CBŚP zatrzymało 13 osób za handel nielegalnym paliwem w Polsce i w Niemczech

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 13 osób w związku z podejrzeniem o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się uzdatnianiem oleju smarowego i sprzedaży nielegalnego paliwa.
Zobacz wideo

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gdańsku we współpracy z Krajową Administracją Skarbową i niemiecką policją pracowali kilka miesięcy nad rozwiązaniem sprawy nielegalnej stacji paliw działającej na terenie Niemiec. Śledczy ustalili, że grupa przestępcza założyła w Niemczech firmę, która sprowadzała z krajów europejskich olej smarowy. Członkowie grupy uzdatniali go, a następnie sprzedawali nielegalne paliwo zarówno klientom detalicznym na stacjach paliw, jak i dużym firmom transportowym. Z ustaleń śledczych wynika, że tygodniowo z Niemiec sprowadzano do Polski kilkanaście cystern z nielegalnym paliwem. 

CBŚP zatrzymała 13 osób za handel nielegalnym paliwem. Polski Skarb Państwa stracił 22 mln złotych

W poniedziałek funkcjonariusze CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili zsynchronizowaną akcję na terenie Polski i Niemiec, w wyniku której zatrzymano 13 osób, w tym podejrzanego o prowadzenie nielegalnego interesu. W prokuraturze w Gdańsku usłyszał on zarzuty dotyczące kierowania grupą przestępczą, prania pieniędzy oraz uszczuplenia Skarbu Państwa. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Szacuje się, że w wyniku działalności grupy przestępczej sprzedającej nielegalne paliwo Skarb Państwa stracił co najmniej 22 mln złotych. Po stronie niemieckiej straty oszacowano na 13 mln euro. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie oraz pieniądze o łącznej wartości ponad 380 tys. zł. Policja zaznacza, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza kolejnych zatrzymań. 

Więcej o: