Zmarł Andrzej Trzos-Rastawiecki, wybitny reżyser i scenarzysta. Był autorem filmów dokumentalnych i fabularnych, między innymi "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie ", serialu "Marszałek Piłsudski" oraz obrazów poświęconych Janowi Pawłowi II - "Piegrzym" i "Credo". Miał 85 lat.
Trzos-Rastawiecki urodził się we Lwowie, 23 czerwca 1933 roku. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz wydział reżyserii w łódzkiej filmówce.
Jego dorobek artystyczny liczy kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i 10 fabularnych. W większości swoich dokumentów, jak "Pawiak", "Enigma" czy "Ballada o pradziwym kłamstwie", Trzos-Rastawiecki wystąpił w roli scenarzysty i reżysera. Był ceniony za warsztat i twórczą wrażliwość, a także konsekwentne podejmowanie problemów moralno-obyczajowych współczesności.
Reżyser był laureatem licznych wyróżnień, między innymi II nagrody na festiwalu filmowym w Guadalajarze za obraz "Egzamin", kilku międzynarodowych nagród za film "Zapis zbrodni" oraz Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za obraz "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie...". Otrzymał też Nagrodę Specjalną "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Od 1991 roku Trzos-Rastawiecki przewodniczył Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W 1997 roku nakręcił film dokumetalny "Pułkownik Kukliński", w którym ukazał mało znane wówczas, fakty wyjaśniające motywy działania pierwszego polskiego oficera w NATO.
W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za wybitne zasługi dla kultury oraz wkład w rozwój polskiego kina dokumentalnego.