoje - żeby wykonywali sumiennie swoją prace i działali na rzecz społeczeństwa. Zarówno rolników jak i konsumentów. Jeśli nie chcą ani nie potrafią to niech odejdą. Damy swoich ludzi. Z pewnością godnie będą służyć społeczeństwu i dopilnują interesów zwykłych ludzi

- piszą organizatorzy dzisiejszego protestu rolników. 

Na placu Zawiszy rozległ się dźwięk syren i wuwuzeli. Wśród protestujących jest wiele młodych osób. Rolnicy przynieśli ze sobą także trumnę owiniętą biało-czerwoną flagą, na której widnieje napis "Polskie Rolnictwo A.D. 2019". Z głośników słychać utwór zespołu "Chłopcy z Placu Broni - Kocham wolność".

Zobacz wideo

Lider AGROunii Michał Kołodziejczak oddalił się na chwilę od protestujących, aby pójść na ulicę Nowogrodzką. Pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości użył syreny, po czym skomentował: "Jak głos miał dotrzeć, to dotarł".

Protest rolników w Warszawie. Liczne utrudnienia w ruchu drogowym

Na prośbę Urzędu Miasta protest rolników został skrócony. Początkowo członkowie AGROunii chcieli blokować ruch do 18:00, jednak manifestacja zakończy się o 16:00. Dla mieszkańców Warszawy i osób przejeżdżających przez centrum stolicy protest rolników oznacza liczne utrudnienia. Na czas protestu na placu Zawiszy zmienione zostaną trasy 20 linii autobusowych i  siedmiu tramwajowych. Pełną listę zmian na trasach transportu publicznego można znaleźć na stronie ZTM Warszawa

Więcej o: